Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Aris
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Prace przy obwodnicy DK 12 trwają. Paliki są widoczne na polach i łąkach

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    9.09.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Na polach w okolicy Gola i Kosowa widoczne są paliki - to skutek badań geotechnicznychGostyń. Na polach w okolicy Gola i Kosowa widoczne są paliki - to skutek badań geotechnicznych fot. Marcin Szafraniak

Osiem obwodnic wielkopolskich miast zostało ujętych w rządowym „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. W tej grupie znalazła się również obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12.

 

Część z tych dużych przedsięwzięć drogowych to zadania, dla których trwa już etap opracowania dokumentacji projektowej, dla innych z kolei proces przygotowawczy dopiero się rozpocznie.

W przypadku długo wyczekiwanej przez mieszkańców „krajowej” obwodnicy Gostynia obecnie - dla budowy szosy - prowadzone są prace terenowe związane z wykonaniem badań geotechnicznych oraz opracowaniem dokumentacji Badań Podłoża Gruntowego.

– Podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który prowadzi badania geotechniczne. To znaczy, że pracownicy sprawdzają, jakie są warunki do budowy, jakie jest podłoże – wyjaśnia Alina Cieślak, rzecznik prasowy w poznańskim oddziale GDDKiA.

– Widoczne pliki na łąkach, polach to miejsca, gdzie pracownicy wykonują badania. W ten sposób pozaznaczano wykonane odwierty, konieczne do przeprowadzenia badań - dodaje.

Dokumentacja ta będzie stanowiła rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych, które jest niezbędne do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”. Planowany termin wykonania dokumentacji to IV kwartał 2020 r.

– Planujemy, że dokumentację dostaniemy do końca roku. Jeśli się uda, jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to jeszcze w tym roku będziemy mogli ogłosić postępowanie przetargowe na wykonanie zadania – informuje Alina Cieślak.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12. Inwestor (GDDKiA) liczy na to, że dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości Gostynia pod względem komunikacji samochodowej.

- Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego południowej Wielkopolski – przekonuje rzecznik prasowy Alina Cieślak.

Jednocześnie informuje, że na wszystkich 8 obwodnicach trwają prace niezbędne do realizacji „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

– Na jednych jest to pierwszy krok, przy innych kolejny. Na przykład jeśli chodzi o obwodnice Żodynia, Grzymiszewa i Strykowa, mamy podpisaną już umowę na wykonanie projektu koncepcyjnego – dodaje rzecznik prasowy.
 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Xyz
2 miesiące temu ocena: 100%  1
Gostyń padnie jak będzie obwodnica. Tak było z wieloma małymi miastami. Nie jesteśmy jakimś znaczącym punktem na mapie wielkopolski - historycznie Gostyń jest niczym ot zwykle miasteczko, które nawet nie ma połączenia kolejowego. Zobaczcie inne miasta - Śrem, Krotoszyn, Jarocin, Rawicz itp - rozwinięta gospodarka, miasta tętniące życiem, duże galerie handlowe (u nas jedna z trzema sklepami), restauracje typu fast food (u nas za mały rynek na taką). Jak wejdzie obwodnica, ludzie nie będą musieli jadąc krajową dwunastką przejeżdżać przez miasto to miasto gospodarczo padnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji