Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Radni zdecydowali - dwie szkoły wiejskie do likwidacji

› Społeczeństwo› Edukacja 3 miesiące temu    17.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 45 ocen 5 / 80%
A A A
 fot. stopklatka

- Nasze dzieci naprawdę nie chcą i nie muszą dojeżdżać do innej szkoły, mając swoją blisko domu. Pretekst oszczędności przy konieczności utrzymania budynku i zapewnienie dowozów nie brzmi przekonująco - w ten sposób rodzice uczniów szkoły w Goli nawoływali radnych, aby nie podejmowali uchwały, dotyczącej zamiaru likwidacji szkoły podstawowej w tej wiosce. Na dzisiejszą sesję Rady Miejskiej w Gostyniu dotarli też przedstawiciele szkoły w Siemowie. Druga uchwała, z którą musieli zmierzyć się rajcy, dotyczyła zamiaru likwidacji również tej placówki.

Szkoła publiczna może być zlikwidowana przez organ prowadzący - w tym przypadku gminę - z końcem roku szkolnego, po zapewnieniu przez samorząd możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Organ prowadzący musi, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze m.in. rodziców uczniów i właściwego kuratora oświaty, a także związki zawodowe oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, właściwej do prowadzenia szkół danego typu.

Działania samorządu

Samorząd gminny nie ukrywał, że po podjęciu stosownych uchwał zamierza rozpocząć procedurę likwidacji szkół wiejskich w Goli i Siemowie z powodu nierentowności ich utrzymania. W listopadzie Rada Miejska w Gostyniu wraz z burmistrzem rozpoczęła szerokie konsultacje i rozmowy na temat ewentualnego zamiaru zamknięcia placówek. Kontynuacją była debata nt. analizy sieci szkół w gminie Gostyń, która odbyła 16 grudnia 2019 r. Obecni byli rodzice dzieci uczęszczających do placówek w Goli i Siemowie, grono pedagogiczne, radni i gminni włodarze. Dyskusja podczas spotkania była gorąca. Jak twierdzi gmina, rozwiano wiele wątpliwości i udzielono odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania. Wyglądało początkowo, że rodzice są gotowi do kompromisu i do zgody na pierwotny pomysł - czyli tzw. fuzję placówek w Goli i Siemowie. Po debacie w wioskach odbyły się zebrania, związane ze szkołami, każda społeczność broniła swojej placówki, dostępnej na miejscu.

Mało uczniów

Za likwidacją tych dwóch szkół wiejskich przemawia bardzo niska liczba uczniów. Do siemowskiej placówki w bieżącym roku szkolnym do szkoły uczęszcza 56 uczniów, zapisanych do 6 oddziałów klasowych (z powodu braku naboru nie utworzono klasy I i III. Zajęcia odbywają się w systemie klas łączonych. W oddziałach przedszkolnych 3-6-latków jest w sumie 15. Do placówki w Goli uczęszcza 69 uczniów, zapisanych do 7 oddziałów klasowych (z powodu braku naboru nie ma klasy III). Podobnie jak w Siemowie, utworzono klasy łączone. Do oddziału przedszkolnego 3-6-latków uczęszcza 23 dzieci.

Przedstawiciele dzieci i nauczycieli

Podczas dyskusji nad projektem uchwał, na dzisiejszej sesji, przewodniczący rady udzielił głosu przedstawicielom placówek, przeznaczonych do likwidacji. Dominik Skorupka z Siemowa zgłosił kilka uwag do uzasadnienia projektu uchwały. Nie zgodził się z informacją, że część rodziców dzieci deklaruje naukę w pobliskiej szkole w Nowym Belęcinie - twierdzi, że nikt z rodziców, którzy wypełniali przygotowaną przez gminę ankietę nie zgłosił chęci posłania dzieci do Belęcina. Tym czasem naczelnik wydziału oświaty w urzędzie miejskim Aldona Grześkowiak oznajmiła, że zasięgnęła informacji i wiadomo, że dyrektor w Nowym Belęcinie ma deklaracje ok. 15 rodziców aby dzieci kontynuowały naukę w tamtejszej placówce. Rodzice nie zgodzili się również z kolejnym punktem uzasadnienia, że w szkole w Siemowie nie ma sali gimnastycznej. - Tak naprawdę jest, ale mniejsza - mówili. Naczelnik Grześkowiak wyjaśniła, że salę gimnastyczną uważa się pomieszczenie, które ma co najmniej 6 m wysokości, a w Siemowie wysokość wynosi 3,2 m.

W imieniu społeczności szkoły w Goli wystąpiła Anita Jańczak - przewodnicząca rady rodziców i poprosiła radnych o podjęcie decyzji niezamykania szkoły. - Burmistrz był u nas i może zaświadczyć, że warunki nauki nauczania nie są gorsze niż w innych szkołach. Jak słyszeliśmy podczas debaty, w jednej z gostyńskich szkół dzieci uczą się na korytarzu lub w piwnicy. Czy ta placówka wpisuje się w model placówki XXI wieku? Lekcje kończymy też nie później niż gdzie indziej - przekonywała przewodnicząca.

Zapewnią dojazd

Zgodnie z uchwałą obwód szkolny w Siemowie i Goli ma zostać przejęty w całości przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Gostyniu. - Przewidywana reorganizacja sieci szkół w gminie Gostyń nie pogorszy warunków do nauki i nie ograniczy powszechnej dostępności do szkoły. Istotną przesłanką jest fakt, że część rodziców zamieszkujących w obwodzie tej szkoły, deklaruje kontynuację nauki w położonej w pobliskiej odległości Szkole Podstawowej w Nowym Belęcinie - napisano w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej placówki w Goli. Gmina zobowiązała się, że zapewni dzieciom dowóz, a długość trasy wyniesie maksymalnie 9,5 km, a czas dowozu nie przekroczy 20 minut. Z Goli droga dojazdu jest krótsza - wynosi 6 km (czas 10 minut). Dla rodziców dzieci pretekst oszczędności przy konieczności utrzymania budynku i zapewnienie dowozów uczniów nie brzmiały przekonująco.

Z korzyścią dla dzieci

W dyskusji nad projektem uchwał zabrał też głos burmistrz Jerzy Kulak. Przyznał, że po głosowaniach na posiedzeniach komisji spodziewa się wyniku głosowania na sesji.

- Nie będę wpływał na wasze decyzje - zwrócił się do radnych. - Niezależnie od tego, jakie one będą - pamiętajcie, że radni głosują za wolą, a to kurator zdecyduje, jak siatka szkół w gminie Gostyń będzie wyglądała. Urząd w każdym przypadku zrobi wszystko, aby ewentualna zmiana w oświacie odbyła się z korzyścią dla dzieci. Nie dla rodziców, nauczycieli, radnych, mieszkańców niezaangażowanych, ale dla dzieci. Jeśli zdecydujecie, że mają być zamknięte obie szkoły lub jedna z nich, albo mają być połączone, to postaramy się tak zorganizować ten system, żeby dla dzieci to był najlepszy wariant - mówił Jerzy Kulak.

 

Niektórzy radni, jak Krzysztof Wojtkowiak przyznali otwarcie, że dziś jest trudny dzień w kadencji, a być może najgorszy. Nie ukrywał, że dziś nie chciałbym być radnym. - Gdybyśmy dziś usunęli ten punkt z programu sesji i tak nie zapełnimy dziećmi tych szkół - powiedział. Ostatecznie większość radnych w obu przypadkach - Goli i Siemowa zagłosowała za zamiarem likwidacji szkół. Dała w ten sposób władzom gminy pole do działania.A te argumentują, że likwidacja placówek w Goli i Siemowie spowoduje poprawę warunków nauki i wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów.

Radni w sprawie szkoły w Goli

Radni w sprawie szkoły w  Siemowie

W sytuacji likwidacji szkoły w Siemowie rozważa się możliwość dalszego wykorzystywania powstałej bazy lokalowej do stworzenia niepublicznej szkoły podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym. Będą się tam mogły wychowywać dzieci z Gostynia i okolicznych wiosek. Ewentualnie rozważa się zlokalizowanie oddziałów klas 4-8 wraz z oddziałem przedszkolnym w przypadku przekształcenia tej szkoły.

Z kolei pomieszczenia w szkole w Goli gmina chce wykorzystać do stworzenia samodzielnego przedszkola dla dzieci z Gostynia i okolicznych wiosek, bądź do zlokalizowania oddziałów klas 1-3 przekształconej Szkoły Podstawowej w Siemowie wraz z oddziałem przedszkolnym. Budynek placówki w Goli nie zapewnia odpowiednich bezpiecznych warunków do funkcjonowania szkoły 8-klasowej.

Teraz decyzja należy do kuratora. Mówi się (w związku z panującym trendem na niezamykanie małych szkół, aby pokazać, że wprowadzona reforma oświaty była słuszna), że kuratorium utrzyma placówkę w Siemowie. Wtedy temat musiałby wrócić w gminie za rok.

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (45)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Karolina
miesiąc temu 45
Dostał koronowirusa a po wszystkim zwolnili go z pracy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karolina
miesiąc temu 44
Dostał koronowirusa a po wszystkim zwolnili go z pracy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maria
miesiąc temu 43
Czyli czerwoni zdecydowali o likwidacji .Pamiętajcie o tym wyborcy czerwonego Gostynia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nieradny.
3 miesiące temu ocena: 100%  42
Panowie radni z Goli, Wasz głos na "nie" i tak byłby bez znaczenia, ale Wasze niezdecydowanie napewno będzie skutkować w jakiś sposób w następnych wyborach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bip
3 miesiące temu ocena: 100%  41
Najciekawszy fragment uzasadnienia uchwały o likwidacji Szkoły w Siemowie "W sytuacji likwidacji szkoły w Siemowie rozważa się możliwość dalszego wykorzystywania powstałej bazy lokalowej do stworzenia niepublicznej szkoły podstawowej wraz z oddziałem przedszkolnym." Taka szkoła musiałby pobierać czesne i to w wysokości co najmniej 300 albo nawet 500 zł żeby zapłacić nauczycielom, nawet przy założeniu, że dostaliby tylko płace mininimalną i to za znacznie więcej lekcji niż w szkole publicznej. Przecież właściciel nie będzie prowadził szkoły za darmo. To ile gmina weźmie od dzierżawcy budynku? 1zł????? Czyli plan na transfer publicznych pieniędzy do prywatnej kieszeni?? Pamiętacie co Pan Czupryński mówił na spotkaniu rodziców z władzą gminną o ludziach fotografujących szkołę? O likwidacji wtedy się jeszcze nie mówiło, a kupcy za 1zł już byli??????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bez dzieci
3 miesiące temu ocena: 100%  40
Już widzę tą prywatna szkole i 3 osoby w klasie hahahaaha interes życia
~ Gola
3 miesiące temu ocena: 92%  39
Wszystko jak wszystko, ale wstyd ogromny , że mieszkańcy Goli , jej przedstawiciele Pan Stachowiak i Żywicki wstrzymali się podczas głosowania. To nie jest godne reprezentowanie. Mam nadzieję, że wraz z tą sytuacją długo nie będą na swoim stanowisku. Wstyd po prostu wstyd. Jako przedstawiciele powinni solidarnie wspierać mieszkańców , a co robią? Dbają o swój status.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gol
3 miesiące temu ocena: 22%  38
Wspierają dzieci z Goli które będą miały lepsze warunki do nauki. Zresztą sami mieszkańcy Goli (30%) posyłają dzieci do Gostynia mimo iż mieli tą ciasną szkołę pod nosem. To chyba najlepsze podsumowanie tego tematu.
~ JPS
3 miesiące temu ocena: 50%  37
A może tak gostyńskie, przeładowane klasy, gdzie nauczyciel nie jest w stanie "dotrzeć" do wszystkich uczniów po prostu zluzować i przenieść po kilku z każdej klasy do szkół w Siemowie i Goli? Wszędzie będą wtedy klasy 15-osobowe. Co za różnica w którą stronę będzie się dowozić, kilometry te same. Taaaa...znam odpowiedź. To nie wojna o dobro ucznia, ale wojna rodziców i nauczycieli.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bip
3 miesiące temu ocena: 0%  36
a na dziecko w szkole wiejskiej z budżetu państwa płyną większe środki. Nie opłaca się mieć tylko miejskie szkoły bo subwencja znacznie mniejsza.
~ Katrina
3 miesiące temu ocena: 40%  35
Po pierwsze w Gostyniu szkoły nie są przeładowane, po prostu są na tyle dobre, że dużo ludzi chce posyłać do nich swoje dzieci (nawet jeśli mieszkają daleko). Po drugie nikt nie chce posyłać dzieci do szkół w Siemowie i Goli jeśli nie mieszka w pobliżu. To chyba mówi samo za siebie, które szkoły powinny istnieć i się rozwijać, a które należy zamknąć bo nie ma wystarczającej liczby chętnych. Tak więc decyzja radnych jak najbardziej słuszna!
~ Kurator
3 miesiące temu ocena: 33%  34
byle tylko na miejscu tych szkół nie powstała szkoła prywatna jakiegoś znajomka władz a gmina i tak będzie dopłacać...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ odp
3 miesiące temu ocena: 0%  33
Powstanie przedszkole dla twoich małych znajomków.I gmina będzie za to dopłacać. Opisałam to twoimi słowami żebyś zrozumiał
~ Koman
3 miesiące temu ocena: 63%  32
Przyjedź sam do szkoły i sobie zobacz jakie dyplomy wisząs za ostatnie osiągnięcia sportowe. Uczniowie z wiosek pokonują nawet Gostyńskie szkoły co kiedyś było nie do pomyślenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Belfer
3 miesiące temu ocena: 14%  31
W gostyńskiej trójce masz 5 razy więcej dyplomów bo jest więcej dzieci. Wiadomo nauczyciel chciałby dalej ciągnąć zajęcia w klasach 4-5 osobowych. Ale radni przejrzeli na oczy. Więc trzeba przestawić się na nauczanie w normalniej szkole. Będzie więcej imion do zapamiętania ale dasz radę !
~ Lidka
3 miesiące temu ocena: 64%  30
Nie rozumiem przedstawiciela oświaty, zamiast być za dziećmi to tylko kasa się liczy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dzidka
3 miesiące temu ocena: 44%  29
Widzisz bo przez bezsensowne wydawanie milionów na dwie puste szkoły traci cała edukacja w gminie. Wszyscy nauczyciele są poszkodowani bo w Siemowie klasa będzie miała 3 osoby a w Goli 6.Wiec przedstawiciele oświaty dbają o nią zamykając szkoły bez dzieci. Teraz zrozumiałeś ? I nie podpisuj się Lidka - podpisz się nauczyciel klasy 6-osobowej . Po co mieszać w to Lidkę
~ Rodzic
3 miesiące temu ocena: 95%  28
Przykre jest to że Pan Burmistrz obiecał że Dzieci pójdą do szkoły nr.1 żeby ich nie rozdzielić. A teraz co szkoła nr.3 i poupycha się kilku tu, kilku tam.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Madka
3 miesiące temu ocena: 11%  27
W trójce tez ich nikt rozdzielał nie będzie. Wiec nie siej fermentu niepotrzebnie.
~ GOLA
3 miesiące temu ocena: 81%  26
witam panie Żywicki zrobię wszystko żeby pan nie był radnym od następnej kadencji
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do Hh
3 miesiące temu ocena: 100%  25
to "dołanczaj" analfabeto z goli
~ Hh
3 miesiące temu ocena: 100%  24
Dolanczam i jeszcze kilku
~ Brydz
3 miesiące temu ocena: 50%  23
Koman - to ty przyjedz do prawdziwej szkoły i zobacz jak powinna wyglądach hala sportowa i zajęcia na niej. Pamiętacie jak dzieci płakały, że przez reformę nie pójdą do gimnazjum do Gostynia. Też bym płakał na ich miejscu gdybym musiał kolejne lata spędzić w klasach 3 osobowych. Rzucając piłeczką razem z nauczycielką żeby dwie pary były.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jedenastka Kolejki
3 miesiące temu ocena: 33%  22
Jaki wynik osiągnęły ostatnio w piłce nożnej ? Cała szkoda stworzyła jedną drużynę ?
~ Koman
3 miesiące temu ocena: 64%  21
Warunki są jakie są ale nauczyciele dają radę w tych szkołach nie tylko wfisci i nikt nie marudzi. Dzieci tez są zadowolone oraz osiągają wysokie wyniki sportowe (nie mając zaplecza) Także to samo mówi za siebie
~ Kolo
3 miesiące temu ocena: 50%  20
10-12 uczniów to wy łączycie wszystkie roczniki na wf
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Koman
3 miesiące temu ocena: 50%  19
DO PIŁKARZE: przyjedź sobie do tych szkoł i sam zobacz jak można w niewielkiej sali fajnie poprowadzić zajecia wf z 10-12 uczniami.... a nie biadolisz nie wiedzac o tym nic,,,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bolo
3 miesiące temu ocena: 82%  18
Panie Rogala wstyd sam Pan uczył w tej szkole a teraz głosuje Pan za likwidacją?? Ciekawe czy tak by Pan zagłosował jakby nadal był tam zwykłym nauczycielem wf-u??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
2 miesiące temu 17
Stary karierowicz bez swojego zdania bezczelny typ
~ Hh
3 miesiące temu ocena: 100%  16
I caly czas twarz zaslonieta
~ PIłkarze
3 miesiące temu ocena: 40%  15
Jak nie ma kogo uczyć to chyba oczywiste. 3 osoby w klasie i chcesz ich WF uczyć? Nawet w piłkę te dzieci nie mogą zagrać
~ Hw
3 miesiące temu ocena: 88%  14
To biedny radny jeden z drugim nie wie czy jest za czy jest przeciw To na cholerę wybieraliśmy takich bezjajowców Szacunek dla tych radnych którzy mieli swoje zdanie i zagłosowali za albo przeciw a pozostali do wymiany w następnych wyborach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomek
3 miesiące temu ocena: 42%  13
Bardzo dobra decyzja radnych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ K osa
3 miesiące temu ocena: 70%  12
Karjerowicze do warszawy a nie do rady miejskiej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ geniu
3 miesiące temu ocena: 38%  11
Brawo radni! Brawo burmistrz! Cieszę się, że gmina Gostyń ma odpowiedzialnych samorządowców, którzy podejmują decyzje kierując się rozsądkiem. Ludzie! Niespełna 60 dzieci, z każdym rokiem coraz mniej a wy chcecie żeby w to dalej pompować kasę? Żart.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dc
3 miesiące temu ocena: 41%  10
3 osobowe klasy? Ktoś na głowę upadł że tego nie zamknął już dawno temu. Wstyd dla tych którzy głosowali przeciw. Dla poklasku? A gdzie dobro gminy? Wyrzucanie pieniędzy w błoto na dodatek ze szkodą dla tych dzieci. Przecież to nienormalne by w klasie były 3 osoby.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ co się dzieje?
3 miesiące temu ocena: 79%  9
Szkoły do likwidacji, mega podwyżki za śmieci, brak miejsc w przedszkolach. Panie Burmistrzu co się dzieje z naszym Gostyniem? Tak źle nie było już dawno.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ odp
3 miesiące temu ocena: 44%  8
500 plus. Odpowiedź jest prosta
~ anty pis
3 miesiące temu ocena: 40%  7
a może to pytanie skierować do pie....ych pisiorów a nie burmistrza ?
~ somsiad Janósz
3 miesiące temu ocena: 90%  6
Dlaczego aż 5 i 7 się wstrzymało od głosu. Niezdecydowani, czy brak odwagi?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Addfghjkll
3 miesiące temu ocena: 81%  5
Radni powinni reprezentowac glosy mieszkancow .bardzo milo ze zostal udostepniony zapis kto za kto przeciw to pozwoli przy nastepnych wyborach swiadomiej wybierac osoby reprezentujace ludzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkanka 2
3 miesiące temu ocena: 57%  4
No właśnie reprezentują głosy mieszkańców i dobro dzieci. Bo te wasze łączone klasy i szkoła z 56 dziećmi to jest chore , Za chwilę więcej nauczycieli niż uczniów będzie w tej szkółce.
~ Mieszkanka
3 miesiące temu ocena: 57%  3
Zgadzam się. Dziękuje radnym, którzy głowowali „za”. Wzięli pod uwagę głosy mieszkańców Gostynia którzy nie zgadzają się z tym aby tyle pieniędzy dokładać na którakolwiek ze szkół gdzie nawet nie ma dzieci. Nasze dzieci w Gostyniu uczą się w klasach 20 osobowych a nie 10cio. Pozdrawiam serdecznie.
~ Adrian
3 miesiące temu ocena: 75%  2
A najmniej patrzy tu się na dzieci, co za obłuda. Kasa najważniejsza, a nie dzieci. Czy ktoś widział, żeby rodzić oszczędzał na swoim dziecku, bo to nie rentowne. Widział ktoś by rodzic wysyłając dziecko na dodatkowe zajęcia patrzył na to by w grupie było jak najwięcej dzieci by było taniej, czy jak najmniej i zapłaci więcej za zajęcia byle tylko mniejsza grupa i by dziecko więcej się nauczyło i skorzystało z tych zajęć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
3 miesiące temu ocena: 44%  1
No tak, ale piszesz o zajęciach prywatnych i płatnych, a tutaj chodzi o szkoły państwowe, które są utrzymywane kosztem innych szkół, inwestycji itd trzeba patrzeć na problem szerzej,