Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Przetarg nierozstrzygnięty. Co z odbiorem odpadów? Czy opłaty wzrosną?

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    27.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 9 ocen 1 / 0%
A A A
Gostyń. Eugeniusz Karpiński - przewodniczący zarządu KZGRLGostyń. Eugeniusz Karpiński - przewodniczący zarządu KZGRL fot. A. Fajczyk

24 zł od osoby za odbiór odpadów komunalnych to za mało w gminach, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego? Być może miesięczną stawkę od 2020 r. trzeba będzie podwyższyć. Tak wynikałoby z ofert złożonych w II przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, jaki kilka tygodni temu ogłosił komunalny związek. Kwota „podatku śmieciowego” może wzrosnąć nawet do 32 zł, KZGRL deklaruje, że zrobi wszystko, aby utrzymała się na obecnie ustalonym poziomie. A kto będzie odbierał odpady komunalne, skoro przetarg nie został rozstrzygnięty?

Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL przypomina, że póki co, od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywała uchwalona obecnie „śmieciowa stawka” od mieszkańca (24 zł). Ale to się może zmienić. 15 listopada zostały otwarte oferty przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

- Z najniższych ofert przedstawionych przez potencjalnych wykonawców, przedsiębiorców wynikało, że stawka 24 zł od osoby na miesiąc nie wystarczy. Ona musiałaby wynosić mniej więcej 32 zł - przyznaje Eugeniusz Karpiński.

W związku z tym w KZGRL podjęto decyzję, że przetarg zostanie unieważniony i zostanie ogłoszony kolejny. Zarząd i zgromadzenie komunalnego związku liczą na to, że firmy świadczące usługi zagospodarowania i transportu śmieci „wykażą jakieś opamiętanie”, że konkurencja będzie większa. - To spowodowałoby, że przedsiębiorstwa, które wezmą udział w przetargu zaproponują niższe kwoty za usługi - mówi Eugeniusz Karpiński. Szef KZGRL ma nadzieję, że stawka 24 zł zostanie utrzymana lub niewiele trzeba będzie ją podwyższyć.

- Jesteśmy na takim etapie, że unieważniliśmy drugi przetarg i za chwilę będziemy musieli ogłaszać kolejny, już trzeci. Praktycznie nie będzie się niczym różnił od poprzedniego. Nie możemy juz obciąć wymagań w stosunku do przedsiębiorcy - chodzi o częstotliwość odbioru, bo one są ustalone ustawowo - dodaje przewodniczący zarządu. KZGRL liczy na to, że startujące w trzeciej ofercie przetargowej firmy przedstawią niższe stawki za swoje usługi. Według szefa komunalnego związku obecna sytuacja spowodowana jest chaosem prawnym. Nikt z przedsiębiorców nie wie, jakie będzie ponosił koszty za zagospodarowanie odpadami od 2020 r., a część firm startujących w przetargu zajmuje się tylko odbiorem i transportem odpadów do RIPOK.

- Aby przedstawić nam swoją ofertę zakład musiał skalkulować swoje koszty we własnym zakresie - znane obecnie i te przewidziane na rok 2020. Chodzi o zużycie paliwa, środki na wynagrodzenia. Ale te koszty stanowią tylko 30% wyceny jego oferty, którą nam przedstawi na tonę odpadów - tłumaczy Eugeniusz Karpiński.

Poza tym firma świadcząca „śmieciowe” usługi musi wiedzieć, czy będzie mogła zagospodarować frakcje, które będzie odbierała: odpady zmieszane, makulaturę, plastiki, szkło. Czy ktoś to odbierze i za ile? Na razie żadna z instalacji, które mają możliwość zagospodarowania tych odpadów nie chce zdradzić, ile to będzie kosztowało - 200 czy 500 zł za tonę „na bramce”. Czekają, kto będzie się do nich zgłaszał. - Jeśli koszt zagospodarowania będzie wyższy niż zakłada przedsiębiorca przy składaniu oferty, a umowa już byłaby podpisana, to poniesie straty - mówi szef KZGRL.

Ma świadomość, że przedsiębiorcy, którzy wystartowali w ostatnim przetargu na transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych, podawały większe kwoty za usługi, aby nie być stratnym. - Wiedzą, że mają oddech konkurencji na plecach, ale wszyscy są w takiej samej sytuacji - podają większe kwoty, aby nie być stratnym - mówi E. Karpiński.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejny przetarg nie zostanie rozstrzygnięty do końca roku. - Nie dopuszczamy takiej możliwości, aby pozostawić mieszkańców ze śmieciami, aby nie była świadczona usługa odbioru odpadów. Prawo przewiduje rozwiązanie, które polega na zamówieniu z „wolnej ręki” - informuje przewodniczący Karpiński. KZGRL może podpisać umowę z firmami i w ramach negocjacji ustalić koszty i standard usługi. Umowa zawarta z wolnej ręki, w wyniku negocjacji będzie obowiązywała do czasu rozstrzygnięcia przetargu - przez 3, 4 miesiące nowego roku.

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ www
8 miesięcy temu 9
Ale numer 3 osobowa rodzina oplaty gaz 175 zl prad 160 lub 170 woda 140 to co drugi miesiać a za smieci wyjdzie mi prawie 100 co miesiac to kpina
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzyś
8 miesięcy temu 8
Będzie drożej jak w Poznaniu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fuj
8 miesięcy temu ocena: 75%  7
Ci co mieszkają na wsi, będą wszystko ładować w piece centralnego ogrzewania, bo nikt im kontroli nie zrobi... to dopiero będzie segregacja.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zly
8 miesięcy temu ocena: 100%  6
A ci co mieszkają w mieście i też mają piece centralnego ogrzewania też tak będą robić.
~ Wkórzony
8 miesięcy temu ocena: 100%  5
W du... e mam odbiór ich śmieci za taką kasę. Nie chcę ich, nie zapłacę bo nikt mnie do tego nie zmusi i h... mi zrobią.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jerzy
8 miesięcy temu ocena: 100%  4
Te nowe stawki to jakaś kpina . Już niebawem zobaczycie tony śmieci w lasach, rowach przydrożnych i gdziekolwiek popadnie. Przy sześcio osobowej rodzinie koszt wywózki około 190 zł, Dwa, trzy miesiące i mam spokój w domu nie segregując odpadów mam czysto.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paula
8 miesięcy temu ocena: 50%  3
Nie ma jak media tłumaczące podwyżki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A...a
8 miesięcy temu ocena: 100%  2
Niech jeszcze więcej dokazują i latają z tymi podwyżkami, to ludzie będą wyrzucać wszystko gdzie popadnie... lasów, rowów, polnych dróg zabraknie.Może trzeba mieć z 5 sztuk kubłów na śmieci aby wszystko idealnie segregować, a oni będą tylko od brania grubych pieniędzy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xd
8 miesięcy temu ocena: 100%  1
W 2019 roku 11.5 zł na osobę miesięcznie wystarczyło a w 2020r podwyżka o ponad 100% nie wystarczy?? Chyba jakieś żarty!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji