Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Rolnicy protestują w mleczarni

› Aktualności 8 miesięcy temu    28.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 32 ocen 4 / 100%
A A A
Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu. Rolnicy protestująSpółdzielnia Mleczarska w Gostyniu. Rolnicy protestują fot. A. Fajczyk

Od godz. 9.00 trwa protest rolników - udziałowców Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu oraz kierowców przeciwko wyprowadzeniu transportu mleka na zewnątrz.

 

Ponad 100 rolników przyszło dziś rano przed Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu. Zażądali spotkania z prezesem zarządu Grzegorzem Grzeszkowiakiem. Obecnie trwa zebranie w sali stołówki znajdującej się przy spółdzielni. Rolnicy chcą dowiedzieć się więcej o decyzji w sprawie wyprowadzenia transportu mleka na zewnątrz - zlecenia go wynajętej firmie. Tymczasem prezes zaprzecza, że coś takiego się dzieje. Dyskusja jest burzliwa. 

[AKTUALIZACJA GODZ. 21.15]

Właściwie nie było wiadomo, kto zorganizował spotkanie i jaki miało mieć charakter. Rolnicy - udziałowcy gostyńskiej spółdzielni zarzekali się, że o zebraniu dowiedzieli się „pocztą pantoflową” lub przez telefon - z ust do ust. Przyszli pod budynek gostyńskiej „mleczarni” i zażądali spotkania z prezesem zarządu. Najprawdopodobniej zrobili to kierowcy, którzy od rana nie wyjechali po mleko do dostawców. Przyszli na spotkanie, nie powiadomili jednak o tym Grzegorza Grzeszkowiaka.

- Jeśli ktoś za tym stoi, organizuje, to niech ma odwagę przyjść do mnie i mnie poprosić. Wiedziałem tylko z informacji internetowych, że coś się szykuje. Nie zadzwonił do mnie przewodniczący rady nadzorczej, nikt. Stałem w oknie budynku, patrzyłem, jak uśmiechnięci, rozbawieni rolnicy dyskutowali pod budynkiem - opowiedział prezes, który wyszedł na zewnątrz i otworzył protestującym salę przyzakładowej stołówki. Na początku zebrania pytał, jak ma być traktowane: czy to jest strajk, bunt, protest? Wśród obecnych szukał organizatora.

Nikt się nie zgłaszał, dlatego wstał Andrzej Kubiak, przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni. Przyznał, że jest to spontaniczne spotkanie, na którym udziałowcy spółdzielni chcą wyrazić sprzeciw działaniom, związanym z wyprowadzeniem transportu mleka na zewnątrz.

- Zostało to zorganizowane spontanicznie, pomysł nie wyszedł ani od przewodniczącego rady nadzorczej, ani od członków rady. Zebranie zwołaliśmy po informacji o tym, że bez zgody, bez konsultacji ma być wyprowadzony na zewnątrz transport własny mleka, że ma być wycofany z zakładu - mówił Andrzej Kubiak.

Grzegorz Grzeszkowiak wydawał się zdziwiony wiadomościami. Zaprzeczył doniesieniom o tym, że firma z zewnątrz miałaby odbierać mleko od rolników i przywozić je do zakładu. - Dlaczego transport ma być wycofany? Ale to rada o tym decyduje, nie ja - powiedział. Prezes kilka razy w trakcie spotkania podkreślał, że na razie transportu nikt nie ma zamiaru zmieniać, przeorganizowywać. - To nie jest mój pomysł, zarząd nie ma takich uprawnień, aby zmienić strukturę organizacyjną spółdzielni. Od tego jest rada nadzorcza - mówił Grzegorz Grzeszkowiak.

Wrócił do wydarzeń z połowy września, kiedy na teren Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu weszli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i pracownicy prokuratury okręgowej. Prezes zakładu, wymachując teczkami ze skopiowanymi aktami „afery mleczarskiej”, zdradzał szczegóły śledztwa, „sypiąc” przy tym nazwiskami zamieszanych w to pracowników zakładu, kierowców, pracowników firmy ochroniarskiej. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż zatrzymani i przesłuchiwani w zeznaniach mogli „sypać” świadomie, toteż nie do końca może być prawdą to, co mówili. - Ale z tych dokumentów wynika, że jeden z naszych dostawców oszukiwał spółdzielnię na 160 litrów codziennie. Akurat ten delikwent odmówił składania zeznań. Co z tymi rolnikami, którzy byli przesłuchiwani i według informacji prokuratury przyznali się do winy? - zastanawiał się Grzeszkowiak. Zdradził - z informacji wyczytanych w katach - że do spuszczania mleka używano zwykłego sielonego kubła na śmieci.
Kierowcy dopytywali, dlaczego kilka samochodów, dowożących mleko do zakładu jest niezalegalizowanych? Dowiedzieli się, ze zarząd zlecił firmie z zewnątrz przegląd aparatury.

- Chodziło o sprawdzenie zbędnych rzeczy, które należy wyeliminować. Ale też o zastąpienie ich innymi rozwiązaniami, które uniemożliwią dotychczasowe praktyki. Przegląd dotyczył całości urządzenia gdzie się ingerowało w ustawienia. Samochody pozwalały, aby na 2, 3 godziny ustawić go właściwie Po to mieliśmy czas, aby zminimalizować różnicę. Po tym fakcie zleciliśmy potrzebę zalegalizowania pojazdów. Wniosek jest złożony, w listopadzie przyjedzie urząd legalizacyjny, a na pojazdach zostaną założone plomby - usłyszeli od pracownika spółdzielni mleczarskiej.

Dlaczego w połowie spotkania prezes Grzeszkowiak wyszedł z sali?
Co zamierza zrobić z rolnikami - oszustami?
O tym we wtorkowym wydaniu Życia Gostynia
 

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (34)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Chudy
  8 miesięcy temu ocena: 100%  34
  Andrzej K na pogrzebie złote trąby ci zagrają ty chyba w kółku różańcowym jeszcze nie jesteś
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pytam
  8 miesięcy temu 33
  Ludzie! Czy takie osoby zamieszane w aferę powinny reprezentować nas mieszkańców lokalnych społeczności pełniąc funkcje - sołty...?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wr
  8 miesięcy temu ocena: 83%  32
  Protestowali_nie_rolnicy_tylko_złodzieje_którzy_okradali_rolników
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Bolo
  8 miesięcy temu ocena: 100%  31
  Dziwię się rolnikom że na to pozwalają np żeby brano mleko od rolników którzy okradali SM i tym samym uczciwych rolników!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ bolo
  8 miesięcy temu ocena: 50%  30
  Szansą dla odratowania tej całej ,spółdzielni , jest wprowadzenie nowego produktu gostyńskie rozwodnione a nie zagęszczone
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ula
  8 miesięcy temu ocena: 100%  29
  Przewodniczacy rady nadzorczej P. KUBIAK powinien sam się podać do dymisji. Główny zamieszany w aferę, a robi z siebie ofiarę...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sylwek
  8 miesięcy temu 28
  Syna na kierowce wsadzil a ten przeciesz czlowieka zabił za tesco i jeszcze sie smieje precz z nim..
  ~ Maczo
  8 miesięcy temu ocena: 33%  27
  Dzisiaj byl rano kierowca po mleko i mowil ze rolnicy opowiadaja glupoty bo to wszystko nie prawda oni nie oszukiwali.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Siłaczka
  8 miesięcy temu ocena: 67%  26
  Mają tyle dopłat , auta drogie, sprzęt , na wszystko ich stać na wczasy zagraniczne i te w Polsce , śmieją się z biednych i tym krórzy upadli bo inni ich oszukali. ŻYCZĘ TAKIM LUDZIOM W KOŃCU BIEDY I PONIŻENIA PRZEZ INNYCH . ŻEBY W KOŃCU MIELI TO NA CO ZASŁUGUJĄ !!!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Endrju Le Pen
  8 miesięcy temu ocena: 90%  25
  Prezes na taczke i wypad!!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Edek
  8 miesięcy temu ocena: 90%  24
  Buhaha. Teraz to już doszło do tego że rolnicy nawet sami siebie okradają hahaha. Ich zachłanność przeszła wszelkie granice. Dobrze wam kombinatorzy. Zawsze chcieliście kombinować a teraz przekombinowaliscie samych siebie buhahaha
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wodzianka
  8 miesięcy temu ocena: 93%  23
  Każdy wie że chodzi [...], jego rodzine i znajomych z kromolic. Jedna gwiazda oborę na wodzie wybudowała a druga będzie budowała. Wszystko w kręgu tajemnic. Powinni zostać surowo ukarani !!! A my w sklepach taki szajs kupujemy !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gino
  8 miesięcy temu ocena: 100%  22
  Jeśli chodzi o pewna wioskę w gminie Pogorzela to Oni idą już na dno. Najpierw brali dachówke z remontu Kościoła na podjazdy do gospodarstwa. Trochę to wstyd jednak. Teraz mam nadzieję że ich dojadą tych oszustów. Powinni ich wywalić i nie odbierac mleka (wody) od tych zlodzieji.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wilczek z lasu
  8 miesięcy temu ocena: 88%  21
  Obory się budowalo i wodę dolewalo, miało być tak pięknie obora splacona za wodę A tu lipa będzie trzeba spłacać za swoje
  ~ Domino
  8 miesięcy temu ocena: 100%  20
  A W Pogorzeli lepiej? Gwiazda na szpilkach po targu się przewraca bo chodzić nawet nie potrafi. Brak klasy tylko złodziejstwo i oszustwo. Cwaniaki a teraz wielkie pośmiewisko bo dorabiali się na oszustwie i krzywdzie innych ludzi. Ale w Kościele jacy pobożni.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Szczenki
  8 miesięcy temu ocena: 100%  19
  Zębów nie zdążyła sobie wyremontować
  ~ Prezes
  8 miesięcy temu ocena: 100%  18
  Lali wodę do mleka, podwórza kostka się brakowało, nowe samochody po dwa john deere na podwórku i cwaniakowali A człowiek uczciwie pracował i co chwilę A to komórki za duże A to tłuszcz i białko nie takie A oni się dorabiali naszym kosztem ,już nie wspomnę jak kierowcy oszukiwali rolników na mleku gdzie w chłodni 500 A w samochodzie 450 na liczniku ... powinni ich wyrzucić z mleczarni łącznie z całym zarządem i prezesem na czele . Trzeba krowy zlikwidować bo ile można na tych zlodzieji pracować.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sto
  8 miesięcy temu ocena: 100%  17
  Powinni zlikwidować transport po co do tego dopuścili
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Barca
  8 miesięcy temu ocena: 100%  16
  Banda zlodzieji, szmaciarze. Potem mogą dzierżawy podbijać po 3000 zł za ha jak wodę leja do mleka i cwaniakują. Bez tego dolewania to zwykle nieudaczniki a nie rolnicy. Ojce by się w grobie przewracali, chociaż u niektórych może i nie......
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Marta.
  8 miesięcy temu ocena: 67%  15
  Mlekovita już czuje interes.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kłos
  8 miesięcy temu ocena: 100%  14
  Marta a kto będzie chciał takich złodzieji?
  ~ Dostawca 2
  8 miesięcy temu ocena: 100%  13
  Dokładnie. Ja byłem okradany i mam w nosie protest. I chciałbym żeby zmienil się transport. A te barany co przyszły to po co? Bo nie będzie juz można wałków robić jak będzie prywatny.bambrusy dziady. Prawda jest taka ze zeby nie lali wody to dzis moze by zlikwidowali swoje gospodarstwa. Bo nie potrafią się dorobić uczciwie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jolkaa
  8 miesięcy temu ocena: 83%  12
  Sołtysi zamieszani najważniejsze osoby A nie przyszłych dziwne...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Hieronim
  8 miesięcy temu ocena: 93%  11
  Wszystko wymienic od zaraz tego co rece sklada to pierwszego wywalic kierowcy nowi wszyscy
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Dostawca
  8 miesięcy temu ocena: 97%  10
  Macie czarno na białym kto był w całą aferę zamieszany. Ten rolnik co był przez kierowców i współpracujących z nimi rolników latami okradany raczej wątpię żeby przyszedł protestować a wręcz cieszyłby się że zmiany przewoźnika że wreszcie będzie wszystko poprostu uczciwie. Bez interesu nikt by nie protestował.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mleczarek
  8 miesięcy temu ocena: 89%  9
  Jak długo jeszcze Przewodniczący Rady będzie się dawał wodzić za nos złodzieja kierowca?? Kiedy stanie po stronie Spółdzielni a nie kombinatorów?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ......
  8 miesięcy temu ocena: 100%  8
  Przewodniczacy najbardziej zamieszany w aferę to musi pilnować swojego
  ~ Xxx
  8 miesięcy temu ocena: 89%  7
  Może czas zrobić zmiany... Od najwyższej rangi czyli od prezesa. On nic nie wiedział o przekretach z mlekiem to albo tak źle prowadzi to wszystko że nic nie wie albo dobrze musiał dostawać w rękę że nie chciał wiedzieć. Może czas na nowy zarząd bez znajomości wyżej
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gostynianka
  8 miesięcy temu ocena: 19%  6
  To już sobie wyobrażam jak na tej stołówce śmierdzi :)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ...
  8 miesięcy temu ocena: 89%  5
  To, że ty się nie myjesz nie znaczy że wszyscy.. ludzie ze wsi są bardziej zadbani niż niejedna GOSTYNIANKa
  ~ Wix
  8 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Dobrze ze Ty pachniesz
  ~ nero
  8 miesięcy temu ocena: 69%  3
  Dupa ci śmierdzi
  ~ ..........
  8 miesięcy temu ocena: 81%  2
  Przyszły osoby, które są zamieszane w aferę bo im się zmniejszy źródło dochodu....
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ On
  8 miesięcy temu ocena: 95%  1
  Masz rację,a ci ktòrzy byli okradani nie zostali nawet poinformowani o tym strajku.Strach nie pozwala przewodniczącemu żeby cała prawda wyszła na jaw.Grund pod nogami się pali .Dlaczego było to fajnie zorganizowane.Ciekawe oj bardzo ciekawe