Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Regały z książkami już stoją w plenerze

› Społeczeństwo› Edukacja 11 miesięcy temu    24.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. arch. Biblioteka publiczna w Gostyniu

- To jedziemy z bookcrossingiem - oświadczył w poście na Facebooku Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu. W poniedziałek, 24 czerwca, w przestrzeni miejskiej, w ogólnodostępnych miejscach, pojawiły się kolorowe regały. Na nich znajdują się książki, które można bezpłatnie zabrać i przeczytać, na wymianę zostawić inny egzemplarz. Później wypada je oddać.

Regały bookcrossingowe znajdują się w 3 miejscach. Jeden jest między innymi w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu. A w mieście stoi pod balkonem gostyńskiego ratusza. - Tak, żeby ludzie spędzający czas na rynku mieli do niego dostęp - wyjaśnia Przemysław Pawlak.

Szafa wypełniona książkami stanęła też „pod balkonem” przy wejściu do gostyńskiego szpitala. - Chodzi o to, aby dostęp do książek mieli pacjenci oraz osoby, które odpoczywają na pobliskich plantach - dodaje dyrektor biblioteki. Kolorowe półki zostały wykonane i rozstawione w ramach akcji „Drugie życie książki – działania bookcrossingowe”, przygotowanej w trakcie realizacji projektu „Czyste Czytanie”. W połowie czerwca, na boisku szkolnym Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu odbyły się warsztaty plastyczne, prowadzone przez instruktorkę Irenę Kedziorę. Wtedy dzieci i młodzież z Gostynia i okolic malowały i ozdabiały regały książkowe.

Pozostawiane na szafach dekoracje miały przyciągać wyrazistymi kolorami. Uczestnicy warsztatów wykorzystywali do tego wyobraźnię i korzystali z podpowiedzi prowadzącej. Dzięki temu podnosili swoje kompetencje artystyczne i twórcze. Wiedzieli, że w ten sposób włączyli się w międzynarodową akcję uwalniania książek, czyli bookcrossing, że ozdobione przez nich półki zostaną ustawione w kilku miejscach na terenie miejskim i wiejskim w gminie Gostyń.

To nie pierwsze tego typu szafy w mieście. Od kilku lat regał na wymienne książki znajduje się w holu gostyńskiej biblioteki. Idea akcji jest taka, aby zachęcić do czytania. Ale zainteresowany ma przyjść ze swoją książką, czsaopismem, pozostawić ją na półce i w zamian zabrać inny egzemplarz. Czy społeczność gminy Gostyń jest gotowa na to, aby korzystać z regałów bookcrossingowych zgodnie z wyznaczonym celem?

- Bardzo byśmy chcieli, aby tak było. Aczkolwiek doświadczenia z innych miast są takie, że ten sposób wymiany książek sprawdza się średnio. W praktyce mieszkańcy działają w jedną stronę - tylko zabierają książki, nie zostawiając nic w zamian. Jeśli nawet tak będzie, też się ucieszymy, widząc czytających w parku - wyjaśnia Przemysław Pawlak.

Bookcrossing to międzynarodowa akcja uwalniania książek. Polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by inny zainteresowany mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by spełniać swoje zadanie.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Takion
  11 miesięcy temu ocena: 50%  1
  I w ten sposób biblioteka nam nie potrzebna. To najlepiej ja zamknijcie bo co generować koszty. W zamian postawcie te gówna wszędzie i po sprawie. Żałosne...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji