Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Rewolucja? Jedna administracja dla wszystkich szkół? Starostwo „główkuje”, jak to rozwiązać

› Aktualności ponad rok temu    23.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 12 ocen 1 / 100%
A A A
Starostwo Powiatowe w Gostyniu. Centrum usług wspólnych - jako nowa jednostka, skupiająca administrację i księgowość placówek oświatowych, którymi zarządza samorząd powiatu gostyńskiego?Starostwo Powiatowe w Gostyniu. Centrum usług wspólnych - jako nowa jednostka, skupiająca administrację i księgowość placówek oświatowych, którymi zarządza samorząd powiatu gostyńskiego? fot. fotomontaż M. Mostowy

Centrum usług wspólnych - jako nowa jednostka, skupiająca administrację i księgowość placówek oświatowych, którymi zarządza samorząd powiatu gostyńskiego? To pomysł z posiedzeń zarządu powiatu gostyńskiego. Podczas dyskusji, w tzw. „wolnych głosach”, o rozważenie go poprosił Sebastian Czwojda - etatowy członek zarządu. Czy miałyby zniknąć zespoły szkół, jako odrębne podmioty? Co z pracownikami, dyrektorami?

Wicestarosta Janusz Sikora zapewnia, że żadnej rewolucji nie będzie. - Nie przewidujemy nowej jednostki. Nie jesteśmy zwolennikami tego typu rozwiązania. Uważamy, że każdy z dyrektorów powinien być menadżerem z pełną odpowiedzialnością również za stronę finansową jednostki. Pracujemy nad alternatywnym pomysłem - mówi. Skąd w ogóle koncepcja utworzenia centrum usług wspólnych? Miałaby ona dotyczyć obsługi administracyjno-technicznej powiatowych jednostek oświatowych (i nie tylko).

- Mamy ich sporo. Każda ma swoją odrębną księgowość. Stwierdziłem, że można rozważyć utworzenie Centrum Usług Wspólnych, które - jako odrębny podmiot - mogłoby objąć wszystkie jednostki oświatowe obsługą księgowość, dział zamówień publicznych - przyznaje Sebastian Czwojda, radny powiatu gostyńskiego.

Kiedy w dyskusji wspomniał o swoich rozmyślaniach, dla władz powiatowych miał to być sygnał, aby przyjrzeć się sferze administracyjnej i biurowej jednostek, które podlegają samorządowi powiatowemu, głównie pod względem ekonomicznym, finansowym, ilości etatów. Obecnie z jednej strony wydział oświaty w Starostwie Powiatowym w Gostyniu analizuje zamysł radnego Czwojdy. Czy w ogóle takie rozwiązanie można by zastosować, wprowadzić w życie? Wicestarosta twierdzi, że nie. Nie spodobało się chyba wszystkim członkom zarządu.

- Analizujemy, sprawdzamy, jak taki podmiot funkcjonuje w innych samorządach, w innych miejscach. Sprawdzamy strukturę - mówi Janusz Sikora. Z drugiej strony - w myśl zasady „nic o nich, bez nich” do starostwa w Gostyniu zapraszani są dyrektorzy poszczególnych szkół, czy jednostek, którymi zarządza powiat.

O planach ministerstwa dla linii kolejowej Gostyń - Kąkolewo - KLIK

- Na pewno słyszeli już o takich centrach usług. Jeśli mielibyśmy wprowadzić jakieś zmiany, to na pewno chcemy to robić z osobami, które znają od podszewki sytuację ekonomiczno-finansową w szkole, potrzeby swoich szkół. Każdy przedstawia specyfikę organizacji swoich placówek, to uwzględniamy, weryfikujemy - dodaje wicestarosta.

Ktoś o czymś zapomniał w dokumentacji przy rozbudowei szpitala?

Zapewnia, że wraz z pracownikami wydziału oświaty szuka alternatywnego rozwiązania, najbardziej optymalnej formy. Chociaż wicestarosta twierdzi, że kilka kwestii zostało już wypracowanych, konkretnej koncepcji jeszcze nie ma. Jeśli pomysł na modyfikację działów księgowości czy administracji powiatowych jednostek, pod względem ekonomiczno-finansowym będzie gotowy, zostanie przedstawiony zarządowi.

- Możliwe, że będziemy zmniejszać etaty w działach administracyjno-ekonomicznych ale tylko w tym przypadku gdy są to osoby, które mają lub w danym czasie osiągną uprawnienia emerytalne. W takiej tylko sytuacji rozważymy możliwość łączenia albo likwidacji stanowiska. Może dojść do sytuacji, że obowiązki odchodzącego przejmie osoba zatrudniona w innej jednostce - wyjaśnia Janusz Sikora.

Zapewnia, że pracy nie stracą osoby, zatrudnione na etat, na czas nieokreślony, które nie mają uprawnień emerytalnych. Wicestarosta podkreśla, że pomimo krążących w środowisku różnych informacji, wszystkie dotychczasowe zespoły szkół pozostaną odrębnymi podmiotami.

- Jeśli dyrektor jakiejkolwiek z naszych szkół przejdzie na emeryturę, to zostanie ogłoszony nabór na to stanowisko. Ale jeśli np. księgowa czy inny pracownik administracji lub obsługi przejdzie na emeryturę, to zastanowimy się, czy w danej jednostce jest osoba, która może przejąć jej obowiązki, czy jest możliwość, abyśmy zredukowali dane stanowisko - mówi Janusz Sikora.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wyborca
ponad rok temu 12
Po co tylu zastępców i czlonków zarządu na etatach w Starostwie Gostyń, tu jest potrzebna gruntowna zmiana i to bardzo pilna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tatko
ponad rok temu ocena: 43%  11
Dobry pomysł. Po co dublować stanowiska? Nie bójmy się zmian w życiu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pepe
ponad rok temu ocena: 29%  10
Po co te kombinacje?A może warto by się zastanowić, czy w starostwie są wszystkie etaty i ludzie potrzebni? Bo po kolejnych wyborach tworzą się nowe stanowiska - ale czy tak naprawdę potrzebne? a po reformie oświaty w szkołach i tak jest na każdym kroku duże zamieszanie i niepewność co jeszcze na "górze" wymyślą. Szukacie oszczędności? Zastanówcie się nad własnym funkcjonowaniem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tryt
ponad rok temu ocena: 33%  9
I tu i tu trzeba zrobić konsolidację stanowisk.
~ kierowca
ponad rok temu ocena: 100%  8
A czwojda to nie miał czasem monitorować stanu dróg? Mógłby się ruszyć i posprawdzać gdzie są dziury, a on chce usprawniać oświatę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ on
ponad rok temu 7
moze byscie z tzw.aktualnosci pousuwali np starewiadomości? bo to zenujące jest czytac o tym czy owiska zmieni zdanie super nius
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ OnaIja
ponad rok temu 6
Nie pluj sie On. Wystarczy spojrzec na date kiedy wpadla. Masz tyle innych nowych wiadomosci do czytania
~ pomyslodawca
ponad rok temu ocena: 93%  5
A przedstawił Czwojda jakie to będą oszczędności w ciągu roku, czy to takie tam widzimisię. By zaistnieć jakimś tam pomysłem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tom
ponad rok temu ocena: 35%  4
Super. Nie przejmować się tymi co potencjalnie zostaną zwolnieni... tak samo jest przecież "u prywaciarzy". Jeśli coś przyniesie oszczędności to trzeba to zrobić i już.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ekhm
ponad rok temu ocena: 100%  3
Etatowcy się uaktywnili... :)
~ typ
ponad rok temu ocena: 23%  2
oj coś się musi dziać niedobrego w oświacie, skoro dobierają się do pracowników szkół.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bolo
ponad rok temu ocena: 39%  1
A moze to dobry pomysł z tym centrum... oszczednosci na drogi by były
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji