Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Odchodzi na emeryturę, ale po 3 dniach może wróci na stanowisko

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    29.04.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 37 ocen 2 / 100%
A A A
Mirosława Kozłowska, skarbnik gminy Borek Wlkp. odchodzi na emeryturęMirosława Kozłowska, skarbnik gminy Borek Wlkp. odchodzi na emeryturę fot. A. Fajczyk archiwum gostynska.pl

- To była bardzo satysfakcjonująca praca, bardzo lubię to, co wykonuję. Lubię księgowość, zawsze marzyłam, aby się tym zajmować. Był taki czas - kiedy pracowałam w zakładzie - że miałam nawet biuro rachunkowe - mówi Mirosława Kozłowska, wieloletni skarbnik gminy Borek Wlkp. Niedawno złożyła do burmistrza wniosek w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Swoją decyzję uzasadnia zamiarem przejścia na emeryturę. Jednak po kilku dniach miałaby znowu wrócić do pracy na tym stanowisku.

Podczas dzisiejszego posiedzenia rady miejskiej radni zdecydują, jak ta sprawa zostanie rozwiązana. Mirosława Kozłowska funkcję skarbnika w gminie Borek pełni od 15 lat, a w sumie w administracji pracuje 44 lata. Zapewnia, że jej decyzja o przejściu na emeryturę jest przemyślana, a dojrzewała do niej kilka miesięcy.

- Już jesienią ubiegłego roku, we wrześniu zaczęłam mówić, że w marcu podejmę decyzję. Wahałam się cały czas. I teraz widzę, co się dzieje. Mamy trudną sytuację z koronawirusem. I chyba pan Bóg tak mnie pokierował, że powiedziałam sobie „idę” - wyjaśnia skarbnik boreckiej gminy. - Uzyskałam uprawnienia emerytalne, mam odpowiedni wiek. Uważam, że to słuszna decyzja, skoro mogę z tego skorzystać - dodaje.

Podkreśla, że żaden czynnik ekonomiczny nie miał wpływu na złożenie wypowiedzenia. Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp. wyraził zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 27 maja. Zgodnie z prawem burmistrz przedstawi stosowną uchwałę w tej sprawie radnym i to oni muszą teraz podjąć decyzję. Jeśli się zgodzą, Mirosława Kozłowska straci pracę tylko na 3 dni. Na tej samej sesji, 29 kwietnia rada miejska będzie rozważała uchwałę dotyczącą powołania jej na stanowisko skarbnika od 1 czerwca.

- Nie ma ludzi niezastąpionych. Ale jeśli ktoś pracował w swoim fachu ponad 40 lat i nadal wyraża chęć pracy, a prawo pozwala mu na to, żeby przejść na emeryturę i - powiedzmy wprost - „zabezpieczyć sobie tyły”, to już nie moja rola, aby w to ingerować. Nie powiem skarbniczce, że nie może tego zrobić - wyjaśnia Marek Rożek.

Jego zdaniem decyzja Mirosławy Kozłowskiej, aby kontynuować pracę na stanowisku skarbnika jest słuszna. - Mamy w gminie okres sprawozdawczy. Poza tym nie mówię, że w przyszłości tę funkcję będzie pełniła osoba z naszej gminy, z naszego urzędu. Być może będzie z zewnątrz. Ale zwykle praktykuje się zmiany na tym stanowisku, przygotowując wcześniej współpracownika odchodzącej osoby, aby zachować ciągłość. Czasami potrzeba kilku miesięcy, aby urzędnik płynnie przejął te obowiązki - tłumaczy Marek Rożek.

Nie wiadomo, jak długo Mirosława Kozłowska planuje pozostać w urzędzie, po przejściu na emeryturę. Sama przyznaje, że boi się tego momentu, kiedy po dość wydajnej pracy, której była bardzo oddana, nagle będzie musiała przejść „na odstawkę”. - Byłoby mi trudno, gdybym to zrobiła od razu - wyjaśnia skarbnik boreckiej gminy.

Na pewno nie planuje spędzić w boreckim ratuszu kolejnych 5 czy 10 lat. Jak mówi „to jest nierealne”, gdyż chce jeszcze nacieszyć się życiem, korzystać z niego i zająć się swoimi „ukochanymi, słodkimi wnukami”. - Kiedy usłyszały wiadomości o przejściu babci na emeryturę, to się bardzo ucieszyły, że będą mogły do mnie częściej przyjeżdżać. Ale kiedy dowiedziały się, że jeszcze trochę chcę popracować w ratuszu, zrobiło im się smutno - zdradziła Mirosława Kozłowska.

Skarbnik gminy Borek planuje czas, kiedy będzie kontynuowała pracę w boreckiej gminie poświęcić na przekazanie wiadomości, doświadczeń koleżankom z urzędu miejskiego.

- Nie wiem, kto będzie przyjęty na moje miejsce. Okres w samorządach w stanie epidemii jest bardzo trudny. Trzeba się spodziewać, że w budżetach gminnych ograniczenia będą z każdej strony. Z doświadczenia po wieloletniej pracy wiem, gdzie i co można połączyć, co wydatkować. Chcę wspierać w tych trudnych sprawach burmistrza, jeśli na to pozwoli - mówi Mirosława Kozłowska podkreślając, że zawsze bardzo lubiła pracę w księgowości.

Bardzo poświęcała się swojej funkcji. Czym powinna charakteryzować się kobieta na stanowisku skarbnika? Powinna być dyplomatą, charakteryzować się elastycznością, cierpliwością, powinna być asertywna.

- Trzeba umieć powiedzieć „nie”. Ale skarbnik musi być przede wszystkim w pełni dyspozycyjny. Często bywały dni, że w urzędzie spędzałam więcej niż 8 godzin, nigdy nie brałam za to wolnego. Ale moim zdaniem na tym polega rola skarbnika - wyjaśnia Mirosława Kozłowska.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (37)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jan
miesiąc temu 37
Tak się dzieje nie tylko w Borku. WS Gostyniu w OSiR główna księgowa również przeszła na emeryturę, ale kilku dniach już ponownie pracuje. Czy to jest w porządku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ osoba
2 miesiące temu ocena: 100%  36
Uważam,ze duzo winy w tym temacie ponoszą radni. Dziwne a zarazem śmieszne jest to,ze nikt z radnych nie zawetował decyzji burmistrza...chyba boją sie o swoje stołki,bo wielu jest tez na posadach budzetowych....i tak powstaje ,,cyrk borecki,,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Strażak
3 miesiące temu ocena: 100%  35
A może audyt?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 100%  34
Takie sytuacje tylko w budżetówce. W moim mieście wojewódzkim w Urz.Miasta pracuje ok 30 procent emerytów. Pobierają zatem dwa świadczenia. Wszystko po tzw znajomości. Gdyby ci ludzie pracowali np w baku komercyjnym takiej opcji by nie było, ponieważ dyr mają bonusy finansowe za ograniczenie zatrudnienia. Zatem dyr ma kasę za to że ktoś odchodzi na emeryturę, a praca i tak będzie wykonana przez pozostałych pracowników ( nie ważne jakim kosztem - mobing). A tu kobieta będzie miała dużą emeryturę (długi staż, składki odprowadzane regularnie, a pensja na takim stołku pewnie też wysoka). Zabiera pracę młodym, zgadzam się że to zachłanność. Młodzi nie chcą pracować? bzdura. W budżetówkach są oczywiście konkursy na stanowiska ( dla tych którzy nie mają układów- znam temat z praktyki) dostają się ci "po znajomości" a tu kobieta ma układ z przełożonym który to wspiera bo jest mu tak wygodnie. Nie ma ludzi nie zastąpionych i tym samym kobieta podwójnie obskubuje budżet państwa. Młody pracownik byłby "tańszy" bo zarobiłby mniej niż ta pani, ale przełożony nie płaci jej ze swojej kieszeni tylko z państwowej ( nie mojej). Tylko że to są pieniądze nas wszystkich czyli nasze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.
3 miesiące temu ocena: 100%  33
Ma Pani rację, nie ma ludzi niezastąpionych , przychodzi pora trzeba umieć z honorem odejść, a nie zabierać pracy innym.
~ Ckn
3 miesiące temu ocena: 100%  32
U nas też tak było. Pani na ważnym stanowisku odeszła na kilka dni a potem wróciła. Odprawę oczywiście wzięła. Teraz stanowisko jeszcze lepsze. A wredna i chytra jak ....
~ Monika
3 miesiące temu ocena: 100%  31
Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść droga Pani! Może już wystarczy tej chciwości i pazerności ! Przez tyle lat to się pani już ładnie ustawiła, więc można już zrobić miejsca młodym- wykształconym ! Proszę się zająć wnukami, jeśli tak bardzo pani na tym zależy - już czas ! Wiecznie będzie mało?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pracodawca
3 miesiące temu ocena: 17%  30
Od kiedy tak wszyscy nagle chcą pracować? Jeszcze 3 miesiące temu nie można było znaleźć nikogo do pracy??? A teraz nagle są gotowi?? Dziwne! Powiem tak... Młode pokolenie przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną to nic więcej nie chcą wiedzieć tylko ile zarobią i wtedy jest kalkulacja... Opłaci się czy nie. A w głowie siedzi myśl - nie opłaci się za 3000 brutto bo po co jak jest 500 plus. Takich pracowników się szanuje jak ta Pani. Teraz tak krytykujecie a być może jak doczekacie sami emerytury to również sobie dorobicie jeżeli Wam zdrowie na to pozwoli, więc proszę was nie oceniajcie innych tylko zerknijcie na własne życie co robicie i jak żyjecie i nie zazdrośćcie innym. Poprostu weźcie się do pracy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podatnik
2 miesiące temu 29
A ta Pani wracając do pracy to będzie wykonywać gratisowo?
~ BW
3 miesiące temu ocena: 100%  28
Powinien być zakaz zatrudniania emerytów w tym samym zakładzie, w którym pracowali. Niech się zajmą wnukami albo jest uniwersytet trzeciego wieku. Taka p. Skarbnik emerytura wielka bo i pensja była wielka i ciągłe mało, poprostu nienasycona.
~ Pl
3 miesiące temu ocena: 100%  27
Głupi C.. ie jest różnica zarabiać 2 tys A 7 + emerytura
~ Pracujący
3 miesiące temu ocena: 33%  26
Oczywiście kocham swoją pracę uwielbiam i będę brał emeryturę i pensję i wolno mi niech każdy i tym wie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BW
3 miesiące temu ocena: 67%  25
Niech się Pan nie udławi tą kasą mało i mało. Niech Pan zostawi miejsce młodym.
~ Io
3 miesiące temu ocena: 100%  24
Tarcza 3.0 I kłopot rozwiązany.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olek
3 miesiące temu ocena: 86%  23
Rząd powinien zająć się tą sprawą ,zmienić ustawę aby emeryturę nie pobierał dwóch świadczeń.chce pracować niech sam zakłada firmę i niech sam opłaca składki.Co był za lament gdy przedłużono wiek emerytalny a teraz chcą pracować za podwöjne pensje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Basia
3 miesiące temu ocena: 80%  22
Zatrudnić młodego pracownika, który chce założyć rodzinę .Emeryt ma już emeryturę.Nie ma ludzi niezastąpionych.Jak Pani jest taka kompetentna to niech sama stworzy sobie firmę i niech zarabia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Renata
3 miesiące temu ocena: 31%  21
A ja wam powiem tak.Tez jestem na emeryturze od kilku miesięcypo 43 latach pracy i dalej pracuję w tym samym zakładzie.Pracuję za namową p.dyrektora,który nie mógł znaleźć osoby na moje miejsce, a bardzo potrzebował. Niestety pracuję w obsłudze pewnej instytucjì i nie było chętnych do pracy, a ja sie ucieszyłam,bo pieniądze są mi potrzebne. Teraz jak zwalniają ludzi z pracy wielu by mnie wycislo na emeryture, bo oni musza za cos żyć.Pytam się,gdzie byliście,jak p.dyrektor szukał pracowników.Teraz się mnie nie pozbędziecie ,bo nie jestem krześlłem,które można przestawiac..Emeryturę sobie wypracowalam, nikt mi cudzych pieniedzy nie płaci,tylko moje wlasne nazbierane.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magda
3 miesiące temu ocena: 86%  20
Na głupotę jeszcze lekarstwa nie wynaleźli. Po 43 latach pracy jeszcze się Pani pcha tam gdzie Pani nie potrzeba, kolejne zachłanne babski.
~ Emerytka
3 miesiące temu ocena: 87%  19
Panie burmistrzu daj szansę pracować młodym osobom które potrzebują środków do życia .A jedna osoba ma emeryture i pracę a druga nie ma pracy i pieniędzy na życie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Osoba
3 miesiące temu ocena: 87%  18
Pani skarbnik ustąp Pani miejsce pracy innej osobie która potrzebuje pracy aby mieć środki do życia.A pani niech się cieszy zyciem na emeryturze i odpoczywa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BW
3 miesiące temu ocena: 100%  17
Tak ma Pani rację, tylko te Skarbniczki są nienażarte tą kasą, Kto zarabia dużo to mu ciągle mało.
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 92%  16
To jestem właśnie zachlanność jedna osoba będzie miała emeryture i jeszcze pracować zabierając etat mlodej osobie która potrzebuje pracy aby mieć środki do życia.Jesli ta pani tak bardzo lubi swoją pracę to mogła pracować a ni odchodzić na emeryture.To jest zachlanność na pieniądze nie myśląc ze drugi człowiek nie ma pieniędzy na życie.A potrzeba ODROBINĘ WRAŻLIWOŚCI SERCA i EMPATII a ŻYCIE BYŁOBY PIĘKNIEJSZE
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magda
3 miesiące temu ocena: 100%  15
Tak ma Pani rację, ja z niecierpliwością czekam na emeryturę pod koniec tego roku, będę mieć 60 lat i ani dnia dłużej nie chcę pracować, 41 lat pracy to już wystarczy, jestem wypalone i mam dość.
~ Andrzej520
3 miesiące temu ocena: 87%  14
Z tego wynika że obniżenie wieku emerytalnego było niepotrzebne. Jak było do 67 to był krzyk jak ma do 60 to chce dalej pracować. Czy jak zwykle chodzi o kasę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emerytka
3 miesiące temu ocena: 93%  13
I weźmie wypłatę za zaległe urlopy, oodprawę emerytalną, następnie emeryturę, a po powrocie do pracy pensja i emerytura. To jest granda, dosyć tego. Młodzi wyjadą z kraju, [...]
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaga
3 miesiące temu ocena: 100%  12
Oczywiście że tak. Nie wiem czy wszyscy wiedzą ile wynosi odprawa emerytalna w samorządach. Dla tych co nie wiedzą wyjaśniam, że jest to sześciomiesięczne wynagrodzenie. Nie wiem ile Pani Skarbnik zarabiała ale myślę że nie mniej niż 7 tys. zł miesięcznie. Jeżeli pomnożycie to przez 6 to wyjdzie wam niezła sumka. W dobie koronawirusa gdzie ludzie drżą o to cy będą mieć z czego żyć to nie rozumiem tych co twierdzą że ta pani postępuje moralnie.
~ jarock
3 miesiące temu ocena: 100%  11
Dziwna sprawa...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaga
3 miesiące temu ocena: 95%  10
Też uważam, że Pani Skarbnik bardzo źle się zachowuje blokując stanowisko. Będzie miała emeryturę i jak sądzę nie małą i jeszcze będzie pracować i pobierać nie małą pensję. To jest nie na miejscu. Winę ponosi Burmistrz i Radni jeżeli się na taki szwindel zgadzają. Jest wielu młodych wykształconych ludzi którzy znakomicie by sobie na tym stanowisku poradzili. A tak swoją drogą to o ile mi wiadomo zatrudnianie w administracji powinno odbywać się w drodze konkursu. Jeżeli Pani Skarbnik została odwołana tzn, że został z nią rozwiązany stosunek pracy. Czy ponowne zatrudnienie nie powinno być poprzedzone konkursem? Drodzy Borkowianie przyjrzyjcie się temu bo to mi coś nie ładnie pachnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aaa
3 miesiące temu ocena: 92%  9
To prawda skoro przechodzi na emeryture to niech skonczy z praca a nie ze 2pensje bedzie pobierac sa mlodzi co chca pracowac
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
3 miesiące temu ocena: 14%  8
Czy wy ludzie naprawde serca nie macie? Czy tutaj piszą ludzie z gm. Borek? To niech sie zastanowia- a moze dzieki tej Pani, dzieki jej sprawnemu operowaniu budżetem gminnym macie zrobiona jedną czy druga drogę???? Nie jestem mieszkańcem gm, Borek, ale sąsiedniej. I widze, ze od kilku lat dobzre sie tam dzieje...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
3 miesiące temu ocena: 73%  7
Właśnie nie mieszkasz to siedź I się nie udzielaj pomieszkał byś to byś zobaczysz
~ Rybak
3 miesiące temu ocena: 85%  6
Niech ta Pani ustąpi miejsca młodym!!!! Zachłannosc nie zna granic!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.
3 miesiące temu ocena: 100%  5
100 % racji.
~ Ania
3 miesiące temu ocena: 75%  4
Ciągle chyba w tyłkach mało i trzeba Jeszcze pracować
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nomon
3 miesiące temu ocena: 84%  3
Nowym młodszym te stanowisko należy się...dziękujemy Pani już
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Borkowianka
3 miesiące temu ocena: 86%  2
Jakie są zarobki Pani Skarbnik? Jakie wykształcenie? Czy to tajemnica?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...?
3 miesiące temu ocena: 100%  1
Tak myślę około 7 ma