Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Powiat nadal w strefie żółtej. Personel DPS odbywa kwarantannę w izolacji

› Społeczeństwo miesiąc temu    17.09.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Ministerstwo Zdrowia

Powiat gostyński, po dzisiejszej decyzji Ministerstwa Zdrowia, nadal będzie objęty strefą żółtą, z dodatkowymi obostrzeniami. Oprócz niego, w tej samej grupie jest jeszcze 7 powiatów. - To jest tatrzański, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski – podał w czwartek Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Przepisy wchodzą w życie 19 września.

Starosta gostyński Robert Marcinkowski apelował pisemnie parę dni temu do wojewody wielkopolskiego o monitowanie w resorcie zdrowia, żeby nie wprowadzać strefy czerwonej w powiecie gostyńskim.

R E K L A M ABolsius

- W mojej opinii objęcie powiatu gostyńskiego tzw. strefą czerwoną, a co za tym idzie wprowadzenie szeregu obostrzeń dla wszystkich mieszkańców, jest bezzasadne. Nagły skok zachorowań związany jest wyłącznie z wystąpieniem dwóch, odizolowanych ognisk koronawirusa w domach pomocy społecznej, a nie pojedynczych przypadków rozsianych na terenie całego powiatu. Większość wykrytych przypadków dotyczy pensjonariuszy, którzy nadal przebywają na terenie swojego DPS-u lub zostali przewiezieni do szpitala. Zarażony personel, zgodnie z decyzją powiatowego inspektora sanitarnego, odbywa kwarantannę w izolacji domowej lub na terenie miejsca pracy - stwierdził włodarz powiatu Robert Marcinkowski w piśmie, skierowanym do wojewody.
 

Ostatecznie z 3 do 11 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W czerwonej strefie znalazły się 3 powiaty: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej.

Natomiast w strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński (woj. wielkopolskie), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

Przypomnijmy, resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.


PRZYPOMNIJMY
W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ listonosz
miesiąc temu ocena: 33%  3
Zamiast pisania listów może lepiej zabezpieczyć należycie powiatowe jednostki. Bo to przez nie jesteśmy na tej niechlubnej mapie kraju. Na dodatek o wirusie w powiatowych DPS dowiedziano się chyba niejako przez przypadek, bo jedna pani miała mieć zabieg i musiała zostać przebadana. Czyli nikt nic wcześniej ani nie wiedział ani nie kontrolował? Mniej listów, więcej pracy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
miesiąc temu ocena: 33%  2
Śmieszne masz rację. Tylko ktoś naiwny uwierzy, że ten list spowodował, że nie mamy czerwonej strefy. Wysyp pozytywnych wyników był w środę i chyba w piątek. Od soboty, kiedy zaczęła obowiązywać żółta strefa były pojedyncze przypadki. Ta czerwona strefa to była medialna histeria.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Śmieszne
miesiąc temu ocena: 67%  1
O ja to powiat gostyński ma chody w Ministerstwie. To ja poproszę o odwołanie koronawirusa w tym powiecie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji