Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Proboszczom pomogły księgi inwentarzowe. Ilu wiernych może wejść do kościoła?

› Społeczeństwo› Religia 2 miesiące temu    21.04.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 31 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń - fara. Już nie do 50 osób na mszy św., ale wg metrażu kościołaGostyń - fara. Już nie do 50 osób na mszy św., ale wg metrażu kościoła fot. arch. portalu/A. Fajczyk

Jak wiemy, od poniedziałku 20 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące liczby wiernych uczestniczących w liturgii, w mszach świętych. W nowym rozporządzeniu rząd postanowił, że liczba osób, które będą mogły uczestniczyć we mszy św. lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W świątyni podczas Eucharystii może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.

Większość wiernych dowiedziała się, jak sytuacja wygląda pod tym względem w poszczególnych świątyniach, podczas mszy świętych w ostatnią niedzielę. Proboszczowie w ogłoszeniach parafialnych* informowali, ile osób mogą jednorazowo wpuścić do świątyni. Wyliczali to najczęściej zaglądając do ksiąg inwentarzowych obiektów sakralnych.

Największymi powierzchniowo świątyniami (a jednocześnie pojemnościowo) okazały się bazylika, należąca do parafii Najświętszej Maryi Panny Świętogórskiej i kościół na Zdzieżu w Borku Wlkp.

Według wyliczeń księży filipinów jednorazowo w bazylice może przebywać maksymalnie 90 osób. Należy pamiętać, że wierni oraz usługujący przy ołtarzu podczas liturgii muszą mieć zakryty nos i usta oraz zachować bezpieczną odległość. Z obowiązku zakrywania twarzy są zwolnieni duchowni.

- Od najbliższego poniedziałku - 20 kwietnia - Komunia św. w Sali Oratorium w środy podczas nowenny, w soboty podczas wieczornej mszy św. oraz w niedziele od godz. 9.00 do 16.00 - napisano w ogłoszeniach ze Świętej Góry.
 

BOREK
W sanktuarium pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny na Zdzieżu w Borku Wlkp., jak informuje proboszcz ks. Tadeusz Lorek, w czasie Eucharystii i nabożeństw może przebywać 95 osób, a w boreckiej farze - 23 osoby.

W kościele pw. Świętej Trójcy w Zimnowodzie na mszy jak i na nabożeństwach, może być 20 osób.

Do kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w Zalesiu na msze św. jednorazowo proboszcz może zaprosić do 25 osób.

KROBIA
W kościele pw. św. Mikołaja w Krobi od poniedziałku w nabożeństwach i mszy św. mogą uczestniczyć 63 osoby. 
W kaplicy w Sikorzynie będzie mogło uczestniczyć 10 osób, dodatkowo 5 osób w zakrystiach. - Prosimy pamiętać, by zajmując miejsca w świątyni zachować odpowiedni dystans od innych osób - proszą duchowni.

W kościele w Domachowie, jak ustalił proboszcz, w liturgii będzie mogło uczestniczyć jednorazowo 30 osób. - Wyjątkowo, w pogrzebie - 50 osób - podał w ogłoszeniach.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Czytelników (na podstawie ogłoszen parafialnych), w kościele pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie może przebywać podczas mszy św. 17 osób.

GOSTYŃ
Gostyńska fara, należąca do parafii pw. św. Magłorzaty Gostyniu może zmieścić około 60 osób.

- Nadmiar wiernych może stać na dworze w odpowiedniej odległości od siebie - poinformował proboszcz ks. kanonik Grzegorz Robaczyk.

W kościele pw. Ducha Świętego w Gostyniu we mszy św. może uczestniczyć ok. 47 osób (wliczając balkon). Proboszcz zachęca do uczestniczenia w Eucharystii na zewnątrz, z zachowaniem odpowiedniej odległości 2 m.

- Zgodnie z decyzją władz od jutra zmieniają się przepisy, które pozwalają na uczestnictwo w nabożeństwach i mszach św. jednej osobie na 15 m2 - tak w ostatnią niedzielę ogłosił proboszcz parafii pw. bł. E. Bojanowskiego na Pożegowie w Gostyniu. Dowiedzieliśmy się, że do świątyni będzie mogło wejść ok. 40 osób.

Do kościoła pw. św. Marcina w Gostyniu Starym, zgodnie z zaleceniami, proboszcz może na mszę św. wpuścić 21 parafian, a do kaplicy w Goli może wejść 19 osób (po wyliczeniach wg. ksiąg obiektu budowlanego kaplicy i kościoła).

Parafianie z Siemowa dowiedzieli się, że w kościele - po zmianach zasad w sprawowaniu kultu religijnego - będzie mogło być obecnych jednorazowo 18 osób. Proboszcz prosił, aby wierni zawsze zajmowali miejsca w odpowiednich odstępach, także na chórze.

Jeden uczestnik na 15 m2 powierzchni może wejść do kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Kunowie. Według wyliczeń proboszcza w miejscowym kościele wynosi to 49 osób jednorazowo podczas liturgii.

PONIEC
Jak sytuacja wygląda w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu? Po przeliczeniu wymiarów ponieckich świątyń proboszcz do fary może zaprosić 18 osób, a do kościoła Chrystusa Króla - 35 osób.

Proboszcz parafii pw. Stanisława Biskupa w Żytowiecku wyliczył, że w kościołach w Żytowiecku i w Łęce Wielkiej może być 25 osób.

PĘPOWO
W świątyni w Pępowie, należącej do parafii pw. św. Jadwigi jednocześnie może przebywać 25 osób z zachowaniem odległości 2 m od siebie.


*Podaliśmy te informacje, do których mogliśmy dotrzeć głownie przez ogłoszenia parafialne umieszczane na stronach internetowych lub w postach facebook'owych.
W Szelejewie czy w kościele pw. bł. E. Bojanowskiego na Pożegowie w Gostyniu proboszczowie poinformowali parafian: -  Zgodnie z decyzją władz od jutra zmieniają się przepisy, które pozwalają na uczestnictwo w nabożeństwach i mszach św. jednej osobie na 15 m2. Niestety, nie jesteśmy w stanie sami wyliczyć ile osób może wejść do tych kościołów.
Z kolei w ogłoszeniach parafii w Pogorzeli nie znaleźliśmy w ogóle informacji na temat zmian i konkretnej liczby osób podczas mszy św., podobnie jak w Skoraszewicach, czy Nieparcie. Są parafie, które stron internetowych nie prowadzą lub nie aktualizują (Chwałkowo, Piaski czy Pudliszki). Informacje postaramy się uzupełniać.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (32)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ANIA
2 miesiące temu ocena: 100%  32
Ogólnie jeden Pan dostał korona wirusa i jak wrócił po chorobowym do pracy togo zwolnili
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ggh
2 miesiące temu ocena: 33%  31
koscioły w borku sa strasznie zaniedbane
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jo
2 miesiące temu ocena: 50%  30
95 osób przeciesz ławki sa na 4 osoby
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pk
2 miesiące temu ocena: 100%  29
W PUDLISZKACH podobno 30 osób
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dariusz
2 miesiące temu ocena: 100%  28
W Pogo jest tak mało ludzi na mszy, że wprowadzanie ograniczeń jest bez seksu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nauczyciel
2 miesiące temu ocena: 46%  27
Borecki proboszcz ma chyba małe problemy z matematyką. 95 osób na taką małą powierzchnię. 95 razy 15m 2 = 1425 m2.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
2 miesiące temu ocena: 57%  26
Nauczyciel masz rację. Borecki proboszcz doliczył chyba obszar przykościelnego placu.
~ vvv
2 miesiące temu ocena: 55%  25
Panie Szanowny a liczysz prócz nawy głównej nawy boczne, kaplicę świętego Antoniego, lożę, oraz dwie poboczne kaplice myślę że zliczając wszystko można się zdziwić.
~ Zainteresowana
2 miesiące temu ocena: 0%  24
A co z kościołem w Nieparcie? Ile może być osób ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mik
2 miesiące temu ocena: 100%  23
40 osób...
~ zdziwiony
2 miesiące temu ocena: 45%  22
Coś mi nie pasuje. Borecki kościół na Zdzieżu większy od bazyliki świętogórskiej i od fary w Gostyniu? Przecież fara ma dół i kaplicę świętej Anny na piętrze. W Borku chyba policzyli jeszcze zakrystię do ogólnej powierzchni. Przecież ten kościół nie jest jakiś szczególnie duży, a wprost przeciwnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do vvv
2 miesiące temu ocena: 40%  21
No własnie liczę i w żaden sposób nie wychodzi tak duża powierzchnia. Bez wnikania w jakieś kaplice itp. Porównajmy wymiary zewnętrzne kościoła na Zdzieżu i fary w Gostyniu albo bazyliki. Borecki kościół przy nich jest mały i tyle.
~ vvv
2 miesiące temu ocena: 67%  20
Panie Szanowny a liczysz prócz nawy głównej nawy boczne, kaplicę świętego Antoniego, lożę, oraz dwie poboczne kaplice myślę że zliczając wszystko można się zdziwić ale miejsca na pewno jest więcej....
~ Nick
2 miesiące temu ocena: 20%  19
Bardzo się zaangażował proboszcz w Borku widocznie i robi wszystko, aby miec jak najwięcej wiernych na mszy. I dobrze!
~ kopela
2 miesiące temu ocena: 30%  18
szczyt epidemii podobno przed nami a oni wpuszczają po 100 osób do kościołów to tylko życzyć szczęśliwego covid-19 chory wyznaniowy rząd
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Brawo
2 miesiące temu ocena: 71%  17
W Pogorzeli mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Tak trzymać!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ parafianka
2 miesiące temu ocena: 20%  16
Bo tak bardzo się garną, że ani liczyć nie trzeba. Najbardziej ci, którzy normalnie nie chodzą.
~ Damian
2 miesiące temu ocena: 100%  15
Proboszcz w Pogorzeli nie podał w ogłoszeniach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bi. Bo
2 miesiące temu ocena: 50%  14
A w kaplicy koło szpitala?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do Bi.Bo
2 miesiące temu ocena: 100%  13
2 osoby.
~ Normalny
2 miesiące temu ocena: 60%  12
Aż się zdziwiłam, jak podano, że w kościołach dokonują pomiary. Co to za nieuki co oni nie wiedzą , że w dokumentacji w postaci ksiąg inwentarzowych oraz ksiąg wieczystych takie dane są zawarte. Przecież z tych dokumentów jasno wynika metraż, chyba że po cichu coś dobudowano i teraz wyjdzie SZYDŁO z worka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Normalny
2 miesiące temu ocena: 71%  11
Aż się zdziwiłam, jak podano, że w kościołach dokonują pomiary. Co to za nieuki co oni nie wiedzą , że w dokumentacji w postaci ksiąg inwentarzowych oraz ksiąg wieczystych takie dane są zawarte. Przecież z tych dokumentów jasno wynika metraż, chyba że po cichu coś dobudowano i teraz wyjdzie SZYDŁO z worka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ada
2 miesiące temu ocena: 0%  10
W Chwałkowie 17 osób tak ogłosił proboszcz.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Swój
2 miesiące temu ocena: 100%  9
A proboszcz w Piaskach spi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paulina
2 miesiące temu ocena: 100%  8
Fara należy do parafii św. Ducha? Się dziennikarz zaangażował w te kościelne sprawy..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dziennikarz
2 miesiące temu ocena: 75%  7
Prawda, tak się zaangażował, że się pomylił. I to dziennikarz z Gostynia! ;-) Zdarza się. Ale już poprawił. Dziekuję i pozdrawiam
~ Qwerty
2 miesiące temu ocena: 100%  6
Gostyńska fara, należąca do parafii pw. Ducha Świętego w Gostyniu...chyba coś nie tak :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Era
2 miesiące temu ocena: 67%  5
A Piaski??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafianka
2 miesiące temu 4
Przecież pisze ty matole na bramie probostwa ile osób może wejść do kościoła
~ Ja
2 miesiące temu ocena: 0%  3
W Piaskach ksiądz niepotrzebnej wiernych
~ Ola
2 miesiące temu ocena: 50%  2
22 osoby. 16 na dole i 6 na balkonach
~ Redakcja
2 miesiące temu ocena: 67%  1
Odpowiedź pod tekstem