Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Oszczędności w GBP - co zrobić ze zgromadzonymi środkami?

› Gospodarka 7 miesięcy temu    27.11.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Pixabay

Lata pracy za granicą, lata oszczędzania… szkoda, aby nasz wysiłek choćby po części poszedł na marne. Tymczasem, zarówno pomnażanie środków zgromadzonych w brytyjskiej walucie, jak i dokonanie jakiejkolwiek innej opłacalnej inwestycji stanowi nie lada wyzwanie. Trudno obecnie znaleźć miejsce, w którym środki “rosłyby” same -  dobrze oprocentowaną lokatę walutową w GBP lub konto oszczędnościowe. Niskie oprocentowanie na wspomnianych produktach, a do tego niepewny kurs funta nie sprzyjają prostemu, biernemu oszczędzaniu. Cena funta niespecjalnie przekonuje też do przewalutowania w razie gdybyśmy postanowili dokonać w Polsce rentownego zakupu, przynoszącego zyski w dalszej perspektywie. W gruncie rzeczy nie jest to jednak najgorszy pomysł, o ile uda się korzystnie sprzedać GBP, ominąwszy duże opłaty narzucane przez kantor lub bank.

 

Korzystna wymiana GBP na złote częścią naszego sukcesu

Ostatnimi czasy ceny nieruchomości w Polsce pną się w górę, co za tym idzie przeznaczenie oszczędności na zakup mieszkania lub innego lokalu pod wynajem może być braną pod uwagę inwestycją. Sprawę niestety nieco komplikuje aktualny, niepewny kurs funta. W związku z planowanym opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur europejskich, GBP stracił na wartości. Trzeba też liczyć się z kosztami wymiany waluty. W bankach spread dla pary walutowej PLN/GBP wynosi średnio od 5 do 8%, na wymianie można więc sporo stracić, zwłaszcza na przewalutowaniu dużych kwot. Jest jednak wyjście i to dość proste: kantor internetowy. Instytucje takie jak Internetowykantor.pl oferują znacznie lepsze warunki transakcji. W dostępnej przez całą dobę i aktualizowanej co kilka sekund tabeli kursów: https://internetowykantor.pl/kurs-funta/ od razu da się to zauważyć. Kurs funta dedykowany sprzedaży waluty (wymiany na PLN) od średniej ceny rynkowej odbiega zaledwie o 3 grosze, a spread sięga około 0,6 %. Dziesięciokrotnie tańsza wymiana waluty niż w banku pozwala więc zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Wymieniając np. 10 000 GBP na PLN będziemy do przodu o ponad 3700 zł. Do kantoru online oczywiście bez problemu możemy wysłać środki bezpośrednio z brytyjskiego rachunku, co oznacza, iż konto walutowe w polskim banku nie będzie potrzebne.

 

Walutowa roszada - inwestycja w walutę, ale nie w funty

Zakup nieruchomości to rzecz jasna nie wszystko, co da się zrobić z funtem, jeśli chodzi o generowanie zysku. Można pozostać przy inwestowaniu w walutę, ale… niekoniecznie w GBP. Skomplikowane? Ani trochę! Wystarczy funty wymienić na pieniądz niższego ryzyka, np. euro albo dolary i w nich przechowywać oszczędności na lokacie. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, kantor internetowy również będzie pomocny - zarówno podczas przewalutowania środków na inną walutę niż PLN, jak i w momencie sprzyjającym wymianie na złote.

Jak widać, z problemem utraty wartości waluty można sobie poradzić. Jeśli wybierzemy dobrą metodę i unikniemy zbędnych kosztów związanych z wymianą waluty, energia i czas, jakie włożyliśmy w pracę za granicą zostaną wynagrodzone.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!