Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Przedszkole czy drogi? Co wybiorą mieszkańcy?

› Społeczeństwo ponad rok temu    12.07.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 11 ocen 5 / 100%
A A A
Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak na spotkaniu z mieszkańcami PożegowaBurmistrz Gostynia Jerzy Kulak na spotkaniu z mieszkańcami Pożegowa fot. A. Fajczyk

Nowoczesne przedszkole ze żłobkiem lub bardzo dobrze rozbudowana sieć nowych dróg - taką propozycję burmistrz Gostynia przedstawił mieszkańcom Pożegowa na spotkaniu rady osiedla, 5 lipca.

O budowie dobrze wyposażonego przedszkola ze żłobkiem, na bardzo szybko rozrastającym się osiedlu, jakim jest Pożegowo mówi się w gminie Gostyń od co najmniej 2 lat. Od momentu, kiedy zabrakło blisko 100 miejsc dla maluchów w miejskich przedszkolach. - Powstał pomysł postawienia 2 nowych obiektów w Gostyniu - porządnych, wybudowanych od „zera”: na Pożegowie i przy Górnej. Po dyskusjach doszliśmy do wniosku, że pierwszy powstanie na osiedlu Pożegowo. Radni zgodzili się, aby przeznaczyć niemałą kwotę - 120 000 zł na dokumentację projektową - mówił Jerzy Kulak na spotkaniu. W trakcie przygotowywania dokumentacji technicznej w urzędzie zdecydowano, że w nowoczesnym obiekcie powstanie też żłobek. Zadanie miałoby kosztować 8- 9 mln zł. Gostyński samorząd przez ostatnie lata przygotował się finansowo, aby rozpocząć budowę, nawet w 2018 r.

- Zmieniła się jednak sytuacja z miejscami w placówkach, nieco zmalał problem. Mniej więcej rok temu podjęliśmy decyzję o utworzeniu punktu przedszkolnego w szkole muzycznej - naświetlał sytuację dla najmłodszych burmistrz. Stwierdził, że obecnie - w samorządowych przedszkolach w Gostyniu - miejsca dla dzieci są. I stąd pomysł na „zmianę planów inwestycyjnych”. Radni z Pożegowa dość mocno zabiegają o rozbudowę infrastruktury osiedla - zwłaszcza drogowej.

O ogromnej dziurze i zapadającej się drodze powiatowej - TUTAJ

Jerzy Kulak zdaje sobie sprawę, że mieszkańcy czekają na budowę kilku ulic, kanalizacji i innych inwestycji. Na spotkaniu w ubiegłym tygodniu, gostyński włodarz otwarcie dał do zrozumienia, że jeśli gmina zainwestuje miliony w przedszkole, to będzie problem ze znalezieniem w najbliższych latach, innych dodatkowych środków na to osiedle - na budowę drogi czy kanalizacji.

- Chciałbym, abyście to wy zdecydowali, czy gmina w ciągu 2-3 lat te pieniądze ma przeznaczyć na budowę przedszkola na osiedlu - jeśli tak, to jesienią ogłaszamy przetarg. A może ta sama kwota powinna być zainwestowana inaczej na „nowym osiedlu Pożegowo”? - powiedział Jerzy Kulak.

Zapewnił obecnych, że przedszkole powstałoby za kilka lat i być może gmina nie musiałaby wydawać tak dużej kwoty środków na to zadanie. Liczy na dofinansowanie unijne. Z kolei kwota 9 mln zł, która jest w budżecie gminy zarezerwowana dla osiedla Pożegowo, może wystarczyć na wykonanie prac na mniej więcej 9 drogach, przez najbliższe 3-4 lata.

W 2019 roku gmina zajęłaby się połową dróg leżących pomiędzy Aleją Kasyna Gostyńskiego a ul Potworowskich. Kilka milionów wystarczy na pobudowanie ulic: Kaczmarka, Konarzewskiego, Długoraja i Orłonia.

W 2020 r. miałby powstać długi odcinek dróg (850 m), jako jedna inwestycja - chodzi o ulice Reymonta (gminna część) i Sienkiewicza.

W 2021 roku miałyby być wykonane wszystkie drogi od ul. Poznańskiej do Kaczmarka: Laurentowskiego, Zybera, Rostworowskiego. Przy tym przedsięwzięciu nie powstanie cała infrastruktura drogowa na Pożegowie.

- Nie rozmawiamy o ulicach Bzdęgi i Hejnowicza. Z tyłu głowy mam też Boratyńskiego i Reja - nie mieszczą się w tych 9 mln zł. Tam będą pobudowane drogi, jednak na pewno nie w ciągu 3,4 lat najbliższych lat. Chyba, że przetargi bardzo dobrze pójdą - być może którąś z nich udałoby nam się zrobić z takich środków. Temat dróg na nowej części osiedla byłby zamknięty, ale nie mielibyśmy przedszkola. Jego budowa będzie trwała 2 lata - mówił burmistrz.

Ustalono, że społeczność do września zdecyduje, co chce mieć w najbliższych latach budowane na osiedlu: drogi czy przedszkole.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (11)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu 11
  Na osiedlu powstaje przedszkole o września będzie otwarte , a drogi osiedlowe nikt prywatnie nie wybuduje
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ heh
  ponad rok temu 10
  Miejsc w przedszkolach nie brakuje, to robić drogi to chyba logiczne.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Co lepiej ??????
  ponad rok temu 9
  Pytanie czyczy robic (9 drog) I za trzy lata przedszkole ze wsparciem kasy unijnej ?? I miec zrobione wszystko w okolo 5 lat czy robic przedszkole teraz wszystko tylko z kasy gminnej a drogi przez kolejne okolo 7 lat I to wszystko bez wsparcia z zewnatrz finansowego ??? Co lepiej ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 67%  8
  Skoro miejsca w przedszkolach dla dzieci są, a dróg mieszkańcom brakuje to odpowiedź nasuwa się sama.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kotek
  ponad rok temu 7
  Też tak uważam
  ~ Przedszkolak
  ponad rok temu ocena: 100%  6
  Moje pytanie brzmi. Dlaczego Pan Burmistrz nie pytał czy lepsze jest przedszkole czy tak drogi wybieg dla psów? A szkoda!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Truskawa
  ponad rok temu ocena: 67%  5
  Zdecydowanie wybieg. Przedszkoli jest dużo. Wybiegów nie ma wcale.
  ~ Pozegowian
  ponad rok temu ocena: 80%  4
  Przedszkole i szkola wazna edukacja
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ jaro
  ponad rok temu ocena: 73%  3
  przedszkole i żłobek
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zz
  ponad rok temu ocena: 78%  2
  Powinno powstac przedszkole taka byla wczesniej mowa
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 123
  ponad rok temu ocena: 89%  1
  Dawno było powiedziane, że przedszkole. Nie rozumiem skąd teraz jakaś dyskusja.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji