Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Rondo na plantach. Nic, tylko malować „jajo”

› Aktualności ponad rok temu    15.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 9 / 100%
A A A
Gostyń. W lipcu najprawdopodobniej zostaną zmienione zasady ruchu na skrzyżowaniu ul. Kolejowej, Bojanowskiego i Pl. Karola Marcinkowskiego. Ma być lepiejGostyń. W lipcu najprawdopodobniej zostaną zmienione zasady ruchu na skrzyżowaniu ul. Kolejowej, Bojanowskiego i Pl. Karola Marcinkowskiego. Ma być lepiej fot. A. Fajczyk

Jest kilka skrzyżowań w Gostyniu, na których kierowcy tracą cierpliwość, bo stoją w kilometrowym korku. Wyzywają, „rzucają mięsem”, bo ktoś nie ustąpił pierwszeństwa i wepchnął się „na chama”. Jednym z takich jest skrzyżowanie ulic Kolejowej i Bojanowskiego, przed wjazdem na Plac Karola Marcinkowskiego. W dni targowe w godzinach okołopołudniowych, a w pozostałe - w tzw. „godzinach szczytu”, krzyżówka jest zatkana. Anielską cierpliwością muszą wykazać się kierowcy, jadący od strony os. 700-lecia, ulicą Bojanowskiego, w kierunku Kolejowej. W lipcu te problemy mają zniknąć za sprawą... ronda.

Gostyńscy urzędnicy znaleźli sposób na rozwiązanie tej trudnej i niekomfortowej dla prowadzących auta sytuacji. Wkrótce będzie łatwiej „przepchnąć się” przez krzyżówkę, bo zostanie tam wprowadzony ruch okrężny. 

- Chcemy na skrzyżowaniu ulic Bojanowskiego i Kolejowej, przy wjeździe „w planty” zrobić rondo w kształcie jaja. Otrzymałem koncepcję i projekt zmian od naczelnika wydziału inwestycji, spodobały mi się, zaakceptowałem. Nie trzeba niczego remontować, tylko malować. Na środku, dla bezpieczeństwa stanąć mają gazony - oznajmia Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Takie rozwiązania doraźne są stosowane na całym świecie. Na skrzyżowaniach w centrum miasta nie buduje się już tradycyjnego ronda za duże pieniądze. Powstaje za to rondo, zrealizowane w prostej formie i tańsze. Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie wyjaśnił, że przy przygotowywaniu ronda na plantach delikatnie zostanie przebudowany łuk na wjeździe z Pl. Karola Marcinkowskiego w ul. Bojanowskiego.

- Chodzi o małą korektę, przesunięcie krawężnika. Pozostała część skrzyżowania zostanie tak, jak jest w tej chwili. Pasy ruchu zostaną wyznaczone na zasadzie oznakowania miejsc i wymalowania tzw. pasów wyłączenia. W ten sposób na „krzyżówce” zostanie wprowadzony ruch w formie ronda. Na środku będą gazony - tłumaczy Mariusz Konieczny.

Plusy tego typu ronda - jaja są takie, że upłynni ono ruch. Kto będzie chciał dojechać z Kolejowej do Bojanowskiego, nie będzie musiał objeżdżać Placu K. Marcinkowskiego (stacji paliw), aby wrócić w tę ulicę. I odwrotnie - wyjeżdżający z ul. Bojanowskiego będą szybciej na skrzyżowaniu z ul. Fabryczną, czy w innym miejscu. To oni - po zmianach - będą mieli pierwszeństwo na rondzie. Zostanie też wyraźnie oznaczony prawoskręt z ul. Kolejowej w drogę, prowadzącą na os. Gawrony, co zlikwiduje „klinowanie się” pojazdów. Przybędzie też miejsc parkingowych - zwłaszcza na mało ruchliwej drodze przy stacji paliw. Tam będzie tylko jeden pas ruchu.

TUTA ZOBACZ na co narzekają mieszkańcy Pożegowa?

- Wspólnie z projektantem taką propozycję rozważaliśmy. Wyrysował nam to dokładnie, sprawdził pod względem wjazdu nawet samochodów ciężarowych, które ewentualnie będą się tam pojawiać. To wszystko nam się świetnie wpisało w skrzyżowanie - zapewnia naczelnik M. Konieczny.

Krzyżówka ul. Kolejowej i E. Bojanowskiego miałaby być przebudowana ze środków bieżących gostyńskiego budżetu.

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pola.x
11 miesięcy temu 10
korek będzie.... Usprawnić ruch na krzyżówce poznańska - fabryczna to jedyny sposób. Po przejechaniu torów i pasów nakazać kierowcom wybór pasa ruchu- prosto czy w prawo poprzez znaki drogowe i malowane pasy.Kierowcy ZA PÓZNO to robią, dlatego nie ma płynnej jazdy dla osób skręcających przy placu zabaw dla psów.Wszystko TO można zrobić szybciej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lem
ponad rok temu 9
jest jeszcze ciekawy aspekt pierszeństwa pojazdów jadących od strony bojanowskiego, wszak one pierwsze znajdą się na rondzie - przed tymi jadącymi od strony kolejowej. Druga kwestia to likwidacja 2 pasa prowadzacowego od kolejowej do prawoskętu do 'netto' i dalej skrętu w stronę "cukrowni". Innymi słowy zakorkujecie kolejową na amen. Zatem opłacać się będzie skręcić z Kolejowej w Wiosny ludów by dojechać do Bojanowskiego niż stać na kolejowej w kolejce do ronda.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaś
ponad rok temu ocena: 100%  8
Problemem nie jest to skrzyżowanie ale następne z ul fabryczną.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :)
ponad rok temu ocena: 67%  7
I co by nie zrobili gostyniaką zawszw w dupie źle.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XxxX
ponad rok temu ocena: 60%  6
Wkoncu bo tam polowa baranów z gostynia nie wie jak jezdzic
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik bez morgów
ponad rok temu ocena: 57%  5
Na całym cywilizowanym świecie ludzie walczą o sprawną (a czasami o darmową) komunikację miejską/publiczną. W Gostyniu istnieje ona kilka lat, a matoły i tak jeżdżą samochodami, bo "somsiat se pomyśli, że jo biedny i mie nie stać na jazde ałtem" :(
~ Adolf
ponad rok temu ocena: 62%  4
Super że ty wiesz jak jechać kretynie
~ pg
ponad rok temu ocena: 100%  3
Rozwiązanie wydaje się dobre, jedyny problem to miejsca parkingowe naprzeciw wjazdu do Orlenu. Kilka{dosłownie}aut w kolejce po paliwo i ta część placu jest zupełnie zablokowana
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olo
ponad rok temu ocena: 75%  2
Tylko jak zamkną szlabany to dopiero będzie młyn
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jerzy
ponad rok temu ocena: 83%  1
Ten bałagan, który często powstaje, powodują sami kierowcy. Każdemu kierowcy się śpieszy i wpycha się na trzeciego lub wjeżdza na lewy pas, aby potem szybko wcisnąć się na prawy i skręcić w poznańską.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji