Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Proboszcz jest bezradny

› Aktualności ponad rok temu    18.04.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 16 ocen 3 / 67%
A A A
Borek Wlkp. Zdzież. Ks. Daniel Litkowski: Z ministerstwa nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na pismo, dotyczące odwołania się od braku przyznania pieniędzy na montaż kopuły w naszym sanktuarium.Borek Wlkp. Zdzież. Ks. Daniel Litkowski: Z ministerstwa nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na pismo, dotyczące odwołania się od braku przyznania pieniędzy na montaż kopuły w naszym sanktuarium. fot. fotomontaz M. Mostowy

Wierni należący do parafii Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny w Borku zastanawiają się, kiedy i czy w ogóle kościół na Zdzieżu będzie miał nową kopułę? Na razie nie ma na to pieniędzy. Proboszcz ks. Daniel Litkowski jest bezradny, o czym poinformował parafian podczas niedzielnej mszy św.

Dlaczego ks. Młynarczyk nie będzie już proboszczem w gostyńskiej farze? TUTAJ

Przypomnijmy - podczas nawałnicy, jaka przeszła nad gminą Borek Wlkp. w sierpniu 2017 r., kopuła wieńcząca wieżę sanktuarium na Zdzieżu, została poważnie uszkodzona. Zniszczoną kopułę całkowicie zdemontowano na początku grudnia 2017 r. Było to konieczne, ze względu na zabezpieczenie i ochronę obiektu zabytkowego kościoła. Od tego czasu wieża kościoła na Zdzieżu pozostała bez „cebuli” i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy ją taką oglądać. Parafia nie ma środków na sfinansowanie nowej kopuły, co - wraz z montażem - ma kosztować około 1 100 000 zł. Ks. Daniel Litkowski zwrócił się o dofinansowanie działań do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy okazało się, że żadnych pieniędzy nie przyznano, postanowił się odwołać.

- Z ministerstwa nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na pismo, dotyczące odwołania się od braku przyznania pieniędzy na montaż kopuły w naszym sanktuarium. Jeżeli zaczniemy jakiekolwiek prace, nie otrzymamy żadnych środków z instytucji państwowych. Wykonawca prac nie chce podjąć zlecenia bez pieniędzy - wyjaśnił proboszcz parafii na Zdzieżu podczas niedzielnego nabożeństwa.

Podkreślił, że dług boreckiej parafii do spłacenia za remonty dachów uszkodzonych w trakcie nawałnicy obecnie wynosi 165 000 zł. Poza tym proboszcz musi dbać również o kościół farny. Ks. Litkowski twierdzi, że inwestycji związanej z budową i montażem nowej kopuły nie można podjąć na raty. Trzeba mieć około 600 000 zł.

- Znaleźliśmy się w martwym punkcie. Rozważam z radą ekonomiczną wszystkie możliwości rozwiązania tego problemu. Jeżeli ktokolwiek miałby jakiś pomysł na proszę o pomoc - mówił proboszcz. - Parafianie Boreccy nie mają możliwości sfinansować tego przedsięwzięcia ze składek. Obecnie chciałbym spłacić dług wobec dekarza za wykonane dotąd prace. Serdecznie dziękuję za zrozumienie potrzeb remontów w parafii - powiedział ks. Litkowski.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (18)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Z. S.
ponad rok temu ocena: 100%  18
Baju Baju, będziesz kobieto w raju, ale nie za końcówkę wpisu - ks. Daniel jest za dziećmi, przeprowadza rozmowy indywidualne, dobrze przygotowuje do sakramentów i zaskocze Panią, zna dzieci po imieniu, a ma ich w parafii dość sporo . MOJE DZIECI GO UWIELBIAJĄ N IE MOWIA INACZEJ JSK NASZ PROBOSZCZ KOCHANY!!!!! I ZAPEWNIAM, ŻE KONTAKT MA ŚWIETNY KS. DANIEL. Z naciskiem na słowo zapewniam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafianka
ponad rok temu ocena: 20%  17
Również uważam księdza proboszcza za świetnego księdza, rozsądnego człowieka z powołaniem, ale zdecydowanie za mało uwagi poświęca dzieciom i młodzieży(wręcz wydaje mi się że za nimi nie przepada), a przecież to na nich młodych powinien się skupiac kosciol.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ parafianka
ponad rok temu ocena: 60%  16
Lubię naszego księdza, ale to nie końca jest tak jak piszecie. Prob. przekazuje podobno intencje do innej parafii - mamy w parafii ks. Antoniego, który kiedyś odprawiał (dlaczego teraz nie może), głosił ładne kazania i pomaga proboszczowi. Ks. Antoni jest w trudnej sytuacji i dlaczego nie można jakoś się dogadać? Proboszcz mówi o przebaczaniu o miłosierdziu - warto dać przykład wiernym. W parafii jest zaangażowany Krzysztof (nie wiem czy społecznie czy za pieniądze?), który jest obcy, u nas nie ma chętnych???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marianna
ponad rok temu ocena: 100%  15
Jak ja mieszkalam w Borku bylo dwoch proboszczy ks Jeczkowski i ks Musial ktorzy tez poswiecali swoj czas na remonty.Ks Litkowskiego poznalam w przykrych okolicznosciach dla siebie okazal serce i zrozumienie.Tak jest kaplanem z powolania.Widzialam ta zdjeta kopule az lza sie w oku zakrecila to jast wynik chyba ubieglorocznej nawalnicy moze wladze gminne lub powiatowe pomoglyby
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hania
ponad rok temu ocena: 100%  14
Proboszcz borecki poświęca 95%życia na prace remontowe, załatwia wszystko, nie prosi o pomoc nikogo. Kontaktuje się z instytucjami, może kto wie nie śpi po nocach by zapewnić jak najlepsze życie w naszej parafii. Nie przypominam sobie w ost. Latach by Jego poprzednicy zrobili tyle dla Kościoła. Czym to spowodowane??prosta odp. Godna postawa księdza Daniela do Boga i ludzi. Brawa dla Ciebie Księże. Należą się Tobie kwiaty. Śpiewy. Jesteś dobry człowiek.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacht
ponad rok temu ocena: 96%  13
Inwestytor bdb! Autor książek świetny. Dla młodzieży wyrozumiały i otwarty. Dla schorowanych empatyczny,czyli kustosz wzorem dla innych. Amen. Życzymy powodzenia w pracy. W pracy którą sprawia radość ks. D.L.a zarazem jest owocna dla parafian i kościoła.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dd
ponad rok temu ocena: 95%  12
Święty człowiek ,dobry człowiek .wstydźcie się by móc pisać zle.zdrowia dla Proboszcza i sił na dalszą pracę ciężka .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zośka
ponad rok temu ocena: 98%  11
Ks.Daniel Litkowski to kapłan z powołania -to wspaniały człowiek -szacunek dla tego Proboszcza i ludzie -ludzie módlcie się ,aby byl z nami jak najdłuzej był postawil Parafie na nogi -bo jest to człowiek do tego stworzony .W sumie juz byśmy stali -gdyby nie nawałnicaCo mieliśmy kilka lat w tył ??kolorowe bombki na choince na świeta -(naturalnie bez obrazy dla poprzednika)nikt nie włożył tyle serca i pracy w nasze kochane Sanktuarium co obecny Proboszcz.Nie bede wymieniac co zawdzieczamy Jego osobie -bo myśle ,ze wypowiadaja sie tu parafianie ,którzy chodza do Kościoła i są na bieżąco z wiadomościami -dlatego nie rozumiem "piania"kogutów -a zastanawiam sie skad ten artykul Prosze Panstwa sie tu znalazl ??i na co ??przecież to co mówi do nas nasz Proboszcz nie powinno interesowac Gostynian -zejdzcie z naszej Parafii -smolicie i smolicie.Pomyślcie lepiej co zrobic w Polsce by kazda parafia mogla mieć tak oddaną osobe jak my ? by każdy Ks.wkładał w parafie tyle pracy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
ponad rok temu ocena: 38%  10
Najważniejsze, że co miesiąc są niemałe pieniądze dla samorządowców , którzy bezinteresownie dbają o miasto i gminę Borek Wlkp. !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podatnik
ponad rok temu ocena: 38%  9
Zaraz zaraz a gdzie tu Kuria i cały Episkopat.Czyż nie oni "korzystają z dobrodziejstw tego Kościoła a gdzie ten bismesmen z Torunia.Kościół się przyzwyczaił tylko do korzystania z datków i sponsorów gdzie ten rząd pisowski szczycący się miłosierdziem i dobrocią na pokaz.Ostre i przykre te słowa ale prawda nie zawsze słodką jest
~ zb
ponad rok temu ocena: 16%  8
A do Szefa Franciszka napisałeś ?? Oszczędza na butach i komunikacji miejskiej to pomoże !! A o ubezpieczeniach coś się słyszało ?? Nie ?? !! Instytucja KOŚCIÓŁ to dno moralne !!! Nie tak nauczał Jezus !!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tak bylo
ponad rok temu ocena: 100%  7
W artykule jest blad. Dlug nie jest za szkody po nawalnicy( za szkody bylo wyplacone odszkodowanie) a za wymiane dachu. Stary grozil zawaleniem.
~ Abcd.
ponad rok temu ocena: 30%  6
Jakiś bezdomny by się w Borku przydał.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karol
ponad rok temu ocena: 33%  5
Przecież mamy wspaniałego burmistrza- wielkiego obserwatora- może sie wykarze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prawie gostyniania
ponad rok temu ocena: 20%  4
(...). Znowu trzeba od ludzi wołam - żenada. Do Rydzyka niech napisze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Georg Z Borku
ponad rok temu ocena: 75%  3
Ludzie samym pisanem pism nic nie wskuracie tu za pismem musi isć wizyta w dnaej Instytucji. Jak drzwiami wyrzucą to oknem wejść. Jak w Borku obecny Burmistrz tego nie potrafi to niech Ksiądz zapyta Pana Grzegorza Marszałka i Radnego Mariana Jańczaka jak się to kiedyś robiło. Swoją drogą życze powodzenia i trzymam kciuki za Księdza :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Georg z Borku
ponad rok temu ocena: 82%  2
Proboszcz chce rady, oto rada (prosze to potraktowac poważnie): idą wybory samorządowe, więc Ksiądz Proboszcz wraz z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady wsiadają do auta i pędzą do Poznania do Urzędu Marszałkowskiego. Tam jest wicemarszałek Jankowiak z PSLu czyli kolega naszego Przewodniczącego Rady i proszą, lobbują za przyznanie jakiejkolwiek kwoty nie wiem czy to z dofinansowania czy innych środków budżetowych województwa. Jak tam się nie uda to po drodze uderzają do Urzędu Wojewódzkiego i tam rozmawiają z przedstawicielami Wojewody a jak tam się tez nie uda po drodze w Poznaniu jest tez Wojewódzki Konserwator Zabytków to i tam trzeba uderzyć i naświetlić sprawe. A jak tam tez się nie uda to w Poznaniu jest oddział TVP regionalny proszę tam pojechac i nagłościć sprawę, może ktoś się znajdzie kto pomoże. A jak w telizji nie pomogą to niech Ksiądz na końcu zapuka do siedziby Archidiecezji na Ostrowei Tumskim, w końcu Arcybiskup też coś powinien dorzucić!!!! JASNE??!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji