Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Rewolucja na cmentarzu za 200 tysięcy

› Gospodarka› Inwestycje 11 miesięcy temu    17.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 9 ocen 22 / 100%
A A A
Gostyń. Obecny pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej do 21 października zmieni się w nowoczesny obiekt - na prośbę rodzin rozstrzelanychGostyń. Obecny pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej do 21 października zmieni się w nowoczesny obiekt - na prośbę rodzin rozstrzelanych fot. A. Fajczyk/wizualizacja UM w Gostyniu

Przed uroczystymi obchodami 80. rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców 30. mieszkańców ziemi gostyńskiej, na cmentarzu stanie nowy pomnik. Tak zapowiada burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Imponujący obiekt ma być wysoki, nowoczesny, z symbolicznymi elementami. Rada miejska przeznaczyła na wykonanie 200 tys. zł.

Pomnik powstanie na gostyńskim cmentarzu na prośbę rodzin rozstrzelanych.

- Chyba od 8 lat - po październikowych, oficjalnych obchodach rocznicowych - odbywają się spotkania z krewnymi bohaterów ziemi gostyńskiej. Tam wielokrotnie wskazywano na zły stan obecnego pomnika, który ma już swoje lata. Nie można powiedzieć, że jest zaniedbany, bo pamiętamy o nim, naprawiamy, sadzimy tam kwiaty. Ale jest już dość stary, nie można go upiększyć w taki prosty sposób - mówi Jerzy Kulak.

Rodziny prosiły, żeby gostyński samorząd zastanowił się, czy lepiej go wyremontować czy postawić nowy. Burmistrz Gostynia przyznaje, że kilka lat temu złożył im deklarację, że stojący na cmentarzu obiekt nabierze błysku. Z danego słowa się nie wywiązał, chociaż myślał, że uda się to szybciej zrobić. - Temat nie jest prosty. Cmentarz jest własnością parafii i oczywistym jest, że zmiany należy uzgodnić z proboszczem gostyńskiej fary.

Rozmowy prowadzone z poprzednim proboszczem, co do wyglądu pomnika, wizualizacji, nie przyniosły pozytywnego efektu - każda ze stron miała inną koncepcję. Kiedy w parafii pw. św. Małgorzaty, która jest administratorem cmentarza, pojawił się nowy proboszcz, gmina Gostyń podjęła ponownie temat pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej. Ustalono, że w miejscu obecnego, stojącego na centralnym placu cmentarza, stanie nowy, który od razu ma być zauważony przez wchodzących głównym wejściem.

- Wiedzieliśmy, że pomnik ma być kluczowym punktem na cmentarzu, imponującym obiektem, rzucającym się w oczy i to przekazaliśmy proboszczowi - powiedział burmistrz Kulak.

Na festynie owad użądlił jednego z sędziów. Cud, że przeżył - KLIK

A ponieważ w tym samym miejscu ma również pojawić się ołtarz, więc strony uzgodniły, że nowy pomnik będzie dla niego tłem. Będzie wysoki (4 m), aby ołtarz go nie zdominował. Wizualizację i projekt przygotowuje pochodzący z Gostynia architekt Szymon Wytykowski, który swoją firmę ma w Poznaniu.

- Przeprowadziliśmy lokalny wywiad środowiskowy. Gmina skierowała pytanie, kto stworzy pomysłową wizualizację pomnika, za niezbyt wygórowaną kwotę. Wybraliśmy koncepcję pomnika, który wkomponuje się w charakter miejsca - wyjaśnia Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia.

Obok dużego pomnika ku czci rozstrzelanych, stoi mniejszy - dla upamiętnienia członków organizacji Czarny Legion.

Gmina zaznacza, że nie likwiduje żadnego obiektu, upamiętniającego historię miasta - płyta istniejącego pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej zostaje, podobnie jak pomnik czarnolegionistów. Możliwe będzie jego przeniesienie w inne miejsce.

Nowy pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej ma nieść przesłanie. Będzie łączył dwa istniejące już obiekty. Wysokość zaplanowano na ok. 4 metry. Nazwiska wszystkich bohaterów pojawią się teraz na jednej ogromnej płycie, którą na pół podzieli ją krzyż. Ten wraz z podstawą będzie wykonany z czerwonego kamienia - jako symbolrozpływającej się krwi bohaterów, do których oddano strzały. Zostanie to wyeksponowane przy podświetleniu pomnika, zwłaszcza nocą. Wtedy będzie też wyraźnie widoczne miejsce po kulach, od których w 1939 r. zginęli mieszkańcy ziemi gostyńskiej (co mają symbolizować otwory w płycie). Rogi płyty będą poszarpane.

Wycięte zostaną drzewa rosnące obok obecnego obiektu, w ich miejsce gmina posadzi nowe. Pomnik ma być gotowy do 21 października. Zadanie ma kosztować 200 tys. zł. Nie wiadomo jeszcze, czy to będą koszty całkowite. Na pewno środki wystarczą na fundamenty, postawienie pomnika i zainstalowanie oświetlenia. Być może zabraknie ich na przygotowanie bezpośredniego otoczenia pomnika. Ale to, według władz Gostynia, może poczekać do przyszłego roku.

Wizualizacja Urząd Miejski w Gostyniu

TUTAJ o rondzie na plantach, kóre będzie inne niż dotychczasowe w Gostyniu

+ 22 głosów: 22 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (9)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ EWA
  11 miesięcy temu ocena: 75%  9
  Obecny pomnik powinien zostać odnowiony ten pomnik to historia na Cmentarzach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie artyści ,dziennikarze kwestują w okresie Wszystkich Świętych aby ratować i odnawiać stare pomniki. A u nas nowy. Czy taki nowoczesny pomnik będzie pasował do tej części cmentarza?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Olga
  11 miesięcy temu ocena: 100%  8
  Administrator wie i nic nie robi w tym kierunku więc niech sie zajmie burmistrz miasta.Wszyscy bedziemy zadowoleni.Pozdrawiam.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Bacha
  11 miesięcy temu ocena: 100%  7
  Olga cmentarz nie należy do miasta. To już jest problem administratora i raczej do niego te słowa. Pozdrawiam
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Olga
  11 miesięcy temu ocena: 67%  6
  Panie Kulak plan ładny ale po koleii najwpierw chodniki w nowej części cmentarza masakra przy wysypisku śmieci w czasie deszczu i teraz w czasie suszy.I wymiana tego gospodarza cmentarza zarazem bo on jeszcze troche to po pomnikach bedzie jeździć.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jaś
  11 miesięcy temu ocena: 80%  5
  Pomnik bardzo ładny ale czy nie będzie zbyt kontrastował z bałaganem i samowolką wokół grobów, kostka położona jak komu pasuje. Teren nowej części cmentarza to wygląda jakby nie było gospodarza, teren nie zniwelowany, pomniki jeden trochę w te stronę drugi w inną, jeden wyżej drugi niżej. A mogiły są kopane tak jakby byk za przeproszeniem coś robił. Jest to chyba najgorszy cmentarz w okolicy pod względem braku jakiejkolwiek wizji architektonicznej.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
  11 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Polska to dziki kraj. Ludzie oszczędzają na bezpieczeństwie jeżdżąc rozwalonym gruchotem na łysych oponach, ale na szyi musi być złoty łańcuch a na cmentarzu kupa drogiego marmuru w kredycie.
  ~ TOMASZ
  11 miesięcy temu ocena: 100%  3
  WOLAŁBYM UPORZĄDKOWAĆ STAN OBECNY I WOKÓL ZROBIĆ PORZĄDEK I ODNOWIĆ ISTNIEJĄCY A NIE WYDAWAĆ PIENIĄDŻE
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jan
  11 miesięcy temu ocena: 44%  2
  Czy aby wszyscy rozstrzelani lub ich najbliżsi akceptują taki krzyż na pomniku?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ jarock
  11 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Wreszcie głos rozsądku ! Przecież to mogli być muzułmanie lub hinduiści ! Tak na serio to o zdaniu rozstrzelanych my się nie dowiemy- o zdaniu najbliższych tak !