Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Pierwszy kurs po nowym łączniku już w styczniu

› Aktualności ponad rok temu    14.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Skrzyżowanie ulic Europejskiej i Nad KaniąGostyń. Skrzyżowanie ulic Europejskiej i Nad Kanią fot. A. Fajczyk

Mniej więcej przez dwa lata stałby bezużytecznie łącznik obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 z ul. Europejską. Jest szansa na to, że budowana właśnie droga zostanie oddana do użytku dla kierowców już od stycznia 2020 r., bez oczekiwania na powstanie głównej nitki obwodnicy. Ale wcześniej musi być przebudowane skrzyżowanie ulic Nad Kanią i Europejskiej. Czy gmina Gostyń, jako inwestor udźwignie dodatkowe zadanie, nieplanowane do wykonania w 2019 r.?

W wtorek, 11 czerwca w siedzibie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu odbyło się spotkanie z Pawłem Katarzyńskim, dyrektorem WZDW. Wzięli w nim udział burmistrz Gostynia Jerzy Kulak oraz starosta powiatu gostyńskiego Robert Marcinkowski. Rozmawiano głównie o kolejnych etapach budowy obwodnicy Gostynia, biegnącej wzdłuż drogi wojewódzkiej 434.

Kilka dobrych wiadomości na temat tej ważnej inwestycji przekazał burmistrz Kulak obecnym na ostatniej sesji rady miejskiej.

- Cieszy to, że budowa łącznika idzie bardzo sprawnie, dobra informacją  jest też to, że wcześniejsze problemy związane wiązane z pracami budowlanymi na tym głównym odcinku obwodnicy już praktycznie zostały pokonane - mówił burmistrz J. Kulak.

Problemy dotyczyły względów technicznych, związanych z decyzją środowiskową i przebudową części sieci gazociągu. - Na dziś nie ma żadnych zagrożeń, aby już w przyszłym roku nie rozpoczęła się budowa głównej nitki obwodnicy - uspokoił J. Kulak. Burmistrz najciekawszy kąsek zostawił na koniec sprawozdania ze spotkania. Poinformował, że samorządy: powiatowy i gminny stanęły przed wyzwaniem.

- Łącznik który obecnie powstaje może czekać na pobudowanie głównej obwodnicy. Ale jest deklaracja wykonawcy, że można będzie wcześniej oddać do użytku łącznik, niż planowano. Byłoby naiwnością, gdybyśmy mówili, że ten odcinek spowoduje znaczne odciążenie ruchu w mieście - zaznaczył Jerzy Kulak.

Budowany obecnie łącznik będzie wychodził na drodze powiatowej, prowadzącej do Drzęczewa lub - w drugą stronę - do krajowej "dwunastki". Mógłby zacząć funkcjonować od 1 stycznia. - Ale gdybyśmy się na to zdecydowali, skrzyżowanie ulic Europejskiej i Nad Kanią nie może pozostać w obecnym stanie - bez lewoskrętów czy prawoskrętów - przedstawiał burmistrz radnym, zaznaczając, że krzyżówkę trzeba przebudować, poszerzyć, aby stanowiła lustrzane odbicie zakończenia łącznika, wchodzącego w ul. Nad Kanią.

Poinformował, że na spotkaniu w Poznaniu padły uzgodnienia, że gmina Gostyń będzie inwestorem, ale powiat zadeklarował partycypowanie w kosztach przebudowy skrzyżowania.

- Mamy przygotowaną dokumentację techniczną i zobowiązaliśmy się do tego, że będziemy chcieli wykonać te prace. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wykonalibyśmy je jeszcze w tym roku - przedstawiał burmistrz.

O kosztach zadania na razie nie mówił, gdyż przygotowywany jest kosztorys. Jerzy Kulak zakłada, że przebudowa skrzyżowania wyniesie kilkaset tysięcy złotych (pomiędzy 500 tys. a 700 tys. zł), a kwota podzielona zostanie na pół, uczciwie, z samorządem powiatowym.

Prawdopodobnie jesienią (wrzesień, październik) zakończyłaby się budowa łącznika, a w tym czasie rozpoczynałyby się prace z przebudową skrzyżowania Nad Kanią. Uprzedził radnych, że w lipcu mogą się spodziewać zwołania sesji nadzwyczajnej, aby zabezpieczyć środki na inwestycję.

Mieszkańcy Pożegowa narzekają na naprawioną nawierzchnię dróg - TUTAJ

Przy okazji radni zainteresowali się skrzyżowaniem ul. Poznańskiej z Europejską, gdzie ma powstać rondo. Czy ono również będzie wcześniej zbudowane? - Na ten temat również rozmawialiśmy, na ukończeniu są prace projektowe, koncepcje, jak to rondo ma wyglądać. To wciąż się zmienia Za wcześnie o tym mówić. Ale zadałem pytanie, czy gmina będzie w tym uczestniczyła finansowo. Zarząd wojewódzki jasno odpowiedział, że nie. Województwo samo sfinansuje budowę - wyjaśnił burmistrz. Najwcześniej, kiedy będzie mogło powstać - za 2 lata.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jerzhy
ponad rok temu ocena: 100%  5
Zdaję sobie sprawę, że łącznik na razie nie będzie spełniał swego zadania w 100%. Trochę cierpliwości. Jednak bez ronda na poznańskiej z europejską to zadanie jest bezsensowne . Zatem szybko rondo bo kierowcy stracą całkowicie cierpliwość.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nad Kanią
ponad rok temu ocena: 100%  4
Rondo na Poznańskiej z Europejską to podstawa, jeszcze przed włączeniem do ruchu budowanego łącznika. Właczyć wyobraźnię i myślenie.
~ Piaskiwianka
ponad rok temu 3
I z tego łącznika pojazdy ciężarowe pojadą przez Drzęczewo II w stronę Piasków? Czy ja czegoś nie pojmuję?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zibi
ponad rok temu ocena: 75%  2
Rozumiem że za to zapłacisz? Wyślij proszę przelew na 3 mln na konto marszałka. Podziękowanie dostaniesz na piśmie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zb
ponad rok temu ocena: 83%  1
.. ponownie proponuje zrobić rondo Nad Kanią i Europejska !! czy myślenie to takie trudne ??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji