Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Otwórzcie się na las i odwiedzajcie ośrodek kultury

› Społeczeństwo miesiąc temu    31.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 0%
A A A
Borek Wlkp. Pomysł na zagospodarowanie skweru przed budynkiem MGOK w Borku nawiązuje do lasu Borek Wlkp. Pomysł na zagospodarowanie skweru przed budynkiem MGOK w Borku nawiązuje do lasu  fot. A. Fajczyk

- Do każdego drzewa zostanie przymocowany instrument, na którym będzie można dowolnie grać. Instrumenty tam pozostawiane na weekend, a nawet kiedy ośrodek kultury będzie zamknięty - wyjaśnia Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku. Na skwerze, przed budynkiem ośrodka kultury w tym roku staje strefa animacji, w której „las woła nas” (mówiąc słowami pani dyrektor).

Team M-GOK w Borku Wlkp. 29 maja - mimo stanu epidemii - wystartował oficjalnie z projektem zagospodarowania zielonego miejsca. W mieście zostały rozwieszone banery, zachęcające do jego odwiedzania. - Szumi las - on ma czas... Ty swojego nie strać. Wejdź! Zapraszamy! - brzmi motto na jednym z transparentów.

Hasła mają zachęcać mieszkańców do odwiedzania ośrodka kultury w czasie wakacji i wzięcia udziału w warsztatach i zajęciach zaplanowanych na wiosnę i lato 2020.

- Pomysł został dopracowany w czasie pandemii, kiedy społeczność została skierowana na kwarantannę. Wtedy wielu osobom otworzyły się oczy. Rzeczy, które nam zabrano lub ich zabroniono, nagle zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Las w aktualnej sytuacji kojarzy nam się z bezpieczeństwem, spokojem, błogością, spacerami, zwierzętami. A tego w czasie pandemii nam brakowało - wyjaśnia dyrektor Chojnacka.

 Pracownicy ośrodka kultury nieco zmodyfikowali pierwotny projekt i zaproponowali mieszkańcom strefę artystyczno-kulturalną z lasem pod hasłem „Naturalnie, że kulturalnie”. Sami wykonywali elementy ozdobne skweru, które będą uzupełniane. A że w kadrze ośrodka są i rzemieślnicy i artyści, dekorację udało się wykonać własnym sumptem, z pozyskanych materiałów. Przed budynkiem stoją już drzewa, leśny szałas, jest dzik z drewna, są ławki ze skrzynek.

Elementy będą uzupełniane z tygodnia na tydzień. Zwierząt będzie więcej - na pewno pojawi się duży dzik, możliwe, że będą też sarny. Natura, las zostały docenione przez społeczność w czasie pandemii, podczas kwarantanny społecznej, z rygorystycznymi obostrzeniami. Po dwóch tygodniach „zamknięcia w domach”, nagle zabrakło leśnych ścieżek.

Dyrektor Justyna Chojnacka zaznacza, że w Borku powstanie „dźwiękastyczny” las. Na razie słychać ćwierkanie ptaków, odgłosy są puszczane z płyty.

- Do każdego drzewa zostanie przymocowany instrument, na którym będzie można dowolnie grać. One będą tam pozostawiane na weekend, na czas zamknięcia ośrodka. Każdy będzie mógł przyjść i z tej przestrzeni korzystać i bawić się muzyką i dźwiękiem - mówi Justyna Chojnacka.

Las to trzeci duży projekt zagospodarowania przestrzeni przed ośrodkiem kultury w Borku. Jako pierwsza na skwerze pojawiła się Tropicpal Island - plaża w centrum miasta (2018 r.), później wymyślono kolorowe podwórko z trzepakiem - wielkoformatowe gry (2019 r.)

+ 0 głosów: 4 (0%) 4 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!