Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Przez lata o niej mówiono, ale nikt jej nie widział. Wreszcie ją budują

› Gospodarka› Inwestycje ponad rok temu    10.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń/Piaski. Konferencja prasowa poświęcona budowie obwodnicy Gostynia. Wicemarszałek Wielkopolski otrzymał prezent od lokalnych samorządowcówGostyń/Piaski. Konferencja prasowa poświęcona budowie obwodnicy Gostynia. Wicemarszałek Wielkopolski otrzymał prezent od lokalnych samorządowców fot. A. Fajczyk

Znak ostrzegawczy „Uwaga budujemy obwodnicę”, z "wychudzonym" marszałkiem i najlepszymi życzeniami wręczyli lokalni samorządowcy Wojciechowi Jankowiakowi - wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego. Było to podczas wczorajszej konferencji prasowej, poświęconej rozpoczęciu prac przy budowie obwodnicy Gostynia.

- To jest największa inwestycja drogowa, jaką prowadzi samorząd województwa wielkopolskiego, poprzez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, jaka w ogóle w historii była realizowana. Dlatego tak chcemy to podkreślić - zaznaczył Wojciech Jankowiak. 
 

Spotkanie samorządowców lokalnych (burmistrza Gostynia, przewodniczącego rady miejskiej, starosty gostyńskiego, wójta Piasków), samorządowców wojewódzkich (wicemarszałka Wielkopolski, przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego i dyrektora WZDW) z dziennikarzami odbyło się w miejscu, gdzie od kilku dni trwają już prace przy budowie drogi - łącznika CZYTAJ TUTAJ.

Wszyscy podkreślali, że budowa obwodnicy Gostynia to inwestycja ważna, długo wyczekiwana. Rodziła się w dużych trudach. Wicemarszałek Jankowiak stwierdził, że „gdyby nie pewna opieszałość urzędnicza, to ona z powodzeniem już rok temu mogła być rozpoczęta”. Przyznał, że władze wojewódzkie trochę z nią zwlekały, licząc na kompleksowe rozwiązania komunikacyjne związane z ewentualną przebudową drogi krajowej nr 12.

- Ale skoro nie mogliśmy się tego w żaden sposób doczekać, po rozmowach, intensywnych zabiegach zarówno ze strony starosty powiatu gostyńskiego, burmistrza Gostynia i wójta Piasków, postanowiliśmy, że mimo wszystko będziemy tę inwestycję budowy obwodnicy Gostynia prowadzili - wyjaśnił Wojciech Jankowiak.

Zrezygnowano z poprowadzenia ciągłości komunikacji z szosy wojewódzkiej 434, przez obwodnice „krajówki”, a postanowiono wykorzystać powstałą niedawno gminną drogę - ul. Europejską. - Ciągle kojarzyliśmy tę obwodnicę z K 12. Natomiast pomysł, aby to poprowadzić - przynajmniej tymczasowo - ulicą Europejską, pochodziło od władz lokalnych, od burmistrza i starosty. Za to chciałem podziękować - mówił wicemarszałek Jankowiak. Mocno podkreślał zaangażowanie samorządów - nie tylko województwa wielkopolskiego, ale też starostwa i gminy Gostyń. - Mają swój udział wymierny w sensie majątkowym i finansowym w tym zadaniu - mówił Wojciech Jankowiak. Decyzję o wpisaniu inwestycji do WPF i budżetu województwa wielkopolskiego na rok 2019 podejmował sejmik wojewódzki, również radni poprzedniej kadencji. Bardzo lobbował były radny Andrzej Pospieszyński, ówczesny przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego

W imieniu sejmiku głos zabrał obecny przewodniczący Wiesław Szczepański. - O tę obwodnicę walczymy już od kilkunastu lat. Jako były poseł spotykałem się w gostyńskim urzędzie miejskim z poprzednim burmistrzem Wtedy rozmawialiśmy o obwodnicy zarówno na drodze krajowej nr 12, jak i szosie wojewódzkiej. Rząd jakoś nie spisał się i tej obwodnicy na krajówce nie mamy - powiedział przewodniczący. Mówił o zapewnionym finansowaniu zadania i zabukowanych na ten cel środkach w budżecie wojewódzkim. Całość zadania (łącznik plus droga przez Podrzecze) ma pochłonąć 116 mln zł, z czego 85 mln zł, to środki pochodzące z Unii Europejskiej. Poza tym zadanie finansowo wspierają samorządy gminny i powiatowy.

Wypowiadający się burmistrz Gostynia Jerzy Kulak zaznaczył, że pomysł nowego przebiegu obwodnicy (z wykorzystaniem ul. Europejskiej) powstał w gostyńskim ratuszu. - Chciałbym gorąco podziękować staroście gostyńskiemu, bo razem ustaliliśmy, że wspólnie zaprojektujemy tę drogę i zwrócimy się do władz województwa, by doprowadzić do jej realizacji - mówił Jerzy Kulak. Samorządy zawarły porozumienie, że zarówno gmina jaki i powiat będą częściowo partycypować w kosztach budowy drogi wpłacając ok. 1 mln zł.

Burmistrz Kulak na konferencji poinformował o dodatkowym wsparciu. Wszelkie pieniądze, które gmina Gostyń otrzyma w ramach odszkodowań za grunty, będą przekazane na tę inwestycję. - Będziemy też rozmawiać z województwem o tym, aby ulica Europejska stała się wojewódzką , aby zachować ciągłość drogi pod jednym administratorem - powiedział burmistrz.

Starosta powiatu Robert Marcinkowski zauważył, że samorządowcy lokalni wykazali się nie tyle przebiegłością, co wielkopolską gospodarnością i przedstawili marszałkowi konkrety, aby pokazać, jak bardzo mieszkańcom Gostynia zależy na powstaniu tej drogi.

- Oprócz tego, że zabiegaliśmy o tę obwodnicę, to na stole położyliśmy też pieniądze i naszą pracę, w postaci zaprojektowania tego łącznika. Myślę, że to był ważny argument, który pokazywał, że nie tylko głosem, ale i czynem jesteśmy za budową obwodnicy - powiedział Robert Marcinkowski. - Obwodnica była jak Yeti - przez lata o niej mówiono, ale nikt jej nie widział. Nawet do symbolicznej daty rozpoczęcia budowy, 1 kwietnia wielu mieszkańców mówiło, że nie wierzą, że inwestycja się rozpocznie - dodał starosta.

Po czym „zza pazuchy” wyciągnął ogromny żółty znak ostrzegawczy. Wręczył go marszałkowi województwa w imieniu lokalnych samorządowców, zaznaczając, że w Poznaniu ma przestronny gabinet , w którym jest mało elementów związanych z drogami. - Dziś nie ma łopaty, ale jest znak (...). Na razie to znak ostrzegawczy. Mamy już pomysł na to, co będzie po zakończeniu obwodnicy - powiedział R. Marcinkowski. Żartowano, że wicemarszałek na znaku "taki jakiś wychudzony", bo to ostrzeżenie, że tak może wyglądać po zakończeniu inwestycji.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ xXx
  ponad rok temu ocena: 0%  2
  MASAKRA 1km drogi za 14285714,29zł
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ yetti
  ponad rok temu 1
  Chyba niezbyt stosowny ten upominek zza pazuchy .Lepiej w swoim imieniu takie prezenty ostrzegawcze.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji