Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Problem całego miasta?

› Społeczeństwo ponad rok temu    5.09.2018
Tomasz Teodorczyk
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.com

Gostyń nie jest miastem dla osób ograniczonych ruchowo. Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie twierdzi, że od 10 lat wszystkie nowe inwestycje miejsko-publiczne powinny być dostosowane do osób niepełnosprawnych. Prawo nie mówi jednak o obowiązku, tylko o powinności. Powinność nie pociąga za sobą skutków prawnych.

 

Wiele miast, budowanych na przestrzeni lat, nie było tworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Skutki widać obecnie. Wiele budynków administracji publicznej – w tym urząd miejski i starostwo, nie są dostosowane dla osób na wózkach inwalidzkich. Jedynymi elementami, dzięki którym niepełnosprawni mogą dostać się do budynków administracji publicznej, są specjalne dzwonki i podjazdy.

– Do gabinetu burmistrza czy starosty osoby niepełnosprawne na wózkach się nie dostaną. A są to stanowiska, które powinny być dostępne dla wszystkich mieszkańców – tłumaczy Mirosław Sobkowiak. – Większość mieszkańców to ludzie sprawni. Włodarzom ciężko jest wydać pieniądze na ten mały procent niepełnosprawnych obywateli, ale żyjemy w czasach, w których muszą być oni traktowani na równi z pozostałymi mieszkańcami. Trzeba o nich myśleć nawet, jeżeli te urządzenia będą rzadko wykorzystywane - dodaje dyrektor PCPR.

Problem pojawia się również w punktach rozrywki i rekreacji - place zabaw nie są przystosowane do dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. To samo tyczy się urządzeń na siłowniach zewnętrznych. 

Mamy w gminie Gostyń dużo siłowni zewnętrznych, ale niestety nie ma na tych siłowniach elementów dla ludzi jeżdżących na wózkach. W związku z tym chciałbym złożyć wniosek aby te elementy się znalazły – mówił radny Krzysztof Wojtkowiak, dzieląc się na swoim pomysłem na jednej z sesji rady miasta. 

Radny Wojtkowiak twierdzi, że pomysł zrodził się m.in. z rozmów z osobami niepełnosprawnymi, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Zaproponował, aby na placu zabaw przy ul. Górnej zamontować platformę, która umożliwi aktywne spędzanie czasu osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich.

 

Jakie problemy jeszcze napotykają w Gostyniu osoby ograniczone ruchowo? Cały artykuł znajdziesz w bieżącym numerze gazety ,,Życie Gostynia''

CzytajBędzie przychodził na każdą sesję i walczył nie tylko o swoje

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zdzich z tych Tych
ponad rok temu ocena: 100%  1
Szkoda, że dopiero przed wyborami pisze się o takich rzeczach. Nikt, kto jest zdrowy nie zwraca uwagi na "małe" ograniczenia które dla osób na wózkach są "Mount Everestem". Kiedy dwa lata temu urodził mi się syn i zacząłem z nim regularne spacery po mieście (w wózku rzecz jasna) to dopiero wtedy zacząłem dostrzegać te małe ograniczenia które był uciążliwe dla mnie, prowadzącego lekki wózek dziecięcy. A co dopiero osoba na wózku? Pierwszy z brzegu przykład? Przejścia dla pieszych na gostyńskim Głogówku - zejście na pasy prosto z wysokiego krawężnika - nie do pokonania dla osoby na wózku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji