Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Po roku działalności opłaty podniesiono

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    9.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Uregulowano sprawy związane z ponoszeniem opłat w Dziennym Domu „Senior+” w GostyniuUregulowano sprawy związane z ponoszeniem opłat w Dziennym Domu „Senior+” w Gostyniu fot. A. Fajczyk

Uregulowano sprawy związane z ponoszeniem opłat w Dziennym Domu „Senior+” w Gostyniu. Rada Miejska w Gostyniu podjęła w tej kwestii stosowną uchwałę na ostatniej sesji. Opłata stała, która dotyczy tylko korzystania z pobytu w Dziennym Domu „Senior +” wzrośnie od 2 zł do 20 zł w 2020 r., w zależności od progu dochodowego, w zależności od tego, czy jest to osoba samotna, czy mieszkająca w rodzinie.

W DD „Senior+” w Gostyniu umożliwiono bezpłatne uczestnictwo osobom o najniższych dochodach i będącym w trudnej sytuacji życiowej. Procentowa wysokość miesięcznej odpłatności uczestnika za pobyt w DD Senior + liczona jest od średniego miesięcznego kosztu pobytu. Podniesiony został próg do 200 proc. kryterium dochodowego jeśli chodzi o nieodpłatne korzystanie z uczestnictwa w domu Senior +. Oznacza to, że osoby samotne, które mają dochód miesięczny do 1. 400 zł i osoby mieszkające w rodzinie, których miesięczny dochód wynosi ok. 1.050 zł na osobę będę mogły korzystać z „domu seniora” nieodpłatnie.

- Poza tym poszczególne progi procentowe zostały dostosowane do aktualnego kosztu utrzymania, a projekt budżetu na 2020 r. kształtuje koszt utrzymania uczestnika na poziomie 1015 zł na osobę - wyjaśniała gostyńskim radnym Agnieszka Wojtkowiak, kierowniczka DD „Senior +” w Gostyniu.

Średni miesięczny koszt pobytu uczestnika, który będzie stanowił podstawę do naliczania odpłatności od 1 stycznia 2020 r. ustalany będzie na podstawie zarządzenia burmistrza, wydawanego corocznie do 30 listopada. Średni miesięczny koszt jest określany na podstawie kalkulacji planowanych do poniesienia wydatków na następny rok kalendarzowy, w stosunku do planowanej liczby miejsc. Nie wliczano w to zakupów i wydatków na inwestycje. Dodatkowo uczestnicy płacą też za wyżywienie, pokrywają koszty dowozu oraz inne. - Co roku odpłatności będą obliczane na podstawie aktualnego kosztu utrzymania - powiedziała Agnieszka Wojtkowiak.

Obecny koszt utrzymania uczestnika, ustalony na 2019 r. wynosi 900 zł. - To był pierwszy rok działalności Domu Dziennego Senior +, koszt badawczy. I on wzrośnie o ponad 100 złotych - dodała kierowniczka.


ok. 4. 000 zł miesięcznie ( 48. 000 zł rocznie) wpływa do budżetu z wpłat za korzystanie z Domu Dziennego Senior+

ok. 600 000 zł - roczny budżet instytucji. Senior + w Gostyniu stara się o dotację , która wynosi ok. 300 zł na uczestnika
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Przemo
7 miesięcy temu 3
A czego się spodziewaliście? 500+ zbiera żniwo. Zastanawiam się dlaczego tylko 13%? Zobaczcie o ile podrożało jedzenie? I nie pyszczycie się? Ile podrożały usługi budowlane? Teraz trwoga!!!! Państwo socjalne wam się śniło. To macie. Były wybory, ponad 40 % obywateli głosowało za podwyżkami. I cisza teraz!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ go1
8 miesięcy temu ocena: 0%  2
rok i 13 % podwyżki, a wogóle to ładne koszty za ten pobyt prawie jak w Szelejewie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ go 2
8 miesięcy temu ocena: 100%  1
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem od jakiej wysokości emerytury te nowe opłaty. Pobyt w Domu Dziennego Pobytu nie jest obowiązkowy a dopłaty do spędzania wolnego czasu sprawnych przecież jeszcze w większości emerytów są też z Twoich i moich podatków