Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Otwiera się nowa „furtka” do budowy kopalni?

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    2.10.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 18 ocen 1 / 100%
A A A
Powiat. Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Powiat. Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia "Przedsiębiorczość dla Ekologii" (na zdjęciu) przestrzega przed wprowadzaniem "tylnymi drzwiami" zmian w prawie tuż przed wyborami fot. Fotomontaż

Obawy wśród przedsiębiorców nie tylko z naszego regionu wzbudził najnowszy projekt nowelizacji prawa geologicznego.

– Jeżeli nowe prawo geologiczne i górnicze wejdzie w życie, budowa odkrywki na złożu Oczkowice w okolicach Rawicza i Gostynia stanie się formalnością – przestrzegają przedsiębiorcy z południowo-zachodniej Wielkopolski, wzywając lokalnych parlamentarzystów do zdecydowanej reakcji – czytamy w komunikacie prasowym Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość dla Ekologii”.

Chodzi o zmiany w prawie geologicznym i górniczym (PGG) zaproponowane w ostatnim czasie przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dają one ministrowi środowiska możliwość ustanowienia stref specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie występują strategiczne złoża węgla brunatnego i kamiennego. Ograniczają tym samym samorządom możliwość zablokowania inwestycji, które te uważają za godzą w ich interesy.

Eksperci współpracujący ze Stowarzyszeniem „Przedsiębiorczość dla Ekologii" podnoszą m.in. kwestię, iż w zaproponowanej nowelizacji istnieje tylko jedno kryterium decydując o uznaniu danego złoża za strategiczne - średnia miąższość pokładów węgla brunatnego większa niż 7 metrów. Ten element decyduje o głębokości odkrywki i głębokości odwadniania terenu.

– Złoże Oczkowice spełnia zakładane przez ustawę wymagania. Średnia miąższość węgla wynosi 12,8 m, a maksymalnie na tym terenie może sięgać nawet do 34,5 m miąższości. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, tylko i wyłącznie ten element oceny zdecyduje, że złoże nadaje się do klasyfikacji jako złoże strategiczne – informuje profesor Jan Przybyłek, geolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak komentuje prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii Leszek Wenderski, zgodnie z projektem ustawy, nie będą brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne czy naturalne, związane z lokalizacją złoża.

– Otwiera to niebezpieczną furtkę do eksploatacji węgla brunatnego bez uwzględniania opinii samorządu i mieszkańców. Dla nas oznacza to zaprzepaszczenie dorobku wielu pokoleń przedsiębiorców i rolników, którzy przez wieki budowali unikalny charakter naszego regionu – zwraca uwagę L. Wenderski.

Natomiast zdaniem naukowców „wszystkie te kryteria powinny mieć wpływ na decydowanie o wyznaczaniu złóż strategicznych, żeby nie postępować wbrew woli mieszkańców oraz nie dopuścić do degradacji natury i wysoko rozwiniętej gospodarki na większości z nich”.

Stowarzyszenie "Przedsiębiorczość dla Ekologii" apeluje do parlamentarzystów z regionu, którzy do tej pory zgodnie deklarowali swój sprzeciw wobec budowy kopalni odkrywkowej na złożu Oczkowice.

Tuż przed wyborami, tylnymi drzwiami władze próbują wprowadzić ustawę, która w skandaliczny sposób ogranicza nasze prawo głosu i przede wszystkim otwiera prostą drogę do budowy kopalni odkrywkowej. Dlatego w liście otwartym wzywamy parlamentarzystów powiatów gostyńskiego i rawickiego do wypełnienia obietnic, jakie przez ostatnie 4 lata składali swoim wyborcom, i nie dopuścili do nowelizacji prawa, które de facto można porównać z wbiciem łopaty pod budowę odkrywki – dodaje prezes Leszek Wenderski.

Pełna treść listu skierowanego do parlamentarzystów z powiatu gostyńskiego i leszczyńskiego na stronie www.przedsiebiorczoscdlaekologii.pl.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (21)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman Ziemlin
8 miesięcy temu ocena: 100%  21
Sam sie dziwie kopalnia nie ,chlewnie w przyborowie nie bo bedzie smierdziec....dotacje tak....a zwykly obywatel zapierdalac a Ci na krusie i wciaz malo....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fi
8 miesięcy temu ocena: 100%  20
Jestem na TAK kopalni. A rolnicy niech mnie cmokną
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ atom
9 miesięcy temu ocena: 82%  19
Kopalnia wybawi naszych wiecznie niezadowolonych rolników z trudu pracy na roli . Każdy z nich wreszcie będzie mógł pójść do pracy na etat do miasta . Nie będzie już narzekania że za mokro albo za sucho .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do ral
9 miesięcy temu ocena: 100%  18
Myślisz że liczy się tylko twoje zdanie i tylko ty masz prawo do wypowiedzi. To że ty jesteś ograniczony nie daje tobie prawa ograniczać innych a tym bardziej obrażać.
~ atom
9 miesięcy temu ocena: 100%  17
Jeśli moja firma ma zarabiać po to żeby dotować tym którzy sobie nie radzą to lepiej żeby upadła
~ Ral
9 miesięcy temu ocena: 33%  16
Za to Ty nie będziesz miał roboty bo twoja firma też upadnie przeanalizuj głąbie co się stanie z regionem jeśli zabraknie sektora rolniczego a potem pisz komentarze
~ Edek
9 miesięcy temu ocena: 88%  15
Dobrze prawisz atom. Rolnik uwolni się od ziemi i w końcu będzie godnie żył i nie biadolił.
~ Łokietek
9 miesięcy temu ocena: 75%  14
Cywilizowany świat odchodzi od energetyki opartej na węglu. Dlaczego rządzący się w to pchają ? Czyje interesy pilotują ? Pisiory parę lat temu utrudniali rozwój OZE , prawdopodobnie Skarb Państwa będzie musiał inwestorom z tej branży wypłacić wielomiliardowe odszkodowania. Nie muszę przypominać jakie skutki dla obywateli tego kraju przynoszą elektrownie wytwarzające prąd za pomocą węgla.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wegiel
9 miesięcy temu ocena: 67%  13
Bo, wiatraków w Polsce już się nie stawia, bo Niemcy narzucili nam taką ustawę, że żaden samorząd nie spełnia takich warunków, a wiatr to u nas wieje, mniej jest tego słońca. Teraz jednak produkcją paneli słonecznych zajmują się Niemcy to nam narzucili panele, choć u nas słońce to tylko dwa góra 3 miesiące. Węgiel po prostu najefektywniejszy jest, a o atomówce zapomnijcie, gdziekolwiek by miała powstać każdy by protestował.
~ XYZ
9 miesięcy temu ocena: 100%  12
Wygląda na to, że wygrywa opcja niemiecka w PIS (dziwne). Moim zdaniem głównym celem tych działań jest zniszczenie polskiego rolnictwa. Więcej będzie strat niż zysków.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wegiel +
9 miesięcy temu ocena: 63%  11
Przecież to dla nas wszystkich ogromna szansa na darmowy węgiel z programu węgiel + Cieszyć się, bić brawo, szerzyć dobrą nowinę i głosować na tych co dają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nole
9 miesięcy temu ocena: 67%  10
Wszystko przez decyzje obecnego ambasadorka. Ciepłą posadkę w powiecie znalazł, a teraz ludzie się martwicie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karyna
9 miesięcy temu ocena: 21%  9
A ja lubie PiS. Dają pieniądze, a jak będzie kopalnia to i miejsca pracy będą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oskar
9 miesięcy temu ocena: 67%  8
Wyczuwam w Twoim poście sarkazm, ale mimo tego napiszę że życzę Ci abyś znalazł/a pracę w tej kopalni, oby nie przy drodze (jako wiesz kto).
~ olobolo
9 miesięcy temu ocena: 100%  7
BRAWO !!!! już 4 lata temu pisałem że kopalnia powstanie! wcześniej czy później ale powstanie. Jest to złoże strategiczne i koniec tematu. I nawet cudowne obietnice pana prezydenta zaklinanie się posłów, senatorów PIS że nie będzie kopalni to tylko OBIETNICE, a rzeczywistość władzy PiS mówi swoje. Wszak węgiel to podstawa energetyki PiS-u i skąd trzeba go brać!!. Jak dla mnie to pierwsze koparki pod kopalnię wjadą przed końcem Kadencji następnego sejmu po wygranych wyborach PiS-u. czyli przed końcem 2023 rokiem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rolnik
9 miesięcy temu ocena: 92%  6
Jestem rolnikiem ,kocham to co robię,bo to zawód który daje duża satysfakcję choć nie jest łatwo i nie wyobrażam sobie kopalni i terenu który w promieniu kilkunastu km od odkrywki po prostu umrze :( dlatego nie głosuje na PiS, swój skromny głos oddam na konfedreacje bo mam.juz dosyć tych rządów, pompowania Rydzykowi setek milionów złotych podczas gdy ludzie musza w Internecie robia zrzutki na leczenie dzieciaczkow ciężki chorych bo na państwo nie ma co liczyć lepiej dac Rydzykowi i 500+ dla bezrobotnych którzy nigdy nie będą pracować i uczą swoje dzieci że bez pracy i tak im się wszystko należy więc po co iść do pracy .pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1111
9 miesięcy temu ocena: 52%  5
A ktory bamber mysli a jak ksiadz na kazaniu co powie to wszystko zrobia nawet do studni skacza
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bierny, Mierny, ale Wierny.
9 miesięcy temu ocena: 80%  4
No cóż. Zrobią co zechcą. Już przecież tylnymi drzwiami wprowadzili ustawę, dzięki której zmniejszono obszar oddziaływania inwestycji do 100 metrów od niej. I dzięki takiemu prawu , na przykład przy nowym osiedlu na Brzeziu może powstać świniarnia na 5000 sztuk lub można postawić niemal w centrum miasta maszt telefonii komórkowej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ przeciw
9 miesięcy temu ocena: 50%  3
Dla przypomnienia początek do budowy kopalni to 2010r. po wyborach i do 2014r. wszystkie najważniejsze decyzje w tej sprawie zapadły i........................... złoże Oczkowice nie jest na liście złóż strategicznych od 2018r.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jack
9 miesięcy temu ocena: 67%  2
PiSiory i tak zrobią co będą chcieli, a wszyscy wiemy że kochają władzę i płynące szerokim strumieniem pieniądze. Ta odkrywa da im stanowiska pracy dla znajomych i znajonych znajomych a co za tym idzie pieniądze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa
9 miesięcy temu ocena: 43%  1
I bardzo dobrze tym którzy głosowali na obecnie rządzących i jak był prezydent Duda na rynku w Gń to bili brawo aż uszy więdły.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji