Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Radny uzgodnił wyrok z prokuraturą. Co zrobi sąd?

› Z policji 5 miesięcy temu    26.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Radny ze Skokowa został w lutym zatrzymany, kiedy siedział za kierownicą po pijakuRadny ze Skokowa został w lutym zatrzymany, kiedy siedział za kierownicą po pijaku fot. arch. portalu gostynska.pl

W lutym w ręce policji wpadł borecki radny, który prowadził samochód po spożyciu alkoholu. Dziś zakończyły się czynności policyjno-prokuratorskie dotyczące tej sprawy. Teraz trafiła ona do dyspozycji Sądu Rejonowego w Gostyniu.

Do zdarzenia doszło 27 lutego późnym wieczorem, ok. godz. 22.35 na ul. Szosa Jaraczewska w Borku Wlkp. Na drodze, prowadzącej do Skokowa patrol policji zatrzymał do kontroli auto marki Fiat Tipo. Jego kierowca został poddany typowym czynnościom sprawdzającym. Podczas kontroli policjanci wyczuli od niego woń alkoholu, poddali go więc radnego badaniu na zawartość alkoholu. Okazało się, że kierujący fiatem miał w wydychanym powietrzu 0,56 mg alkoholu, co daje ok. 1,18 promila alkoholu w organizmie przy pierwszej próbie - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.
 

R E K L A M ABolsius

- Później badania zostały powtórzone i również potwierdzono u kierowcy stan nietrzeźwości, a w celu weryfikacji od zatrzymanego została pobrana krew do badań. Po uzyskaniu wyników badań krwi ustalono, że stopień stężenia alkoholu w organizmie rósł. Do dalszych rozważań najistotniejszy jest wynik badania występujący bezpośrednio po ujawnieniu czynu zabronionego - tłumaczy Jacek Masztalerz, szef Prokuratury Rejonowej w Gostyniu.
 

Policjanci na miejscu zatrzymali kierowcy prawo jazdy, a prokurator wydał stosowne rozstrzygnięcie na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym. Tym samym zdecydowano o zatrzymaniu prawa jazdy na dłużej. Ustalono jednocześnie, że radny siedzący za kółkiem fiata dotychczas nie był osobą karaną. W trakcie prowadzenia czynności procesowych okazał on skruchę, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

- Zaproponowano mu możliwość skorzystania z dobrowolnego poddania się karze i ta kara została z kierowcą ustalona - zdradza prokurator Masztalerz.

Ustalono z radnym karę w wymiarze grzywny samoistnej, która ma wynosić 70 stawek dziennych po 30 zł każda. Karą ma być również świadczenie pieniężne na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej w kwocie 6.000 zł. Kolejny element składowy kary to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 4 lat, z wyłączeniem kategorii T, uprawniającej do kierowania ciągnikami rolniczymi, także z przyczepami.

- Mężczyzna poruszał się samochodem, a biorąc pod uwagę, że on prowadzi gospodarstwo rolne, istnieje prawna możliwość zatrzymania prawa jazdy kategorii T, jeśli korzysta z dobrodziejstwa trybu konsensualnego i ogranicza w efekcie społeczne koszty postępowania - tłumaczy Jacek Masztalerz.

Dziś sprawa została przekazana do dyspozycji Sądu Rejonowego w Gostyniu. Teraz sąd ma dwa wyjścia - albo rozstrzygnie to w trybie wyroku nakazowego, albo w trybie posiedzenia badającego wniosek oparty na treści artykułu 335 KPK.

- Jeśli sąd po weryfikacji dowodów oraz przesłanek formalnych podzieli zasadność argumentacji prokuratora, wtedy zapadnie ustalony wyrok. Jeśli sąd nie podzieliłby zasadności argumentów - wówczas sprawa byłaby rozpoznawana na zasadach ogólnych - mówi szef gostyńskiej prokuratury.

Jednocześnie od sprawcy zabezpieczono kwotę 8 100 zł na poczet przyszłych należności z tytułu grzywny, świadczenia pieniężnego oraz pokrycia kosztów i opłat sądowych.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ja
5 miesięcy temu ocena: 100%  4
To jest bardzo nieodpowiedzialne wsiadac za kierownicę pod wpływem alkoholu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
5 miesięcy temu ocena: 100%  3
Kiedy odda mandat ??? Zgodnie z prawem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lol
5 miesięcy temu ocena: 100%  2
Zabronili komentować?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta.
5 miesięcy temu ocena: 100%  1
Kiedy odbędą się wybory na nowego radnego?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji