Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Pokazywali, że nauką może być przyjemnością

› Społeczeństwo› Ze szkół 9 miesięcy temu    8.10.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Piaski. Prezentowane podczas pikniku nowinki mają pokazać młodym ludziom inną twarz edukacjiPiaski. Prezentowane podczas pikniku nowinki mają pokazać młodym ludziom inną twarz edukacji fot. Fotomontaż - Bogdan Bujak, Maciej Mostowy

W III edycji Rodzinnego Pikniku Naukowo-Historycznego w Piaskach ponownie postawiono na nowinki ze wszystkich dziedzin nauki, które mają sprawić, iż edukacja będzie dla uczniów bardziej przyjemnością, niż przymusem. Tematyka imprezy zorganizowanej przez Fundację Fabryka Pomysłów "kręciła się" wokół Ziemi i jej żywiołów.

W sobotę, 5 października przez trzy godziny w szkolnych salach piaskowskiej podstawówki i przed nią odwiedzający mogli zobaczyć multum ciekawych rozwiązań technologicznych. Od pokazu możliwości strażaków w symulacji wypadku, prezentację firmy Mondi - co zrobić z papieru, pokazu modeli latających, odnawialnych źródeł energii czy wystawy skamielin piaskowianina Tomasza Piecucha, po zabawy związane z działaniami ekologicznymi, recyklingowymi.

Niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi cieszyły się ozoboty oraz Lego Mindstorms.

– Zajmujemy się budowaniem i programowaniem robotów. Prowadzimy zajęcia w szkołach podstawowych w całym powiecie. Dzieci budują z instrukcji. Odbywa się to krok po kroku w parach, później mają zadanie do wykonania i muszą tego robota tak zaprogramować, żeby je słuchał. Jest też tak zwany freestyle, gdzie dzieciaki mają wolną rękę i budują, co chcą – tłumaczy Tomasz Grobelny z firmy TwojRobot.pl.

W ten deseń odbywały się także zajęcia pokazujące możliwości drukarki 3D.

– Praktycznie można ją wykorzystać do stworzenia wszystkiego. Tak naprawdę ograniczeniem w tym względzie jest tylko nasza wyobraźnia – mówi Karolina Antkowiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli.

Od produkcji przedmiotów codziennego użytki, jak nóż czy grzebień, do skomplikowanych konstrukcji hobbystycznych, po prototypowanie organów.

– Ale ogólnie chodzi o to, żeby pokazać ludziom, że to nie jest nic trudnego, fajne i użyteczne – podaje K. Antkowiak.

Także w trakcie pikniku bluesmeni Marcin Nowak i Chuck Frazier zaprezentowali kilka swoich kompozycji, a Nadleśnictwo Piaski rozdawało dorodne dęby do posadzenia w ogródku.

Natomiast wolontariusze prowadzili akcję „Serce za książkę”, z której dochód pójdzie na rzecz Julki Mikołajczak.

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ ja
  8 miesięcy temu 1
  Nauka może być przyjemnością, pod warunkiem, że ktoś się chce uczyć.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji