Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Policja wyjaśnia. Województwo się tłumaczy. Stare, niebezpieczne drzewa będą usunięte

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    30.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. W trakcie porywistych wichur czy nawałnic mieszkańcy pewnego odcinka ul. Poznańskiej boją się starych drzewGostyń. W trakcie porywistych wichur czy nawałnic mieszkańcy pewnego odcinka ul. Poznańskiej boją się starych drzew fot. A. Fajczyk

Wracamy do problemów na ul. Poznańskiej w Gostyniu, która leży w ciągu drogi wojewódzkiej 434. Mieszkańcy zapowiadają protest wraz z blokowaniem drogi wojewódzkiej. Irytuje ich brak działań w sprawie budowy drugiej obwodnicy miasta. Zwracają uwagę na wzmożony ruch tranzytowy na drodze 434, źle umiejscowione kratki od studzienek, przekraczanie prędkości przez pojazdy. Uważają, że ich postulaty o zwiększeniu kontroli prędkości na ul. Poznańskiej są lekceważone przez policję, a wnioski o przebudowę czy remont nie są rozpatrywane przez zarządcę drogi - PISZEMY O TYM TUTAJ.

Adrian Polerowicz - naczelnik „drogówki” z KPP w Gostyniu zapewnia, że policja zdajemy sobie doskonale sprawę z problemu dużego, a nawet bardzo dużego natężenia ruchu kołowego na ul. Poznańskiej w Gostyniu. Ilość pojazdów poruszających się po wskazanej ulicy wynosi nawet do 9000 na dobę.

- Jest to cyfra świadcząca o znacznym natężenia ruchu, na które nie mamy większego wpływu poza nadzorowaniem i egzekwowaniem od uczestników ruchu drogowego prawidłowego zachowania. Stwierdzenia, że nie reagujemy są bezpodstawne, ponieważ ulica Poznańska, podobnie jak kilka innych w mieście Gostyń ze względu chociażby na znaczne natężenie objęte są tzw. stałym nadzorem nie tylko przez patrole wydziału ruchu drogowego, ale również pozostałe patrole realizujące służby na drogach - mówi podkom. Adrian Polerowicz. 

Tylko w okresie ostatnich 9 miesięcy ujawniono na ul. Poznańskiej ponad 250 wykroczeń, z czego ponad 150 to przekraczanie dozwolonej prędkości i tutaj chciałbym zaznaczyć, że 6 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym! Poza tym ujawniono wyprzedzania w miejscach niedozwolonych, w tym na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach oraz inne wykroczenia. 

Naczelnik A. Polerowicz przypomina również, że policjanci ruchu drogowego dokonujący kontroli pomiarów prędkości dyslokowani są na terenie całego powiatu (mamy ponad 500 km dróg powiatowych, 4 drogi wojewódzkie tj. nr 434, 308, 437 i 438 oraz DK nr 12). Na drogach gminnych również należy skutecznie nadzorować ruch i dbać o bezpieczeństwo. 

- Biorąc pod uwagę tak wysokie natężenie ruchu kołowego na ulicy Poznańskiej i ilość zaistniałych zdarzeń drogowych w ostatnich 9 miesiącach, których odnotowaliśmy 17 zakwalifikowanych jako kolizję, należy stwierdzić, że przy ruchu około 9000 pojazdów na dobę ilość zdarzeń drogowych na poziomie - uśredniając - 2 miesięcznie nie stanowi o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa. Oczywiście życzyłbym sobie a także wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, aby cyfra zdarzeń drogowych na ulicy Poznańskiej i w ogóle w powiecie gostyńskim wynosiła zero. Dlatego działamy konsekwentnie, stanowczo wobec sprawców wykroczeń drogowych egzekwując prawidłowe zachowanie korzystając z wszystkich możliwych uprawnień - wyjaśnia podkom. Adrian Polerowicz.
 

Kolejną sprawą, która spędza właścicielom posesji przy ul. Poznańskiej sen z powiek są kilkudziesięcioletnie wysokie topole. Jak zauważają mieszkańcy - chorowite i obrośnięte jemiołą. Boją się, że przy tak silnym wietrze, jak dziś, stare topole przewrócą się na ich posesje, zniszczą domy. W największym strachu są ci, którzy mają budynki blisko drogi. - Suche konary można poprzycinać, poskracać. Ostatecznie drzewa zlikwidować w całości, a posadzić nowe mniejsze w tym miejscu. Byłam swego czasu w tej sprawie w urzędzie. Poinformowano mnie, że sukcesywnie będą wycinane. Ale co to znaczy? Przy dawnym „PIMEN-ie” wycięto kilka sztuk, a w kierunku Kunowa wszystko stoi - opowiadała jedna z mieszkanek. Radny Jarosław Juskowiak, wspierający mieszkańców, poinformował, że jest decyzja na wycięcie kilku sztuk drzew na ul. Poznańskiej, ale zarządca drogi nie może znaleźć firmy, która chciałaby to zrobić. - Odbyły się dwa, może 3 przetargi. Nawet do rejonu dróg w Kościanie podsyłałem informacje o firmach czy osobach, które się tym zajmują. Dotychczas nie ma odpowiedzi. Wiem, że miało być zapytanie ofertowe. Około 10 drzew do końca 2018 r. miało być wyciętych - informował rajca.

Wykonawcy wycinki zarządca drogi poszukiwał do skutku. Udało nam się ustalić, że drzewa rosnące przy szosie wojewódzkiej nr 434 na terenie Gostynia zostaną usunięte do 22 października 2019 r.

Radny Jarosław Juskowiak zapewniał, że w sprawie remontu ul. Poznańskiej monitował w zarządzie dróg wojewódzkich w Poznaniu, pisał e-maile, wysyłał wiadomości listownie, ale nie ma żadnych odpowiedzi. W kwestii przebudowy drogi Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zapewnił dziennikarza portalu gostynska.pl, że sukcesywnie wykonuje remonty cząstkowe na odcinku drogi wojewódzkiej nr 434 (łącznie ulice Wrocławska i Poznańska w Gostyniu): w 2016 r. - 1200 m2, w 2017 r. - 1700 m2, a w 2018 r. - 3170 m2.

- W roku 2019 również zaplanowano wykonanie remontu cząstkowego ww. ulic o łącznej powierzchni 2000 m kwadratowych. Te prace zostaną zrealizowane do końca listopada tego roku - poinformowała Kinga Hedrych, zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gostyniak
10 miesięcy temu ocena: 60%  3
I własnie przez takich powolnych kierowców jest tam niebezpiecznie a inni kierowcy muszą wyprzedzać w niedozwolonych miejscach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
10 miesięcy temu ocena: 40%  2
Nie wiem który dziś dzień roku ale pewnie coś koło 250ego. Jedno wykroczenie na dzień? Tam sporo kierowców znacznie przekracza prędkość. 250 to pewnie w ciągu dnia. Tam powinny stać dwa radiowozy oddalone o d siebie o 500 metrów bo kierowcy po prostu dają sobie znać i gdy stoi policja to ruch raczej jest spokojny a już po minieciu radiowozu nikt nie myśli o przpisowej jeździe
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca
10 miesięcy temu ocena: 75%  1
Wystarczy jechać zgodnie z przepisami. Dojeżdżam do Poznańskiej, ustawiam tempomat na 50km/h i tylko patrzę na nadymane twarze kierowców samochodów ciężarowych.... Szczególnie te piętrowe lawety wiecznie w pośpiechu...Ale jak miło jest jechać te 4 minuty ze stałą szybkością ;-)