Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ogień w kinie. Nie wszystkim widzom udało się uciec [FILM]

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    13.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. OSP Pogorzela/fotomontaż Z. Pacanowski

Około 30 osób ogląda seans filmowy w sali kinowej pogorzelskiego ośrodka kultury. Nagle w budynku wybucha pożar. Ogień zastaje wpatrzonych w ekran widzów. Część z nich ewakuuje się na własną rękę, nie wszystkim jednak udaje się uciec. W akcji gaszenia pożaru bierze udział państwowa straż pożarna z Gostynia, działają też ochotnicy z jednostek OSP w Pogorzeli, Pępowie i Babkowicach.

Strażacy, przeszukując zadymione pomieszczenia docierają do widzów, którzy nie zdążyli uciec z budynku ośrodka kultury. Wyprowadzają te osoby, udzielają im pierwszej pomocy, przeszukują i wietrzą wszystkie pomieszczenia budynku. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń strażackich, jakie wczoraj przeprowadzono w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli. Dlaczego akurat tam?
 

- Zawsze planujemy, że co roku wykonamy około 9 ćwiczeń strażackich. Czasami przeprowadzamy ich więcej, czasami mniej. W tym roku na pierwsze ćwiczenia wybraliśmy sobie Pogorzelę, a konkretnie ośrodek kultury, gdzie kiedyś mieściło się kino. Ostatni raz w tym obiekcie ćwiczyliśmy 7 lat temu - wyjaśnia kpt. Marcin Nyczka, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.
 

Podkreśla, że w ciągu lat zmieniły się składy jednostek - seniorzy odchodzą na emerytury, przychodzą nowi zawodowi, podobna rotacja jest wśród ochotników.

- Chcieliśmy po latach ponownie przeprowadzić ćwiczenia tutaj także ze względu na specyfikę obiektu. Może się wydawać z zewnątrz, że ma dosyć prosty rozkład pomieszczeń, ale w środku jest dość dużo lokali - różnej wielkości i o różnym przeznaczeniu. Jest sala kinowa, restauracja, biblioteka, mieszkanie. Są też pomieszczenia gospodarcze i socjalne, funkcjonuje również siłownia. To budynek o dużym zakresie usług i możliwości - tłumaczy Marcin Nyczka.
 

Do przeprowadzenia ćwiczeń zaproszono strażaków z KP PSP w Gostyniu, JRG Gostyń, a także ochotników z jednostek w Pogorzeli, Pępowie i Babkowicach. Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch pożaru podczas projekcji filmu. Było około 30 osób - statystów, czy pozorantów. Zadanie uzgodnione zostało ze Szkołą Podstawową w Pogorzeli, dołączyła młodzież, która brała udział w zajęciach tanecznych w ośrodku kultury, przyszły też inne dzieci. Według scenariusza ogień na tyle szybko miał się rozprzestrzeniać, że nie wszyscy zdążyli wyjść z budynku kina. - Oprócz odnalezienia i ewakuacji tych osób, było do wykonania kilka zadań typowo strażackich. Wypożyczyliśmy zadymiarki, które pozwoliły urealnić ćwiczenia. Wytworzony sztuczny dym spowodował, że widoczność w pomieszczeniach ośrodka kultury spadła prawie do zera. To było dodatkowe utrudnienie dla strażaków, którzy działali w zadymieniu - mówi kpt. Marcin Nyczka.

Według niego od strony aranżacji i organizacji akcja się udało. Wszystkie zadania zrealizowano zgodnie ze scenariuszem. Ćwiczenia zakończono podsumowaniem i omówieniem wyciągniętych wniosków. - Od strony pożarniczej, technicznej - były kilka błędów, ale były też zadania wykonane bardzo dobrze - przyznaje rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu. - O to chodzi, aby - jeśli przyjdzie nam popełniać błędy w działaniach - to tylko podczas ćwiczeń, a później należy wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, aby nie powtórzyć ich podczas prawdziwych zdarzeń, tylko je wyeliminować - dodaje.

Strażacy stwierdzili, że - w przypadku ostrej zimy, minusowych temperatur lub obfitych opadów deszczu czy śniegu - należałoby pomyśleć o autobusie lub dodatkowym pomieszczeniu, gdzie widzów z kina lub klientów restauracji można by było ewakuować, aby czuli się bezpiecznie, mieli ciepło.

- Wczoraj aż tak bardzo zimno nie było, ale pogoda pokazała, że namiot by się przydał. Mamy taki w komendzie straży w Gostyniu. Kwestia tylko tego, że go nie zastosowaliśmy - mówi Marcin Nyczka.

Film i zdjęcia OSP Pogorzela

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!