Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Poczuła się doceniona, kiedy zajęła I miejsce. Jej dzieło jest w kalendarzu

› Aktualności 4 miesiące temu    16.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Agata Szymankiewicz - siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu zajęła I miejsce w wielkopolskim konkursie pt. „Triumf natury nad postępującymi zmianami klimatuGostyń. Agata Szymankiewicz - siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu zajęła I miejsce w wielkopolskim konkursie pt. „Triumf natury nad postępującymi zmianami klimatu" fot. A. Fajczyk, arch. pryw. laureatki

Agata Szymankiewicz - siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu zajęła I miejsce w wielkopolskim konkursie pt. „Tryumf natury nad postępującymi zmianami klimatu”, przygotowanym przez posła do Parlamentu Europejskiego Leszka Millera, we współpracy z frakcją Socjalistów i Demokratów w PE. Jej pracę możemy zobaczyć m.in. w kalendarzu na 2020 r., wydanym przez organizatorów.

- Ten konkurs stał się dowodem na to, że młodemu pokoleniu nie jest obojętna przyszłość naszej planety a dbanie o jej dobro jest naszym wspólnym obowiązkiem - czytamy na stronie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który objął patronat nad konkursem. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych w Wielkopolsce. Miał na celu rozwijanie umiejętności przeżywania i dostrzegania piękna w przyrodzie, a także stworzenie możliwości grupie młodzieży uzdolnionej prezentacji swoich prac poza szkołą.

Dlaczego Maria Dabrowska ze szkoły w Kunowie znalazła się na policji? - ZOBACZ TUTAJ

W sumie młodzież przysłała ponad 600 prac konkursowych, spośród których jury wyłoniło 14 najlepszych. Wśród laureatek znalazła się Agata Szymankiewicz z Gostynia. Wysłana przez nią praca przedstawia planetę Ziemię, trzymaną w dłoniach ludzkich, które są trójkolorowe.

- Dłonie mają odzwierciedlać rasy ludzkie. Ziemia się roztapia w ludzkich rękach. Można to odbierać dwojako: albo tak, że człowiek próbuje trzymać tę planetę, jakoś ją uratować. Albo odwrotnie: człowiek jest przyczyną tego, że Ziemia niszczy się i roztapia - wyjaśnia Agata Szymankiewicz.

Chciała pokazać, jak Ziemia przelewa się, przelatuje przez ludzkie palce.

- Człowiek ma dość duży wpływ na to, co się stanie z nasza planetą. Wszystko zależy od tego, jak ją traktujemy, ale wiele osób zupełnie nie dba o to, nie myśli o segregowaniu śmieci i innych sposobach, którymi można pomóc w ratowaniu Ziemi - dodaje autorka.

Obraz malowała farbami akwarelowymi i na papierze akwarelowym. To dało swój efekt, chociaż Agata skromnie przyznaje, że nie liczyła na tak wysoką ocenę dzieła przez jury. Skąd pomysł? - Lubię oglądać bardzo dużo dzieł, filmów, dokumentów, związanych ze zmianami klimatycznymi. Widziałam też wiele prac, rysunków, o podobnej tematyce. Z tego czerpałam inspiracje - przyznaje laureatka I miejsca w swojej kategorii wiekowej.

Koordynatorką i prowadzącą uczennicę w przygotowywaniu dzieła była Romana Bartosz, nauczycielka plastyki w gostyńskiej „jedynce” i w Szkole Podstawowej w Kunowie. Zadbała o to, aby w sumie na konkurs wpłynęło po 7 prac z obu placówek.

Wernisaż dzieł, podsumowujący konkurs plastyczny, połączony z galą wręczenia nagród odbył się przed feriami w auli Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Nagrody zwycięzcom wręczył europoseł Leszek Miller.

- Otrzymaliśmy telefon, że Agata została laureatką, ale dopóki weszliśmy do uczelni, nie wiedzieliśmy, które miejsce zajęła. Ustawiono ją z przodu, przed pozostałymi laureatami. To był bardzo miły widok - przyznaje Romana Bartosz. - Sama byłam bardzo szczęśliwa i zadowolona. To jest zwieńczenie pewnej pracy. Zawsze jakichś porad, kiedy trzeba, udzielam twórcom. Nie ingeruję w całość, ale w szczegóły, kiedy trzeba - dodaje.

A autorka zwycięskiej pracy zdradza, że nie spędziła zbyt nad nią wiele czasu, wysłała w ostatniej chwili z myślą „może się uda, a może nie”. - To było dla mnie bardzo duże wyróżnienie. Ogólnie jestem bardzo wdzięczna jury i organizatorom. Było to dla mnie bardzo miłe doświadczenie, poczułam się doceniona - stwierdza po wszystkim laureatka Agata Szymankiewicz. Po części oficjalnej odbyło się zwiedzanie uczelni, co było okazją, aby podejrzeć jak pracują studenci w pracowniach różnych specjalności. Przygotowano też wystawę, na której znalazły się prace nie tylko laureatów.

- Było sporo pięknych dzieł do oglądania, ale ich autorzy nie znaleźli się w gronie laureatów - mówi nauczycielka plastyki. - Jury  zwróciło uwagę nie tyle na wykonanie, ale na pomysł - jak uczestnicy postrzegają tematykę, w zależności od wieku - zauważa.

Pan Ryszard ze swoją żoną poznali się w jesieni życia. Na pierwszą randkę poszli w walentynki - KLIK

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Gostynianin
  4 miesiące temu ocena: 50%  1
  Mam nadzieje że dziewczyna nie zostanie porwana przez Marokańczyka, jak to się w Gostyniu ostatnio zdarza, kilka porwań przez Marokańczyków chyba z 8 , ponadto same gwałty i morderstwa , dobrze że Gostyńska informuje rzetelnie co się w Gostyniu dzieje.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji