Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Resort infrastruktury o obwodnicy DK 12 - przetarg w 2021 roku

› Gospodarka 5 miesięcy temu    1.08.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Zasięg obwodnicy drogi krajowej nr 12 w okolicach GostyniaZasięg obwodnicy drogi krajowej nr 12 w okolicach Gostynia fot. GDDKiA

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak wziął udział w spotkaniu, jakie odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury w czwartek, 30 lipca. Posiedzenie zorganizowano z inicjatywy Związku Miast Polskich (ZMP), a poświęcone było planom realizacji „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030” oraz inwestycjom drogowym w kolejnych latach. Włodarz gostyńskiej gminy przywiózł z Warszawy potwierdzenie ogłoszenia przetargu na projekt i budowę obwodnicy naszego miasta (która swym zasięgiem obejmie tereny trzech gmin: Borku Wlkp., Gostynia i Piasków) w przyszłym roku.

ZMP spotykając się ze stroną rządową wskazywał na potrzebę wyjaśnienia przyczyn kwalifikowania bądź niekwalifikowania poszczególnych obwodnic do Programu, pytał o możliwości zmian w tym zakresie. Tematem dyskusji była także sytuacja projektów umieszczonych na liście rezerwowej oraz potencjalnych kolejnych obwodnic, które zdaniem samorządów powinny zostać zrealizowane w nieodległej przyszłości. W spotkaniu wzięli udział Rafał Weber, podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury oraz osoby odpowiedzialne w resorcie za przygotowanie i realizację „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030”, a także samorządowcy zainteresowani projektem. Stąd udział w spotkaniu burmistrza Gostynia, który pytał pracowników Ministerstwa Infrastruktury o obwodnicę Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12.

Kiedy kilka tygodni temu pisaliśmy o planach budowy obwodnicy DK 12 dookoła Gostynia (po spotkaniu włodarzy powiatu i gminy w poznańskim oddziale głównego inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad TUTAJ) informowaliśmy o ambitnym planie GDDKiA związanym z maksymalnym przyspieszeniem etapu przygotowawczego zadania i ogłoszeniem przetargu jeszcze w tym roku.

Tymczasem Jerzy Kulak usłyszał w czwartek w Warszawie deklarację, że ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj” planowane jest w roku 2021.

Przypomnijmy, obwodnica drogi krajowej nr 12 znalazła się w „programie 100 obwodnic” ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury. Długość planowanego do budowy odcinka wyniesie 17,5 km. Jej koszt szacowany jest na 340 mln złotych. Obok budowanej aktualnie obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 434, będzie to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie powiatu gostyńskiego. Co ważne, planowana droga – od strony północnej – ominie kilka miejscowości: Golę, Gostyń, Bogusławki, Drzęczewo Drugie, Piaski i Godurowo. Początek inwestycji zlokalizowany jest w okolicach skrzyżowania aktualnej drogi krajowej nr 12 z drogą powiatową prowadzącą w kierunku Kosowa, koniec na wysokości Dąbrówki na terenie gminy Borek Wlkp. Przy obwodnicy zostaną zaplanowane także drogi serwisowe. 

Na czwartkowym spotkaniu w ministerstwie padło kilka ważnych deklaracji ze strony rządowej. Podkreślano wolę realizacji Programu 100 obwodnic, zapewniano o zabezpieczonym finansowaniu na ten cel. Poinformowano też o konkretnych szczegółach, dotyczących Gostynia: terminie ogłoszenia przetargu i planowanych przez stronę rządową kosztach jej wybudowania.

- Przez ostatnie 10 lat pełnienia funkcji burmistrza byłem w ministerstwach odpowiedzialnych za budowę obwodnic wielokrotnie. Spotykałem się z przedstawicielami kilku rządów z różnych opcji politycznych. Ale dopiero wychodząc z Ministerstwa Infrastruktury w czwartek, byłem w pełni zadowolony, z konkretem dla Gostynia i z realnym widokiem na tak wyczekiwaną przecież przez nas obwodnicę – podsumowuje spotkanie burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rolnik
5 miesięcy temu ocena: 0%  3
za pare lat trzeba bedzie budowac nowa obwodnice , za nastepne lata nastepna obwodnice i t d.. moze taniej bedzie wybetonowac cala polske z zaznaczonymi pasami ruche i gdzieniegdzie posadzic drzewko cby bylo wselej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaś
5 miesięcy temu ocena: 100%  2
A ja będę się cieszył gdy zobaczę prace ziemne związane z jej budową.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ernesto
5 miesięcy temu ocena: 25%  1
Wszystko dzìęki Pis
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji