Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Powrót do najpiękniejszych lat życia

› Społeczeństwo› Ze szkół 10 miesięcy temu    17.09.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia. Od 40 lat rzesze absolwentów opuszczają mury podstawówki przy ul. prof. Józefa ZwierzyckiegoKrobia. Od 40 lat rzesze absolwentów opuszczają mury podstawówki przy ul. prof. Józefa Zwierzyckiego fot. Bogdan Bujak

Od czterech dekad kolejne pokolenia mieszkańców Krobi i okolic uczęszczają do szkoły podstawowej przy ul. prof. Józefa Zwierzyckiego. Niektórzy z pedagogów, którzy uczyli w podstawówce wspominają jeszcze czasy, gdy szkoła dopiero powstawała.

– Tego prawie już nikt nie pamięta, ale w 1979 roku, w niedzielę, tuż przed otwarciem zalewaliśmy wejście do szkoły. Taczkami przywoziliśmy kamienie. A trzeba było fundamenty jeszcze zalać ponieważ przyjeżdżał na otwarcie wojewoda Pacia [Eugeniusz Pacia - przyp. red] i inni dostojnicy z naszego województwa. Trzeba było się pokazać. To jest coś niesamowitego – mówi nauczyciel historii Jan Giezek.

Tego między innymi rodzaju wspomnienia towarzyszyły jubileuszowi 40-lecia szkoły, który zorganizowano w sobotę, 14 września. Absolwenci różnych roczników, nie tylko dzisiejsi czterdziestolatkowi, ale także osoby, które kilka lat temu opuściły mury podstawówki przechadzali się z korytarzach i klasach z nostalgią wracając do lat minionych.

– Przypominamy sobie, gdzie były jakie klasy. Większość się nie zmieniła – mówi pani Kinga.

– Ja skończyłem szkołę 25 lat temu, więc dla masę się zmieniło. Wszystko jest nie do poznania – wtrąca z kolei pan Marcin, mąż.

Podczas uroczystego wystąpienia dyrektor Michał Ratajczyk stwierdził, że „o naszej szkole można by mówić wiele i długo, ale w istocie pozostała taka sama”.

– Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Szkoła w Krobi nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców. Nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć naszą szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj: przyjazną, kolorową i otwartą na novum – powiedział M. Ratajczyk.

Pośród długiej lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli się na kartach szkolnej historii wymienił m.in. dyrektorów: Jana Bema, Zygmunta Nowackiego, Irenę Ratajską i Józefa Czarneckiego, byłych i obecnych pedagogów. Jubileusz nazwał „świętem wspomnień absolwentów i wzruszeń” i „przywoływania pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli”.

Całość artykułu znajdziesz w dzisiejszym wydaniu "Życia Gostynia".

Czytaj także: kolejne środowiska niosąc pomoc Tomkowi

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!