Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Proboszcz fary: Ludzie są nieodpowiedzialni. Nie będą wpuszczeni na groby

› Społeczeństwo› Religia 4 miesiące temu    7.04.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 39 ocen 13 / 92%
A A A
Gostyń. Cmentarz parafialny zamkniętyGostyń. Cmentarz parafialny zamknięty fot. A. Fajczyk

Mamy Wielki Tydzień, przed nami Wielkanoc. W okresie przedświątecznym wielu z mieszkańców odwiedza groby bliskich na cmentarzach, aby je umyć, uporządkować lub postawić znicz ku pamięci. W związku ze stanem epidemii, związanym z walką z koronawirusem pojawiają się wątpliwości czy jest to dozwolone. A, co ważniejsze, czy jest to bezpieczne. Jeszcze w sobotę można było pójść na gostyński cmentarz parafialny. Teraz oficjalnie jest on zamknięty przez policję, po konsultacji z administratorem.

Oficjalnie rząd takiego zakazu nie wprowadził. Gostyńska policja nie rekomendowała spacerów i przebywania na nekropoliach. Kontrolowała podczas weekendu te miejsca w poszczególnych gminach.

Zatem czy wizyta na grobie bliskiej osoby w okresie społecznej kwarantanny jest rozsądna i naprawdę nie może poczekać? Wielu mieszkańców Krobi otrzymało z tego powodu upomnienia w miniony weekend. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji przypominał w ubiegłym tygodniu, że obowiązuje zasada ograniczenia wyjść do minimum. - Jeśli ktoś uzna, że pójście na cmentarz jest konieczne, to może się to odbyć pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Już samo wyjście z domu, często wiążące się z naciśnięciem przycisków w windzie, trzymaniem się poręczy, otwieraniem drzwi jest sytuacją, której należałoby unikać - mówił.

Jednak w Gostyniu mieszkańcy z wizytami na cmentarzu widocznie przesadzili. Tak przynajmniej twierdzi ks. kanonik Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty, która jest administratorem gostyńskiej nekropolii.

- Ludzie są nieodpowiedzialni. W sobotę, kiedy słońce zaświeciło, ciepło się zrobiło, było ich na cmentarzu bardzo dużo. Na święta czyścili groby, przynosili kwiaty, znicze, stawiali nowe wiązanki, podlewali żywe kwiaty. Wodę włączyliśmy, to też korzystali. A przy okazji rozmawiali, kontaktowali się. A przecież jest zakaz organizowania zgromadzeń. A mieszkańcy tam korzystali z okazji i debatowali, zapominając o obowiązkowej odległości - tłumaczy ks. Robaczyk.

Zachowanie mieszkańców przez ostatnie dni mieli na oku gostyńscy policjanci. Podczas weekendu odwiedzili proboszcza fary, aby skonsultować decyzję o wydaniu zakazu wchodzenia na cmentarz. Bramy nekropolii zamknięto już w niedzielę. Dziś zostały ogrodzone taśmą, a na bramie czy płocie wiszą komunikaty.

- W związku z obowiązującym stanem epidemii, na polecenie służb porządkowych i administracji cmentarza - cmentarz parafialny zamknięty do odwołania - napisano.

Mogą się tam odbywać tylko obrzędy pogrzebowe.

Ks. Robaczyk przyznaje rację policji - nekropolia to było dotychczas jedno z tych newralgicznych miejsc, gdzie można było się spotkać i wykorzystać czas sprzątania nagrobka na „pogaduchy”. Duchowny podkreśla, że da bezpieczeństwa mieszkańców cmentarz parafialny w czasie świąt na pewno będzie zamknięty.

- Parafianie nie mają po co nawet chodzić na groby, bo nie będą wpuszczeni. Trzeba dyscyplinę utrzymać. Musimy zdać sobie sprawę, że to jest stan epidemii. Dla dobra nas wszystkich. Albo my zdusimy zarazę, albo zaraza nas zdusi - zaznacza proboszcz gostyńskiej fary.

[AKTUALIZACJA godz. 14.30]

Nie tylko gostyńska nekropolia jest zamknięta. Do odwołania od dziś nie można wejść też na cmentarz w Poniecu. Jest on otwarty tylko podczas pogrzebów i tylko dla osób w nim uczestniczących.

Proboszcz parafii w Krobi wywiesił ogloszenie z apelem do parafian, aby zrezygnowali z przedświątecznych porządków, jakie zazwyczaj prowadzą  na grobach bliskich, z odwiedzin mogił. Teoretycznie na cmentarz parafialny można wejść, ale ... - Walczę, jak mogę, aby mi go nie zamknęli całkowicie - mówi ks. kanonik Sławomir Grośty.

+ 12 głosów: 13 (92%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (39)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Wkurzony
  3 miesiące temu ocena: 40%  39
  No ja pitolę jak zobaczyłem ten świstek papieru na płocie, że cmentarz zamknięty do odwołania to jest bezprawie. Brak na nim podania podstaw prawnych, gdzie podpis i pieczątka administratora. Czy ten ksiądz w czarnej sukni nie zna przepisów jak winno wyglądać pismo. To ja jutro pójdę powieszę kolejne takie jak on i napiszę, że wolno wchodzić. Co to jest do cholery, tak się szanuje parafian ? Gdzie on skończył szkoły ( u Rydzyka), że nie wie jak dokument ,który ma obowiązywać i stanowić podstawę do karania przez Niebieskich . Chore to wszystko.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wkurzony
  3 miesiące temu ocena: 25%  38
  No ja pitolę jak zobaczyłem ten świstek papieru na płocie, że cmentarz zamknięty do odwołania to jest bezprawie. Brak na nim podania podstaw prawnych, gdzie podpis i pieczątka administratora. Czy ten ksiądz w czarnej sukni nie zna przepisów jak winno wyglądać pismo. To ja jutro pójdę powieszę kolejne takie jak on i napiszę, że wolno wchodzić. Co to jest do cholery, tak się szanuje parafian ? Gdzie on skończył szkoły ( u Rydzyka), że nie wie jak dokument ,który ma obowiązywać i stanowić podstawę do karania przez Niebieskich . Chore to wszystko.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ból
  3 miesiące temu ocena: 50%  37
  Już po Świetach, cmentarz otwarty? Pewnie nie bo zobaczylismy wszyscy w telewizji jak wyglada miłość blizniego.Dla nas zamkniety a dla pisu otwiera sie bramy.Pan zarządca cmentarza ...niby ksiądz.Szkoda ze tak słaby.Pogubi swoje owieczki....pan urzednik, zarządca okazał sie zwykłym donosicielem.Doniósł na swoje owieczki ze nagrobki myją.Pycha i arogancja kroczy przed upadkiem.Szkoda mi pana zarzadcy ze okazał się takim malutkim człowiekiem.Niech mu Bóg wybaczy ze pozbawił mnie mozliwosci zapalenia świeczki na grobie mojego dziecka,
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ MAŁA
  3 miesiące temu ocena: 86%  36
  Nie zgadzam się z tą decyzją. Powinien byc zakaz mycia ..porzadkowania grobów. Chodzi o higiene...ludzie korzystali by z jedno kraniku by nabrać wodę. Ale jesli...bylyby maski plus rękawiczki...to powinno być możliwe pójść do swoichbliskich...zapalenia znicza...poprostu pobyć. Ludzkie mają tam bliskich...zony...mężów....dzieci.........dla mnie to błąd
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wick
  3 miesiące temu ocena: 20%  35
  zapisz sie do PiS to wpuści
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Emem
  4 miesiące temu ocena: 67%  34
  Piaski też mają otwarty cmentarz, ale ludzi do kościoła nie wpuszacza, nie mówiąc o trumnie w czasie pogrzebu, ruzumiem epidemia. Ale znając jego to zaraz zakaże wg trumny, już zabronił odpraw przed pogrzebem przy otwartej trumnie bo on na nieboszczyka nie będzie patrzył. Rozanoec też odbywa się bez zmarłego, kto to widział. W żadnej parafi tak nie ma. Jak są intencje to też nie chce w gablocie wypisywać od kogo za zmarłego, chyba że ktis da wiecej na tacę to i wypisze. Żal mi tych ludzi.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Logicznie myslący
  4 miesiące temu ocena: 75%  33
  Jak ten pan proboszcz się zachowuje, jak prosty cham, zero empatii do swoich parafian. Gdzie on widział tłumy ludzi na cmentarzu? Kiedy on ostatni raz na nim był, pewnie 1 listopada bo by tak nie bredził. Dowodem tego jest nagłośniona sprawa w mediach kiedy p.Andżelika nagłośniła sprawę pochówku córki, która kopacz po pogrzebie wykopał urnę i przeniósł w miejsce co powinien. Jak przyjechał redaktor to się zdziwił nawet o tym nie wiedział. Tak się interesuje cmentarzem. WSTYD I HAŃBA jak na pośrednika od Boga jak się głoszą ci nie powiem gorzej bo szkoda słów. Do kościoła w święta wpuści 50 osób bo kasa na tace musi się zgadzać, a teraz na cmentarzu nie zarobi dopiero 1 listopada łażą między grobami i zbierają. Taka prawda. A stary Kaczyński ma 70 lat i pojedzie do brata na Wawel , niech się modli z domu tak jak nam sugeruje.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nie głupek
  4 miesiące temu ocena: 78%  32
  No tak teraz jeszcze głosujcie na PiS to zobaczycie po wyborach będziemy mieli drugie Węgry lub Turcję. Rządy AUTORYTARNE. Wezmą się za blokadę mediów bo już ta mała Jadzia z rządu mówiła, że jak by wprowadzili stan klęski to odetną nas od internetu, mediów itp Co ona bredziła, czy ona zna prawo ?Teraz nam o tym nie mówią bo widzą , że na bank by przegrali wybory, ale już szykują się do tego jestem na 100% pewien znam już z przecieków władzy, że takie działania szykują. Pod płaszczykiem epidemii robią z nami co chcą a głupi ludek wierzy. Kogo chronią jak sami łażą i roznoszą wirus a ty malutki siedź w domu. Widać ludzie od tego siedzenia w domach już dostają świra, jeszcze trochę to rządzący będą musieli budować więzienia dla tych co nie płaca mandatów i psychiatryki bo ludzie już nie tylko fizycznie ale i psychicznie zaczynają się wykańczać. Dlaczego Kaczyński i jego świta którzy większość są po 70 pojadą 10 kwietnia na Wawel, niech się modli z domu tak jak nam karzą.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nie głupek
  4 miesiące temu ocena: 43%  31
  No tak teraz jeszcze głosujcie na PiS to zobaczycie po wyborach będziemy mieli drugie Węgry lub Turcję. Rządy AUTORYTARNE. Wezmą się za blokadę mediów bo już ta mała Jadzia z rządu mówiła, że jak by wprowadzili stan klęski to odetną nas od internetu, mediów itp Co ona bredziła, czy ona zna prawo ?Teraz nam o tym nie mówią bo widzą , że na bank by przegrali wybory, ale już szykują się do tego jestem na 100% pewien znam już z przecieków władzy, że takie działania szykują. Pod płaszczykiem epidemii robią z nami co chcą a głupi ludek wierzy. Kogo chronią jak sami łażą i roznoszą wirus a ty malutki siedź w domu. Widać ludzie od tego siedzenia w domach już dostają świra, jeszcze trochę to rządzący będą musieli budować więzienia dla tych co nie płaca mandatów i psychiatryki bo ludzie już nie tylko fizycznie ale i psychicznie zaczynają się wykańczać. Dlaczego Kaczyński i jego świta którzy większość są po 70 pojadą 10 kwietnia na Wawel, niech się modli z domu tak jak nam karzą.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zenek
  4 miesiące temu ocena: 78%  30
  Niech nakładają na ludzi mandaty to niedługo sady się nie opedza bo ludzie będą zwracać się o zwrot kary Ludzie ogarnijcie się póki nie wprowadza stanu klęski żywiołowej nie ma takiego prawa owszem w jakim stopniu trzeba przestrzegać zakazów ale bez przesady karać nas nie maja prawa
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ bob
  4 miesiące temu ocena: 64%  29
  Odwołajmy Wielkanoc, bo jej przesłaniem jest modlitwa u grobu.Kościól Pana...człowiek swoich bliskich.Tylko niech nikt nie pomysli aby isc do koscioła i zachowywac się nieodpowiedzialnie< rzucac jakąś monete na tace, zachowajcie się odpowiedzialnie,Nie zostawiajcie pieniedzy w kosciele.Nie Wiecie czy nie jestecie chorzy, te pieniądze mogą przenosic wirusa.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kobieta w żałobie
  4 miesiące temu ocena: 77%  28
  Nie wystarczy dbać o zdrowie fizyczne ciała, zdrowie psychiczne jest równie ważne. Komuś może właśnie zapewniać je wizyta na cmentarzu na grobie bliskiego. Czy to tak trudno zrozumieć?!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Damian
  4 miesiące temu ocena: 59%  27
  Jedyny rozsądny i trzeźwo myślący ksiądz w powiecie gostyńskim to proboszcz Dariusz B. w Pogorzeli. Nie wyrzuca wiernych z kościoła i nie zamknął cmentarza. I chwała mu za to!!! No ale to jest diecezja kaliska, tak nawiasem mówiąc.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nico
  4 miesiące temu ocena: 69%  26
  No to właśnie kanonika wkopałeś.Jeśli tak jest jak piszesz to łamie nie tylko zarządzenia władz państwowych ale również własnego biskupa.
  ~ Damian
  4 miesiące temu ocena: 69%  25
  To, że nie jest wyrachowany, czyli pozwala przychodzić na mszę świętą szóstej, siódmej, a nawet dwudziestej osobie.
  ~ Nico
  4 miesiące temu ocena: 89%  24
  Co masz na myśli że nie wyrzuca ludzi z kościoła?
  ~ Racjonalista
  4 miesiące temu ocena: 86%  23
  To jest już chore. Korona nas nie wykończy, tylko wysiądziemy psychicznie od tych durnych zakazów.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ qwerty
  4 miesiące temu ocena: 42%  22
  Cmentarze zamykają, a na msze po 50 osób może wejść!!!! Paranoja!!!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Eska
  4 miesiące temu ocena: 25%  21
  Masz rację. Ciekawe ile zachorowań dwa tygodnie po świętach.
  ~ Nick
  4 miesiące temu ocena: 60%  20
  proboszcz fary wyraźnie mówi - cmentarz bedzie zamkniety w czasie swiat, w Ponieców równiez
  ~ qwerty
  4 miesiące temu ocena: 100%  19
  "Ograniczenia (...) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu - w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania" tzn, ze od 12 kwietnia cmentarze tez będą otwarte...wątpię, tam ludzie nie wrzucają do koszyka !!!
  ~ Nick
  4 miesiące temu ocena: 67%  18
  Ograniczenie do 5 osob obowiazuje do 11 kwietnia. Od 12 kwietnia do 50 osób na mszy. Ktos nie slucha komunikatów
  ~ ja
  4 miesiące temu ocena: 56%  17
  coś ci się ... na mszę góra 5 osób. widać, że nie słuchasz komunikatów
  ~ greta
  4 miesiące temu ocena: 21%  16
  jedyna mądra decyzja szkoda że tak późno ,ale oczywiście nasz wazelinowy rząd wydał jakieś zakazy i sami nie wiedzieli czy można iść na cmentarz czy nie narazi się ojcu t
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mieszkanka Gn
  4 miesiące temu ocena: 77%  15
  Jak dla mnie to już przesada. Na tak dużym obszarze, na świeżym powietrzu, gdzie każdy podchodzi tak naprawdę tylko do jednego, rodzinnego grobu, ogarnia ten jeden grób, podleje kwiatki i sobie idzie, taka ostra decyzja. Jak chodzi o osoby starsze to na pogaduszki też mogą iść pod sklep, czekając w ogromnej kolejce. To sklepy też pozamykajmy. Ogólnie przesada. Wystarczy przestrzegać tych podstawowych zasad ochrony i na pewno cmentarz nie byłby zagrożeniem.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Proste
  4 miesiące temu ocena: 69%  14
  Ksiądz powie ludziom by nie szli 10 mają wrzucać głosów do skrzynek pocztowych.To dopiero będzie tłum .Będą stać w długich kolejkach i rozmawiać. Odwiedzanie grobów to nic do tego co będzie 10 mają. Ksiądz lubi politykę to niech powie , w wybory zostancie w domu.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ AB
  4 miesiące temu ocena: 82%  13
  Nie rozumiem tego zakazu, do sklepu można iść i stać w długich kolejkach. Cmentarz to miejsce gdzie najmniej można się zarazić, tylko oczywiście należy przestrzegać wytycznych.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Rrr
  4 miesiące temu ocena: 58%  12
  I oto chodzi,że nikt nie przestrzega zasad. W sobotę roiło się od kupujących kwiaty i znicze,każdy stał jak chciał i chodził, oglądał zapominając o wirusie
  ~ xxx
  4 miesiące temu ocena: 69%  11
  Zmarłych już obowiązuje rodo do tego jeszcze na nich nalozyli kwarantanne moze zrobmy im jeszcze testy na koronowirusa aby zywych nie pozarazali to jest chore a policja naprawde szczegolnie gostynska nie ma co robic sami nie przestrzegaja odleglosci i sie chwala mundurem. Wstyd. ludzie zacznijcie myśleć ale na wybo0ry pojdziecie przeciez to nic zlego hipokryzja
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ojciec Tadeusz
  4 miesiące temu ocena: 100%  10
  Pochowasz rodziców lub dzieci , czego nie życzę.Inaczej zaspiewasz.Nie mogę z nimi spędzic świat , chce zapalić świeczkę.Niby kraj demokratyczny a gorzej jak za komuny.W tamtych czasach ksiądz był po stronie ludu...tu gdzie jest?
  ~ ja
  4 miesiące temu ocena: 52%  9
  To będą trudne święta, ale to bardzo dobre posunięcie! Zostańmy w domach
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nick
  4 miesiące temu ocena: 62%  8
  A tymczasem do kościoła po 50 osób w Wielkanoc. I kto tu jest nieodpowiedzialny?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Xxx
  3 miesiące temu ocena: 100%  7
  Debile skąd to wiesz ??
  ~ ja
  4 miesiące temu ocena: 43%  6
  5 a nie 50
  ~ Aaa
  4 miesiące temu ocena: 81%  5
  Ludzie nieodpowiedzialni? Na cmentarzu jest mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się niż w Lidlu czy innym supermarkecie... Dla niektórych osób, ktorzy stracili bliską osobę niedawno jest to ważne by odwiedzić grób, bo robią to regularnie i mają taką potrzebę w czasie żałoby...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Baba Eli
  4 miesiące temu ocena: 54%  4
  Jedzenie trzeba kupić albo umrzeć z głodu. Modlić za zmarłych można się w ciszy własnego pokoju. Ponieważ jestem już wiekowa ,dobrze pamiętam czasy, gdy groby nie były tak " wyglancowane" jak dzisiaj ale żywi modlili się za zmarlych dużo więcej i szczerzej
  ~ Ja
  4 miesiące temu ocena: 53%  3
  Brawa dla księdza, jeden rozsądny, babcie chcą niech się w domu pomodlą zamiast robić wystawy pomnikowe i narażać innych
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kibic
  4 miesiące temu ocena: 46%  2
  do Majka Są w żałobie takiej, że codziennie muszą odwiedzać. Chcą żeby ich bliscy, którzy już teraz są również w żałobie, byli w podwójnej żałobie, bo może ich spotkać to samo? Ja straciłem niejedną bliską osobę i jakoś nie ciągnie mnie na cmentarz, bo wiem co się tam teraz dzieje.
  ~ Majka
  4 miesiące temu ocena: 73%  1
  Najwidoczniej jeszcze nie straciles bliskiej osoby w przeciwnym razie byś zrozumiał co czują ludzie będący w żałobie.