Protesty przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych

Opublikowano:
Autor:

Protesty przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Chcemy żyć w czystym mieście, bez smrodu, hałasu, transportu pełnego toksycznych odpadów. Chcemy mieć czyste środowisko i powietrze, które nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia i życia. Dlatego musimy powiedzieć spalarni swoje „NIE” - w Internecie ruszył protest przeciwko powstaniu w okolicach Gostynia spalarni odpadów niebezpiecznych.

Petycję pn. „Razem przeciw spalarni. Wyraźmy swój protest i zablokujmy trującą inwestycję” przygotowała Magda Korniłowicz, która mieszka na Otówku. Jednocześnie prywatnie jest żoną Roberta Korniłowicza, prezesa zarządu gostyńskiej spółki Ledo, ktorej współudziałowcem jest Witold Gryczka. To na jego działce ma powstać spalarnia. O powiązaniach czytaj TUTAJ.

W sąsiedztwie jej posesji, dosłownie za płotem, miałaby stanąć instalacja do termicznego przekształcania odpadów innych, w tym niebezpiecznych - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Mieszkanka Otówka korzysta z tego, że postępowanie dotyczące powstania spalarni jest na etapie udziału społeczeństwa, to znaczy, że każdy ma prawo wypowiedzieć się ma ten temat.

- Każdy z nas ma prawo wyrazić swój protest. Zróbmy to razem - oprotestujemy i zablokujmy budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych w Otówku (obręb Gola). Niska emisja spalarni odpadów niebezpiecznych to fikcja. Do spalarni dojdzie uciążliwa infrastruktura, taka chociażby jak przeładunek i transport. Toksyczne związki, dioksyny, metale ciężkie, związki rakotwórcze przedostaną się do powietrza na setki lat. Musimy walczyć o czyste powietrze, dobrostan środowiska o nas samych, o przyszłe pokolenia - zachęca Magda, prosząc o podpisywanie petycji, którą ma zamiar przekazać burmistrzowi Gostynia.

Na chwile obecną zebrano ponad 180 podpisów, wciąż ich przybywa - MOŻNA SIĘ PODPISYWAĆ TUTAJ.

Zainteresowani inwestycją mają również możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy i materiałami dostarczonymi przez wnioskodawcę, które są dostępne w siedzibie urzędu miejskiego (ul. Wrocławska 256, pok. 4). Jeszcze do jutra (2 marca) istnieje możliwość składania uwag i wniosków w formie pisemnej, elektronicznej i ustnej w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.

Na wiadomość o planowanej inwestycji zareagowali mieszkańcy Otówka - właściciele posesji sąsiadujących z działką, na której planowana jest budowa spalarni. Do wydziału ochrony środowiska gostyńskiego magistratu wpłynęły skargi.

- Gostyń z racji na swoje położenie topograficzne jest wyjątkowo narażony na zanieczyszczenia powietrza, a jedynie ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, jakim oddychają mieszkańcy - piszą składający sprzeciw.

Zwracają uwagę, że praca takich obiektów, jak spalarnie musi być na bieżąco monitorowana, a wyniki składu spalin powinny być rejestrowane. Przyznają jednocześnie, iż obawiają się, że „zarówno rejestracja oraz sprawdzanie takiego rodzaju przedsięwzięcia nie będą wystarczające lub precyzyjnie monitorowane, a masy odpadów oraz ich karty fałszowane”.

Podpisani pod skargami zwracają uwagę, że w odległości zaledwie od 1,5 m do kilkunastu metrów od granicy działki, przeznaczonej na spalarnię, znajdują się zabudowania mieszkalne. Mówią także o ścieżkach spacerowo-rekreacyjnych, które służą gostyniakom głównie do aktywnego wypoczynku.

- Nie należy zapominać, że z tego typu przedsięwzięciem łączy się infrastruktura polegająca przede wszystkim na transporcie jak i składowaniu odpadów. Przede wszystkim składowisko, które może powodować powstanie fizycznego i chemicznego zanieczyszczenia powietrza, tj. pyłów i gazów - czytamy w jednym z wniosków.

Inni przeciwnicy spalarni powołują się na fakt, iż w odległości ok. 350 m od działki znajduje się ceniony przez gostyniaków las - „najprawdopodobniej ostatni z buforów czystego powietrza dla miasta Gostynia”. Nie wyobrażają sobie również uciążliwego hałasu, związanego z pracą instalacji oraz sprzętu technicznego składującego odpady, a także samochodów dowożących śmieci.

Skargi i wnioski zostaną przekazane do burmistrza Gostynia oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu - jako organu, biorącgo udział w ocenie oddziaływania instalacji na środowisko, właściwym do wydania opinii i dokonania uzgodnień. Poza tym gmina czeka również na opinię dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE