Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Przeważnie wnioskuje się o więcej, bo dostaje się mniej

› Społeczeństwo ponad rok temu    18.12.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Radny Paweł Stachowiak (w środku) jest też sołtysem Goli. Na wczorajszej sesji ustalono, że wzrosną zarówno diety radnych, jak i sołtysów czy przewodniczących rad osiedli. Może się cieszyć podwójnieRadny Paweł Stachowiak (w środku) jest też sołtysem Goli. Na wczorajszej sesji ustalono, że wzrosną zarówno diety radnych, jak i sołtysów czy przewodniczących rad osiedli. Może się cieszyć podwójnie fot. A. Fajczyk

Sołtysi z gminy Gostyń wyszli zadowoleni z wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu. Radni podjęli uchwałę, dotyczącą wysokości diet „dla przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych sołtysom”.

W trakcie dyskusji nikt nie zabrał głosu. - Zanim przejdziemy do głosowania, mam prośbę, żeby jednak sołtysi i przewodniczący rad osiedla, którzy zarazem są radnymi, aby się wyłączyli w ogóle z głosowania. Dla pewności, aby nadzór nie próbował uchylić tej uchwały, aby nadzór jej nie uchylił - powiedział Mirosław Żywicki, przewodniczący rady miejskiej.  - To jest oczywiście decyzja państwa, a przewodniczący wyraził daleko idąca prośbę. Jest taka stara, dobra rzymska zasada, że nie głosuje się w swojej sprawie. I tyle - dodał radca prawny.

Po tym wyjaśnieniu 16 radnych poparło projekt uchwały, 5 się wstrzymało. I tak uposażenie sołtysów z gminy Gostyń zostało podwyższone o ok. 180 zł, w stosunku do tego, jakie otrzymywali dotychczas..

Podejmując uchwałę, gostyńscy radni tylko częściowo przystali na wniosek sołtysów, który wpłynął do urzędu miejskiego - PISALIŚMY O TYM TUTAJ. Gospodarze wiosek proponowali w nim, aby wysokość diety była naliczana od ministerialnej kwoty najniższego wynagrodzenia brutto i miała wynosić 33% wynagrodzenia. Jak tłumaczyli - dzięki temu niepotrzebna byłaby coroczna weryfikacja wysokości uposażenia sołtysów, gdyż - jeśli najniższe wynagrodzenie w kraju wrośnie, to ono również.

Przez taką regulację naliczania uposażenia sołtysi z gminy Gostyń chcieli uzyskać rekompensatę za wykonywaną pracę. Sądzą, że obowiązków mają sporo. Obecnie sołtys otrzymuje miesięcznie dietę w wysokości 402 zł, gmina wypłaca też kilometrówkę oraz inkaso - w zależności od kwoty zebranego podatku. Tutaj zyski są niewielkie. Według wyliczeń wnioskujących uposażenie sołtysów od stycznia 2019 r. miałoby wzrosnąć do kwoty 686,40 zł (o blisko 70%).

Tymczasem, zgodnie z uchwałą, która podjęli radni na posiedzeniu 17 grudnia, podstawą do wyliczania uposażenia sołtysów oraz przewodniczących rad osiedli w gminie Gostyń jest obowiazująca kwota bazowa (zgodna z ustawą budżetową), która wynosi 2013,10 zł. Radni ustalili, że zarządzający sołectwami i radami osiedli będą otrzymywać nie 18% (jak było dotychczas), a 29% kwoty bazowej. Od stycznia dieta sołtysów i przewodniczących rad osieli będzie wynosiła 583 zł. Zainteresowani nie ukrywali, że są zadowoleni.
 

- Wnioskowaliśmy o naliczanie diety od najniższej krajowej, radni uznali, że będzie liczone od kwoty bazowej, jaka wynika z przepisów ustawy, jak dotychczas. Przeważnie wnioskuje się o więcej, bo dostaje się mniej. Tak to bywa. Ale cieszymy się z tej podwyżki, która wyniesie około180 zł. Mamy połowę z tego, co dostają radni - powiedział Sławomir Nowaczyk, sołtys Starego Gostynia.
 

Niektórzy samorządowcy po zmianach w sposobie naliczania diet, jakie ustalono na wczorajszym posiedzeniu, skorzystali podwójnie. W gostyńskiej radzie miejskiej jest 5 sołtysów i przewodniczących rad osiedli (K. Stefaniak, P. Koncewicz, H. Urbaniak, A. Czupryński i P. Stachowiak). Otrzymują oni dietę z tytułu pełnienia jednej i drugiej funkcji. A rada miejska podwyższyła uposażenie nie tylko sołtysów, ale też rajców - CZYTAJ TUTAJ

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janusz
ponad rok temu ocena: 100%  2
Poldek na sołtysa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hanna
ponad rok temu ocena: 100%  1
Poldek na sołtysa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji