Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Ogłoszono II stopień zagrożenia pożarowego

› Społeczeństwo ponad rok temu    10.08.2018
Milena Szulc
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.com

W Nadleśnictwie Piaski 1992 był rokiem pożarów wielkopowierzchniowych, po których las z pomocą człowieka leczy swoje rany do dzisiaj. Później rok 2009 i potężna wichura która połamała ponad połowę drzew na terenie nadleśnictwa.

Aktualnie największym zagrożeniem są upały i bezmyślność ludzi.

- Nie pada w związku z czym w naszych lasach ogłoszono II stopień zagrożenia pożarowego - mówi Ryszard Szymankiewicz, zastępca nadleśniczego.

Co w takim razie zrobić, aby do takiego pożaru nie doprowadzić? - Zachować szczególną ostrożność podczas spacerów po lasach i nie używać otwartego ognia. Na pewno nie powinno mieć miejsca wyrzucanie niedopałków papierosów - przestrzega. – Niestety nie można też wjeżdżać do lasu samochodem, budujemy parkingi i pilnujemy przestrzegania wyznaczonych ścieżek.

Czytaj także: Baloty słomy paliły się w lesie.

Niestety ludzie nadal nie przestrzegają ustalonych zasad. Nasze samochody wyposażone są w katalizatory, które pracując osiągają bardzo wysokie temperatury. Ich kontakt z suchą ściółką równa się pożar. Dlaczego leśnicy wprowadzają takie ograniczenia?

Ponad 90% pożarów lasów to wina człowieka, umyślnie czy nie umyślenie, ale las płonie.

A odbudowa takiego lasu to nie tylko problem finansowy ale także czasowy. Drzewa rosną wiele lat, a lato i pożary im zagrażające mamy co roku. Nie wiemy z czego się to bierze ale ludzie celowo podpalają lasy – opowiada leśniczy – Na szczęście sprawcy dość szybko zostają ujęci. Pożary lasu niszą nie tylko drzewa i roślinność, ale też zwierzęta, pobliskie pola.

Co zrobić gdy dostrzeżemy ogień? Jak najszybciej wyjść z lasu i wezwać odpowiednie służby.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!