Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Otwarcie lasów i parków. Złagodzenie obostrzeń w handlu i kościołach

› Społeczeństwo miesiąc temu    16.04.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 16 ocen 0 / 0%
A A A
Rząd poluzowuje obostrzenia - od 20 kwietnia zniesiony zakaz wstępu do lasówRząd poluzowuje obostrzenia - od 20 kwietnia zniesiony zakaz wstępu do lasów fot. A. Fajczyk

Rząd, w stanie epidemii, podejmuje ostrożne kroki do przodu, łagodząc niektóre obowiązujące restrykcje. - Po to, żeby zbudować nową rzeczywistość gospodarczą - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zaproponowano nowe reguły, poluzowania, które zaczną obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia.

- Tych możliwości, z których będzie można skorzystać używajcie rozsądnie, aby poprawić swoją kondycję psychiczną, ale by nie narazić inne osoby na zachorowania - apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki - dodał.
 

Od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu walki z koronawirusem - stopniowego zdejmowania obostrzeń, m.in. w ograniczeniach w przemieszczaniu się.

W ramach I zestawu powrotu do nowej normalności, nowej rzeczywistości gospodarczej znajdują się:

- otwarcie lasów i parków - zniesienia zakazu wstępu nie należy traktować jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do szerokich wyjść, to raczej zwiększony komfort zdrowia psychicznego;
 - przemieszczanie w celach rekreacyjnych: możliwość wejścia do lasów i parków, a także biegania lub jazdy na rowerze. Przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy! Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

- starsza młodzież powyżej 13. roku życia na ulicy będzie mogła się przemieszczać bez opieki dorosłego. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

- złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 m kw. możliwość obsługi 4 klientów na kasę, a w marketach o powierzchni większej niż 100 m. kw.  1 osoby na 15 m kw.

I jeszcze jedno - godziny dla seniorów będa obowiązywały tylko od poniedziałku do piątku.

- Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, a w szczególności mierzenia temperatury. a wszelkie środki dezynfekcji i higieny musza być utrzymane, a nawet powinny być wzmocnione - mówił premier RP. Powrót do pełnej normalności zapowiedziano w momencie, kiedy zniknie epidemia.

- złagodzenie obostrzeń w kościołach - liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni.

- wyjątek od zakrywania nosa i ust rząd wprowadził wobec rolników, którzy rozpoczęli już wiosenne prace polowe
W II etapie zaplanowano poluzowanie restrykcji w działalności gospodarczej:
- Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Jeśli chodzi o życie społeczne zapowiedziano otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

W sumie podczas konferencji zarysowano pokrótce 4 poszczególne etapy dojścia do większego otwarcia gospodarczego i społecznego, w których będą dalej zmniejszane czy łagodzone obostrzenia.

- One nie oznaczają, że epidemia się kończy. Będziemy nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby wskazać, że pandemia koronawirusa skończy się za miesiąc lub 5 miesięcy. Jedyną datą, która jest pewna jest pojawienie się szczepionki czy leków - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
 

Zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez najbliższy rok, o ile nie dwa lata:
- obowiązkowe zasłanianie twarzy w miejscach publicznych,
- ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
- zachowywanie dystansu - zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
- kwarantanna i izolacja (w tym domowa i epidemiologiczna - w zależności od tego, czy jesteśmy zakażeni, czy nie) dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych
- ochrona osób starszych lub chorych
- utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,

Plan nie ma konkretnych dat, kiedy nastąpi przejście z jednego etapu do drugiego.

- Świadomie ich nie podaliśmy. To będzie zależało do tego, ile będzie zachorowań, jak on wpłynie na rozprzestrzenianie się wirusa, ile będziemy mieli wolnych łóżek szpitalnych i respiratorów. Od tych warunków, jeśli będziemy zachowywali reguły sanitarne, zależy czy będziemy mogli przejść do następnego etapu. Odstępy pomiędzy etapami będą mogły wynosić tydzień, a może czasami 3 tygodnie - wyjaśniał minister Szumowski.
 

W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel, w III etapie usługi fryzjerskie, kosmetyczne (może to ulec przyspieszniu lub zwolnieniu), a na samym końcu salony tatuażu, piercingu - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt pomiędzy osobami i możliwość transmisji wirusa jest bardzo wysoka.

Najdłużej będzie obowiązywał zakaz organizowania imprez masowych - to ograniczenie nie nakłada aż tak  dużych restrykcji na gospodarkę, ale niesie bardzo duże ryzyko.

Wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na okres wakacji. - Ale pewne obszary będa mogły być wykorzystane, pewne aktywności będą mogły być prowadzone - mówił Szumowski. Branża hotelarska będzie mogła liczyć na finansowe rządowe wsparcie.

Nową rzeczywistość symbolicznie, według rządu, można nazwać „Zasadą trzech „I”: izolacja, identyfikacja, informatyzacja.

Izolacja - wciąż obowiązują dotychczasowe obostrzenia w związku z przemieszczaniem się, od dzisiaj obowiązkowo zasłaniamy nos i usta. Identyfikacja - premier deklarował, że coraz lepiej będzie opanowywana sztuka badania, kto z podejrzanych o zakażenie z kim miał kontakty. Wdrażana jest nowa aplikacja do osób, które są w kwarantannach. Informatyzacja - jak najwięcej pracy wykonywanej zdalnie, wprowadzanie cyfrowych procesów, aby nie musieć wchodzić bezpośredni kontakt pomiędzy osobami.

e-wydanie gazety Życie Gostynia

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pytający
miesiąc temu ocena: 100%  16
A przepraszam jak jeździć czy biegać w maseczce?? Zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz będzie powyżej 20 st. to temperatura pomiędzy maseczką a ustami będzie dwukrotna.. czy to grozi pogorszeniem stanu zdrowia? dodam że nie wszędzie są blisko lasy żeby jechać do lasu i być bez maseczki...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Leśniczy
miesiąc temu ocena: 100%  15
Otwarcie lasów? Lasy cały czas były OTWARTE, tylko był zakaz wstępu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Regina
miesiąc temu ocena: 83%  14
A może by tak pani redaktor zamieściła krótką ściągawkę, ilu wiernych w którym kościele może jednorazowo się modlić? Bo np. proboszcz w Pogorzeli nie określił, jaki ma metraż i ile osób może wejść do kościoła.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matka dwójki chłopaków
miesiąc temu ocena: 100%  13
Czyli jeśli dzieci wrócą do szkół to będą musiały po 8 godzin w maseczkach siedzieć? Moim 10 minut trudno wytrzymać. Duszno im i mówią,że źle się oddycha. Ja rozumiem,że to niby dla bezpieczeństwa,ale to nierealne,by dziecko tyle wytrzymało.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Normalny
miesiąc temu ocena: 77%  12
Jak widziałem tą kartkę o zakazie bez podania podstaw prawnych oraz podpisu , kto o tym zdecydował, już widać w tym kraju panuje anarchia. Kaczysta wjeżdża na cmentarze limuzyna i jemu wolno a my nie . O co chodzi , Dziki kraj a czarna mafia jeszcze będzie żałować tych decyzji, karma wróci i oby szybko
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
miesiąc temu ocena: 38%  11
Dokładnie ! Konstytucja -ważniejsza niż życie !
~ szczep
miesiąc temu ocena: 100%  10
noszenie maseczek do wytworzenia szczepionki? wątpię czy ją znajdą bo do dziś nie ma lekarstwa na raka, HIV, zawał, udar itd.. i nikt nie podaje statysty umieralności na te choroby...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zmartwiony
miesiąc temu ocena: 74%  9
No właśnie a co z cmentarzami ? Kiedy będzie można wejść zapalić świeczkę na grobie zmarłych rodzin ? Nikt tego nie zdementował, że nielegalnie czarna mafia zamknęła cmentarze. Prosimy o informacje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wierny
miesiąc temu ocena: 90%  8
Ktoś wie, ilu wiernych wpuszczą jednorazowo filipini?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zainteresowany
miesiąc temu ocena: 100%  7
Patrząc na wielkość kościoła pewnie koło setki...
~ Do Maseczkowego
miesiąc temu ocena: 41%  6
Zamiast maseczki załóż se od razu przenośny respirator, od razu ci komfort oddychania się poprawi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mm
miesiąc temu ocena: 100%  5
jak ci się dobrze oddycha to gratulacje ! , nosze maseczek może pogorszyć nasze oddychanie a co za tym idzie stan zdrowia...
~ Dorota
miesiąc temu ocena: 94%  4
A co z cmentarzami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hm
miesiąc temu ocena: 72%  3
Tez mnie to martwi, zamkneli mi dostep do dziecka....tego nie potrafie wybaczyc.Siedze w domu nosze rekawiczki i maseczke .Jednak nigdy nie wybacze ze odcieto mnie od mojego dziecka ,nie mogłam zapalic swieczki.Jeszcze ten tekst pana ksiedza administratora , o lekkomyslnosci ludzi.Nie jest rodzicem i nigdy nie zrozumie że dla bliskich to jest bardzo Wazne aby zapalic i pobyc na grobie i zapalic swieczke.
~ andży
miesiąc temu ocena: 61%  2
Spokojnie, zdążysz tam trafić ;)
~ Maseczka
miesiąc temu ocena: 67%  1
A kiedy baseny będą otwarte? A co jeśli będzie 30 stopni ciepła lub więcej będzie można iść na plażę? Czy wtedy też będziemy dusić się w maseczkach, bo już teraz są duże problemy z oddychaniem...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji