Powiat nadal w strefie żółtej. Personel DPS odbywa kwarantannę w izolacji

Opublikowano:
Autor:

Powiat nadal w strefie żółtej. Personel DPS odbywa kwarantannę w izolacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Powiat gostyński, po dzisiejszej decyzji Ministerstwa Zdrowia, nadal będzie objęty strefą żółtą, z dodatkowymi obostrzeniami. Oprócz niego, w tej samej grupie jest jeszcze 7 powiatów. - To jest tatrzański, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski – podał w czwartek Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Przepisy wchodzą w życie 19 września.

Starosta gostyński Robert Marcinkowski apelował pisemnie parę dni temu do wojewody wielkopolskiego o monitowanie w resorcie zdrowia, żeby nie wprowadzać strefy czerwonej w powiecie gostyńskim.

- W mojej opinii objęcie powiatu gostyńskiego tzw. strefą czerwoną, a co za tym idzie wprowadzenie szeregu obostrzeń dla wszystkich mieszkańców, jest bezzasadne. Nagły skok zachorowań związany jest wyłącznie z wystąpieniem dwóch, odizolowanych ognisk koronawirusa w domach pomocy społecznej, a nie pojedynczych przypadków rozsianych na terenie całego powiatu. Większość wykrytych przypadków dotyczy pensjonariuszy, którzy nadal przebywają na terenie swojego DPS-u lub zostali przewiezieni do szpitala. Zarażony personel, zgodnie z decyzją powiatowego inspektora sanitarnego, odbywa kwarantannę w izolacji domowej lub na terenie miejsca pracy - stwierdził włodarz powiatu Robert Marcinkowski w piśmie, skierowanym do wojewody.
 

Ostatecznie z 3 do 11 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W czerwonej strefie znalazły się 3 powiaty: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej.

Natomiast w strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński (woj. wielkopolskie), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

Przypomnijmy, resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.


PRZYPOMNIJMY
W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE