Przyjezdni radzą sobie znakomicie

Opublikowano:
Autor:

Przyjezdni radzą sobie znakomicie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dwa skrzyżowania w Gostyniu nastręczają miejscowym kierowcom sporo kłopotu. Niebawem minie rok od zmodernizowania krzyżówki przy gostyńskim cmentarzu.

 

Artykuł opublikowany w numerze 49/2014 Życia Gostynia

Kierowcy nadal jednak do końca nie wiedzą, kto ma tam pierwszeństwo, a kto nie, czy wyjazd od strony parkingu cmentarza jest drogą, czy może strefą ruchu? Drugie skrzyżowanie również zlokalizowane jest przy drodze krajowej, ale na drugim końcu miasta – przy ul. Leszczyńskiej – wyjazd z Tesco i ulicy Spokojnej. Razem z st. asp. Rafałem Jarusem Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu oraz mł. asp. Adrianem Polerowiczem, policjantem Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu, wyjaśniamy, jak należy się na nich poruszać, po wprowadzonych zmianach.  
Informacje, które zamieszczamy dotyczą właściwie tylko kierowców lokalnych. Przyjezdni radzą sobie doskonale – po prostu stosują się do znaków. - Należy pamiętać, że na każdym skrzyżowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Kłania się tutaj zasada ograniczonego zaufania w myśl art. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Nie możemy być w zupełności pewni, że inni uczestnicy ruchu będą znali się do końca na przepisach i będą się do nich stosować. Musimy liczyć się z tym, że inny kierowca może popełnić jakiś błąd – przypomina Rafał Jarus.  Policjant dodaje, że zmiany wprowadzone na skrzyżowaniach mają rozwiać wszystkie wątpliwości kierujących – takie zasady są najprostsze, bardziej czytelne. Funkcjonariusz Ruchu Drogowego uważa, że aktualnie miejsca te są bezpieczne. Od momentu modernizacji obszaru przy cmentarzu doszło tam tylko do jednego zdarzenia drogowego i nie miało ono związku z wyjazdem od strony cmentarza.
Izabela Skorzybót


Skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i drogi do Pępowa (z sygnalizacją świetlną)
Obowiązują ogólne zasady, w myśl artykułu 5 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, jak na każdym innym skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem przejazdu. W pierwszej kolejności kierowcy muszą stosować się do poleceń i sygnałów wydawanych przez policjanta lub innej osoby uprawnionej do kierowania ruchem, później do sygnałów podawanych przez sygnalizatory świetlne. Jeśli są one wyłączone, korzystamy ze znaków drogowych.
Jeszcze niedawno wyjazd lub wjazd od strony cmentarza traktowano, jako wyjazd z parkingu. Wyjeżdżający stamtąd musieli ustąpić pierwszeństwa uczestnikom poruszającym się po drodze krajowej i powiatowej do Grabonogu. To się jednak zmieniło. - Wszystkie oznaczenia związane z parkingiem przy cmentarzu zostały tam pozdejmowane. Nic nie wskazuje na to, że uczestnik ruchu drogowego wjeżdża lub wyjeżdża tam z parkingu. To jak normalnie skrzyżowanie – podkreśla mł. asp. Adrian Polerowicz. Aby ułatwić kierowcom rozeznanie, administrator drogi pokrył nawet spory odcinek trylinki asfaltem, by zwrócić uwagę na zmianę.
Przy wyjeździe od strony cmentarza ustawiony jest znak B20, czyli STOP – stosujemy się do niego, kiedy nie działa sygnalizacja. - Nie możemy tego wyjazdu traktować, jako włączanie się do ruchu tylko poruszanie się po skrzyżowaniu na ogólnych zasadach – wyjaśnia policjant. Jeśli wyjeżdżamy od cmentarza, w prawo, w stronę centrum mamy pierwszeństwo przed jadącymi od Grabonogu, którzy również jadą w kierunku miasta. Pierwszeństwo mamy również, jeśli jedziemy na wprost, w stronę Grabonogu. – Ten, który jedzie z kierunku przeciwnego na wprost ma zawsze pierwszeństwo przed skręcającym. Zasada jest prosta, zbliżając się do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem przejazdu, chcąc wykonać manewr skrętu w lewo, musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku na wprost, bądź skręcającym w prawo – przypomina mł. asp. Adrian Polerowicz.


Zielona strzałka kierunkowa w prawo to sygnał dopuszczający skręcanie na tym skrzyżowaniu, ale musimy bardzo uważać na to, co się dzieje na drodze „głównej” krajowej, bo mimo wszystko na sygnalizatorze jest jeszcze światło czerwone. – To dopuszczalne umożliwienie skrętu w prawo, pod warunkiem, że nie doprowadzimy do stworzenia zagrożenia bezpośredniego na tym skrzyżowaniu – podkreśla funkcjonariusz drogówki.

Skrzyżowanie ulic Leszczyńska, Spokojna z wjazdem do Tesco.
Teren marketu objęty jest „Strefą ruchu”. Kończy się ona i zaczyna mniej więcej na wysokości wyjazdu ze stacji paliw Tesco. Samo skrzyżowanie przy drodze krajowej traktujemy na ogólnych zasadach prawa o ruchu drogowym – nie jako wyjazd z parkingu, czy strefy ruchu. - Do tej pory „Strefa ruchu” ustawiona była około 10 metrów od drogi krajowej. Dla pojazdów wyjeżdżających ze strefy było mylące, czy oznakowanie nadal obowiązuje na skrzyżowaniu. Dlatego zdecydowaliśmy z władzami miasta, aby strefę przesunąć na obszar parkingowy marketu, co też się stało. Teraz sytuacja jest jasna – wyjaśnia policjant. Tak więc skrzyżowanie: Spokojna - Leszczyńska traktujemy na ogólnych zasadach. - Kierowca wyjeżdżający od Tesco w prawo do centrum, ma więc pierwszeństwo przed tym wyjeżdżającym od ulicy Spokojnej, także do centrum – mówi Adrian Polerowicz.


Czy wiesz, że...
- w powiecie gostyńskim przybywa, co roku 1300-1500 pojazdów
- w powiecie jest około 75 000 mieszkańców. Na każdego przypada jeden samochód
- ulicą Wrocławską w Gostyniu w dniach największego natężenia ruchu przejeżdża na dobę od 9 500 do 14 000 samochodów
(dane Wydział Ruchu Drogowego KPP Gostyń)
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE