Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Radni z automatu. Liczba się zmieniła

› Wybory ponad rok temu    25.09.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 6 / 83%
A A A
16 radnych z powiatu gostyńskiego mandat radnego w nowej kadencji ma w kieszeni16 radnych z powiatu gostyńskiego mandat radnego w nowej kadencji ma w kieszeni fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Łucja Markowska z gminy Poniec, Roman Olejniczak i Jan Mikołajczak z gminy Krobia, a także przewodniczący boreckiej rady miejskiej Andrzej Kubiak - to tylko niektórzy z kilkunastu kandydatów w powiecie gostyńskim, którzy na stołku radnego w nowej kadencji zasiądą na pewno.

PiS idzie na powiat - KLIK

Minął półmetek kampanii wyborów samorządowych 2018. W powiecie gostyńskim jest bardzo liczna grupa osób, starających się o miejsce w radach gmin, którzy o wyniki wyborów nie muszą się martwić. Chodzi o kandydatury w okręgach jednomandatowych. Zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej, gdy w wyborach startuje tylko jeden kandydat, wyniki głosowania są właściwie przesądzone. Powinien być prawidłowo zarejestrowany przez Gminną Komisję Wyborczą, do zgłoszenia powinny być dołączone odpowiednie dokumenty i podpisy popierające kandydatów.

- Trzeba założyć, że jeśli był zgłoszony tylko jeden kandydat w jednomandatowym okręgu to, gminna czy miejska komisja wyborcza musiały przedłużyć termin na zgłaszanie kandydatów. Ten termin upływa w poniedziałek, 24 września. Jeśli nic się nie zmieni i nadal pozostaną pojedynczy kandydaci w okręgu, automatycznie zostaną wybrani na radnego - wyjaśniała pod koniec ubiegłego tygodnia Joanna Neczyńska, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Lesznie.

Na podstawie swojego doświadczenia stwierdziła, że rzadko się zdarzało, aby w tym przedłużonym terminie komisje zgłaszały dodatkowych kandydatów.

A jednak! Do poniedziałku, 24 września radnych - „pewniaków” było ponad 20. Najwięcej w gminie Pogorzela - bo aż 9 (piszemy o tym w bieżącym numerze tygodnika „Życie Gostynia”). Dziś to się zmieniło. W gminie Pogorzela liczba kandydatów, którzy mandat radnego mają w kieszeni zmniejszyła się z 9 do 3.

W sumie w powiecie gostyńskim jest 16 okręgów jednomandatowych (w gminach, poniżej 20 tys. mieszkańców), gdzie zgłoszeni kandydaci zostali radnymi ”z automatu”. Chodzi o gminy Borek Wlkp., Krobia, Pogorzela, Poniec, Pępowo, Piaski.

Nie oznacza to, że samorządowe wybory w jednomandatowych okręgach się nie odbędą i mieszkańcy mogą spocząć na laurach. Nic bardziej mylnego. Wyborcy powinni iść głosować.

- Wybory samorządowe są specyficzne. Mamy 4 akcje samorządowe prowadzone jednego dnia. W jednomandatowych okręgach wyborcy nie otrzymają kart do głosowania do rady gminy. Ale wszystkie 3 pozostałe - do rady powiatu, sejmiku, na wójta czy burmistrza głosujący dostaną - powiedziała dyrektor Neczyńska.

W gminie Pogorzela mandat radnych w kieszeni mają: Jan Idkowski, Krzysztof Goliński i Maria Pazoła (KW PSL). Obecnie przoduje gmina Poniec - tam 6 kandydatów zarejestrowanych z ramienia KWW Nasza Gmina Poniec staje się radnymi „z automatu”. Są to: Mariusz Nowak z Dzięczyny, Piotr Jańczak z Rokosowa, Marcin Stróżyński z Łęki Małej, Stanisław Machowski z Żytowiecka oraz Łucja Markowska z Łęki Wielkiej oraz Ryszard Sikorski z Bogdanek.

Konkurencji w wyborach nie ma też dwoje obecnych radnych z gminy Piaski - Marek Majsnerowski z Bodzewa - kandydat Forum Demokratycznego oraz Beata Tyrakowska ze Stefanowa, startująca z listy KWW Wiesława Glapki. Gmina Pępowo również ma już obsadzone dwa stanowiska w radzie. Chodzi o Waleriana Szafraniaka z Magdalenek (KWW Ziemia Pępowska) oraz Stefana Miedzińskiego z Pasierb (KWW Gmina Pępowo Razem).

Głosowana nie będzie także w okręgu nr 9 gminy Borek Wlkp., gdzie radnym zostanie po raz kolejny Andrzej Kubiak (PSL) - obecny przewodniczący rady miejskiej. Bez kontrkandydata w krobskiej gminie wystartują Jan Mikołajczak (PSL) i Roman Olejniczak ( KWW Krobia Nasza Mała Ojczyzna), którzy też obecnie sprawują funkcję radnego.

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ michał
ponad rok temu ocena: 100%  10
Nie mówcie że zły bo z baldachim w kościele nosi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ roman
ponad rok temu ocena: 100%  9
Strażak ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 112
ponad rok temu ocena: 71%  8
Andrzej nie ma za grosz godności najlepiej mało robic i na stołku siedzieć czego wy się ludzie z Zalesie boicie.bo się obrazi bez jednego człowieka dacie radę młody zalesiak też da radę to wcale nie jest ciężka praca .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sob
ponad rok temu ocena: 100%  7
Racja. Ciekawe ile razy był na sesji
~ Hoy
ponad rok temu ocena: 92%  6
W Zalesiu szkoly prawie nie ma, ale powstaje kolejna świniarnia. Bedziecie mieli ciekawy zapach:) taka wioska, dużo ludzi i nikt nie umie wystartować. Wstyd wstyd wstyd, a potem chodzicie i sie użalacie że szkoła, że sklep, że remiza, że śmerdzi, że świetlica, że kółko wzajemnej adoracji, że nic się nie dzieje, że straż, że imprezy, że ciągle ktoś murzy. Brawo brawo brawo. Tylko rzygać się chce jak to się ciągle słyszy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1111
ponad rok temu ocena: 85%  5
I nic sie nie oplaci do roboty nygusy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Renia
ponad rok temu ocena: 95%  4
I ten szyderczy jego uśmieszek .Ciekawe z jakiej partii startuje czyżby zdradził PSL. Wstyd i hańba dla Was Zalesiaki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zal
ponad rok temu ocena: 86%  3
W Zalesiu to jest dyktatura. Ale żeby się ktoś z jajami nie znalazł i chociaż spróbował.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kazek
ponad rok temu ocena: 90%  2
Ciemnota w tym Zalesiu mieszka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jk
ponad rok temu ocena: 91%  1
Zalesie jaki wstyd.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji