Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Radykalne zmiany na miejskich ulicach

› Społeczeństwo 11 miesięcy temu    2.08.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 25 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. Więcej znaków zakazu zatrzymywania się i postoju w mieście - sa nawet tabliczki z ograniczeniem czasowymGostyń. Więcej znaków zakazu zatrzymywania się i postoju w mieście - sa nawet tabliczki z ograniczeniem czasowym fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Ruch jednokierunkowy na ul. Łokietka w Gostyniu? Zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Pionierskiej i kilku innych? Skąd pomysł na takie rozwiązania na mapie drogowej Gostynia? Znaki informujące o tymczasowych ograniczeniach w parkowaniu pojawiły się w Gostyniu już w ubiegłym roku na tzw. „górach”. Zabiegali o to mieszkańcy, a także radny Roman Glura. Chodziło o utrzymanie porządku w tamtej części Gostynia. 60 procent miejsca na ulicy zajmowały zaparkowane auta.

- Nasz samochód sprzątający ze szczotką nie był w stanie przejechać, dojechać do krawężnika. Codziennie ludzie mówili o miejscach niesprzątanych, wnioskowali, aby wprowadzić czasowe - zakazy zatrzymywania się i postoju, za tym lobbował też radny Roman Glura - wyjaśnił Marcin Krawiec, dyrektor ZGKiM w Gostyniu.

- Takie rozwiązanie chyba przyjęło. Nikt nie dzwonił do nas z pretensjami - dodał. Kilka tygodni temu znaki tymczasowo ograniczające parkowanie pojawiły się również na ul. Parkowej, a także na Polnej (na odcinku do skrzyżowania z ul. Mostową). - Mieliśmy od mieszkańców sygnały telefoniczne, z pytaniami, dlaczego na ulicy jest bałagan. Inaczej wygląda ulica po sprzątaniu, gdzie samochód ze szczotką może swobodnie jeździć i pracować, a inaczej, taka, gdzie nie można wjechać w ogóle. Wtedy ręcznie między autami można powymiatać trochę - tłumaczy Marcin Krawiec.

Na ulicach miejskich planowane jest wprowadzenie bardziej radykalnych zmian, które mają dotyczyć nawet ruchu samochodowego. Zmiany objęłyby m.in. ul. Pionierską na Pożegowie i ul. Łokietka „na górach”. Dwa tygodnie temu urzędnicy miejscy złożyli wnioski do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Gostyniu, aby na ul. Pionierskiej i Łokietka wprowadzić zakaz zatrzymywania się i postoju. Dodatkowo urzędnicy myślą o wprowadzeniu na ul. Łokietka ruchu jednokierunkowego.

- Autobusy komunikacji miejskiej mają problem z przejazdem tymi ulicami. Na Pożegowie niedawno było takie zdarzenie, że kierowca po prostu nie był w stanie slalomem, pomiędzy zaparkowanymi autami, przejechać drogi. Mieszkańcy zostawiają auta po jednej i drugiej stronie ulicy - wyjaśniła Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w gostyńskim magistracie.

Kierowca autobusu zadzwonił do urzędu z ul. Pionierskiej, że kurs będzie opóźniony, bo czeka, aż mu ktoś odjedzie i zrobi miejsce. Z kolei na ul. Łokietka pobocza są tak zastawione, że często dochodzi do sytuacji, kiedy autokar porysuje samochody. Ale nie te, które stoją, ale te, z którymi się mija po drodze. - Jadący z naprzeciwka nie ma gdzie zjechać samochodem - powiedziała naczelnik.

Gmina nie ma możliwości, aby wyznaczyć inną trasę dla autokaru komunikacji miejskiej. Kursy są tak przemyślane, aby jak największa ilość mieszkańców mogła z nich skorzystać.

- Jeśli chodzi o ulicę Łokietka na razie zwróciliśmy się do komisji z propozycją, aby zaplanowali zmianę organizacji ruchu, być może nawet wprowadzili jednokierunkowy ruch, albo ograniczyli czas zatrzymywania się i parkowania do konkretnych godzin w ciągu dnia - mówi Marzena Paluszkiewicz. - Nie wiemy, jakie będzie rozstrzygniecie. Może komisja sama zaproponuje inne rozwiązanie - dodaje.

Jeśli chodzi o gostyńskie „góry”, wniosek nasuwa się jeden - dopóki nie powstanie tam dodatkowy parking, czy garaże (np. na terenie przy Tesco - o czym pisaliśmy już na łamach „Życia Gostynia”), będzie problem i ulice będą zastawiane autami. W pewien sposób ma na to wpływ wygodnictwo mieszkańców. - Kiedy niedawno w jednym z bloków był przeprowadzany remont, spółdzielnia dla bezpieczeństwa wprowadziła zakazy parkowania i postoju, nie było samochodów. Gdzieś ci mieszkańcy znaleźli sobie miejsce na samochody - zdradził nam jeden z mieszkańców gostyńskich „gór”.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (29)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec
11 miesięcy temu 29
Niech lepiej wezmą się za ulice kręta bo przejść z wózkiem po chodniku nigdy nie jest możliwe. Plamy po oleju po busach jednego prywaciarza i zajęcie przez niego miejsca od zakrętu do "garba" bezcenne. Czekam tylko aż ktoś potrąci jakieś dziecko wtedy będzie tragedia i może coś zrobią z tymi autami....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
11 miesięcy temu 28
Kolo a na jakiej ulicy ty mieszkasz.? Ciekawe czy poprawnie parkujesz... Na tych ulicach czasem nie ma gdzie stanac, bo np. Na ul. Łokietka parkuja jakies busy. A jak by tak popatrzec to na kazdej ulicy sie znajda tacy co staja na drodze a nie na posesji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kolo
11 miesięcy temu 27
Na Łokietka zrobić zakaz zatrzymywania od godz 7 do 20 i problem z autobusami śmieciarkami i zamiatarkami rozwiązany w godzinach nocnych parkować po jednej stronie ulicy , ale urzędach będą się zastanawiać miesiącami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lucky
11 miesięcy temu 26
Ulice to nie parkingi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Edek
11 miesięcy temu ocena: 100%  25
Tragedia z przejazdem na całym pożegowie ... Zakaz postoju na ulicy i sprawa załatwiona
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WXX
11 miesięcy temu 24
Kręta to dopiero jest jazda od początku do końca
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tak myślę
11 miesięcy temu 23
Kręta , jeden kierunek rozwiąże problem
~ Miotla
11 miesięcy temu 22
Kierowcy którzy łamią te zakazy winno się karać mandatami to oczywiste proponuję w raz z mandatem wręczyć miotłe aby posprzatal miejsce gdzie zamiatarka nie dojechała :))
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
11 miesięcy temu 21
Na ul. Łokietka parkują nie tylko mieszkańcy tej ulicy. Są tam też firmy. Zatrudniają ludzi, Czymś do pracy muszą dojechać. Jest też gabinet lekarski, pacjenci przyjeżdżają na zabiegi. Hejterzy zacznijcie myśleć. Autobus jeździ pn-pt do południa trzy razy, w środę wieczorem dwa razy, w soboty niedziele i święta sześć razy, nie jest to dużo kursów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby przenieść znak zakazu zatrzymywania się i postoju na południową stronę ulicy, wtedy jadący autobus jechałby cały czas prawą stroną.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łok
11 miesięcy temu ocena: 100%  20
Może po prostu te firmy urządzą na swoim terenie parkingi dla pracowników. Skoro inni potrafią to czemu ci z Łokietka maja być gorsi.
~ Gostyń-Borek
11 miesięcy temu ocena: 86%  19
Najlepsze rozwiązanie dla mieszkanców którzy robią sobie parking z ulicy przed domem-parkomaty.Miasto zarobi,a ludzie nauczą się parkować na swoich posesjach.Przez kieszeń do głowy...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta
11 miesięcy temu ocena: 100%  18
Każdy z mieszkańców ma bramę i miejsce na swojej posesji, czy nawet garaż. Ale wygodniej jest ruszać z drogi nie otwierając bramy. Więc lepiej wnioskować o rych jednostronny aniżeli wstać 5min wcześniej aby otworzyć sobie bramę. Czy na wsiach też stoją samochody na drodze?? No nie bo każdy ma swoją posesję. Dlatego miasto powinno wymusić parkowanie na posesji a nie drodze miejskiej nie będąca miejscem prywatnym do trzymania swojego samochodu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Monia
11 miesięcy temu ocena: 100%  17
PODLEŚNA TO SAMO NIE IDZIE PRZEJECHAĆ AUTO PO USTAWIANIE PO OBU STRONACH ULICY ZAPRASZAM RADNYCH BY SIĘ TYM ZAJĘLI
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wojciech
11 miesięcy temu ocena: 57%  16
Dużym problemem jest zbieranie śmieci z posesji na ul. Poznańskiej i Wrocławskiej, prace te wykonywane są w Piątki w normalnych godzinach 8-14. Tworzą się kilometrowe korki, stres i nerwowość kierowców sięga zenitu. Pytam czy można by wykonywać te prace w innych godzinach np 18-2 lub 21 - .5
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
11 miesięcy temu ocena: 63%  15
Może Pan się zamieni na zmiany i pojedzie w nocy. I stres i korki mniejsze. Pozdrawiam
~ W d. Upie się przewraca
11 miesięcy temu ocena: 63%  14
No najlepiej wprowadzić nocki bo ktoś jest znerwicowany i nie może poczekać.
~ Mieszkaniec
11 miesięcy temu ocena: 67%  13
A co z Willową? Tam też powinna być ruch jednokierunkowy, lub zakaz zatrzymywania się. Jak wprowadzą na ul. Łokietka ruch jednokierunkowy, to na ul. Willowej będzie tragedia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pozdrawiam
11 miesięcy temu ocena: 100%  12
Jeśli będzie w poniedziałek za parkowa y samochód na zakazie to facet z oczyszczarki ulic niech dzwoni na policję
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Abc
11 miesięcy temu ocena: 50%  11
Nie było by takiego problemu z przejazdem autobusów na Pionierskiej gdyby kierowcy parkowali auta na ulicy z rozumem. Autobus ma stałe godziny kursów także wystarczy w tym czasie a najlepiej cały czas parkować jedno auto za drugim a nie tak żeby slalomem trzeba było jechać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ go1
11 miesięcy temu ocena: 100%  10
Na Polnej stoi znak ale jeszcze nie było poniedziałku aby nikt nie parkował do południa. Zamiatarka sprząta tylko drugą stronę ulicy. najgorsze to to że mieszkańcy parkują przed swoją posesją a potem narzekają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wkurzony
11 miesięcy temu ocena: 100%  9
Weź ty mnie nie wkurzaj na polnej mieszkańcy zabierają swoje auta te które stoją są z bloku więc następnym razem zanim coś skomentujesz to zasiegnij informacji a nie głupoty wypisujesz
~ Pionierska
11 miesięcy temu ocena: 20%  8
Od pionierskiej wara kultura jest ślepi jesteście? Jechaliście Podleśna???? Chyba nie..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca
11 miesięcy temu ocena: 100%  7
Brawo, wreszcie ktoś się zainteresował tym problemem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rr
11 miesięcy temu ocena: 100%  6
Lepiej zwrócić uwagę na ulicę podlesna.. Tam to jest masakra!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1
11 miesięcy temu ocena: 100%  5
Pierwsza na liście powinna być ulica Podleśna. Uważam, że ta ulica traktowana jest jako wyłączność mieszkających tam osób. Ani przejść chodnikiem, ani przejechać ulicą. Masakra.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
11 miesięcy temu ocena: 78%  4
Ulica Robotnicza... tam powinna byc jednokierunkowa. A na ulicy zacisze powyżej krzyzowki z spokojna na luku nagminnie stoja auta. Tam tez powinien byc zakaz parkowania juz dawno...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Borek
11 miesięcy temu ocena: 100%  3
Teraz poprosimy o takie tabliczki w Borku na Zdzieskiej i Dworcowej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
11 miesięcy temu ocena: 78%  2
Pionierska? Jedzcie Podleśną albo Słowackiego .. tragedia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
11 miesięcy temu ocena: 83%  1
Pożegowo ulice Podleśna, Kręta, Pionierska Słowackiego