Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Podejrzenie ASF-u u naszych sąsiadów. Służby weterynaryjne czekają na wyniki

› Rolnictwo 7 miesięcy temu    13.02.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kościan. Podejrzenie pojawienia się choroby dotyczy zwierząt ze stada liczącego około 1000 sztukKościan. Podejrzenie pojawienia się choroby dotyczy zwierząt ze stada liczącego około 1000 sztuk fot. adobe stock

Niepokojące wieści dochodzą z sąsiadującego z naszym regionem powiatu kościańskiego. W środę, 12 lutego tamtejsze służby weterynaryjne, po zgłoszeniu pochodzącym od lekarza wolnej praktyki, który opiekuje się jednym ze stadem trzody chlewnej, powzięły podejrzenia wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń na swoim terenie.

- Nie mówimy tutaj o przypadku tylko o ognisku dlatego, że sytuacja dotyczy hodowli świń, około 1000 sztuk na terenie gminy Śmigiel. Po przeprowadzeniu dochodzenia epizootycznego, sekcji padłych świń i badaniu klinicznym zwierząt, które są w gospodarstwie uznaliśmy, że podejrzenie jest jak najbardziej zasadne - informuje Katarzyna Szulańczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościanie.

Pobrane próby krwi wysłano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wyniki badań pozytywne lub negatywne na obecności ASF powinny być znane jeszcze dzisiaj.

- Jesteśmy w tym momencie na etapie podejrzenia - dodaje K. Szulańczyk.

Właściciel stada zwierząt otrzymał decyzję w związku z podejrzeniem pomoru, odpowiednimi nakazami, zakazami, które dotyczą m.in. przemieszczania zwierząt - wywożenia, wynoszenia czegokolwiek czy też wprowadzania do gospodarstwa.

Powiat kościański jest obecnie w strefie ochronnej tzw. żółtej. Nie jest to pierwsze podejrzenie wystąpienia ASF na tym terenie. Kilka lat temu również miejscowo służby weterynaryjne musiały przeprowadzać procedury związane z domniemaną obecnością ASF, ale skończył się na szczęście tylko na podejrzeniu.

- Jeżeli wystąpiły takie objawy, jak u nas w stadzie, to nie ma na co czekać - trzeba jak najszybciej stado przebadać. Wiadomo, że tutaj główną rolę odgrywa szybkość działania - tłumaczy doktor Szulańczyk.

Obecnie podejrzenie dotyczy nielicznych zwierząt, chociaż objawy gorączkowe wystąpiły u znacznej ilości.

Czytaj także: dlaczego kierowca ciągnika, który wpadł do rowy zniknął z miejsca wypadku

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!