Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Rodzinne słuchowisko na deskach kina

› Społeczeństwo ponad rok temu    6.11.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia. Słuchowisko o słynnej pudliszkowskiej rodzinie i jej otoczeniu napisane jest w konwencji towarzyskiejKrobia. Słuchowisko o słynnej pudliszkowskiej rodzinie i jej otoczeniu napisane jest w konwencji towarzyskiej fot. GCKiR w Krobi

„Na herbatce u Fenrychów” nosi nazwę słuchowisko, którego odcinek promocyjny zostanie „wyemitowany” w środę, 7 listopada około godziny 18.00 na deskach kina „Szarotka” w Krobi.

– Na scenie odegrane zostanie „nagranie słuchowiska”. W specjalnie wyreżyserowanej scence pokażemy, jak przebiegają prace nad słuchowiskiem – tłumaczy Agnieszka Wujek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Słuchowisko opowiada historię dwudziestolecia międzywojennego w Pudliszkach, historię rodziny Fenrychów - założycieli zakładu i historię powstania pudliszkowskiej fabryki. W rolę bohaterów - Stanisława Fenrycha, jego żony Teresy, matki, pracowników zakładu - wcielają się mieszkańcy gminy Krobia. Słuchowisko opowiada m.in. o powstaniu zakładu, wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego w Pudliszkach, działalności społecznej Fenrychów itp.

Napisane jest w konwencji towarzyskiej herbatki u Fenrychów. Występują m.in. Marek Hałas (Stanisław Fenrych), Elwira Mendyka (matka Stanisława), Sara Fórmanowska (Teresa - żona Stanisława), Daria Andrzejewska (Jadwiga Komornicka - specjalistka od upraw), Karolina Pawłowska (służąca Jadzia), Alojzy Pawlaczek (mistrz warsztatów) i inni. Scenariusz napisała Joanna Ciechanowska - Barnuś z Poznania a reżyserią zajęła się specjalistka od teatru i reżyserii słuchowisk - Ula Kijak, również z Poznania.

– Pani Joanna jest też autorką tekstu „Król pomidorów”, który powstał po napisaniu scenariusza słuchowiska. Tekst ten otrzymał I nagrodę w konkursie „Gazety Wyborczej” - „Nieznani bohaterowie niepodległości” – dodaje A. Wujek.

Po premierze na stronie słuchowiska publikowane będą kolejne odcinki audycji. W sumie będzie ich pięć. Odcinek promocyjny przeniesie widzów na poznańską wystawę PEWUKA, która zorganizowana została z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kawiarni „Grand Cafe” zlokalizowanej przy poznańskim Placu Wolności, spotka się wielkopolska śmietanka towarzyska, która rozprawiać będzie o tym, co też w Wielkopolsce się wydarzyło. Na deskach centrum kultury, w odcinku promocyjnym wystąpią: Jagna Knapp, Alojzy Pawlaczek, Marek Hałas, Krzysztof Polowczyk, Filip Konieczny i Agnieszka Wujek. Wstęp wolny.

Słuchowisko jest częścią projektu „Na herbatce u Fenrychów”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!