Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Rondo za kilka lat. Budynki pozostają na swoim miejscu

› Społeczeństwo ponad rok temu    19.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 9 ocen 2 / 100%
A A A
Budynek przy ul. Poznańskiej w Gostyniu pozostanie na swoim miejscu przy budowie rondaBudynek przy ul. Poznańskiej w Gostyniu pozostanie na swoim miejscu przy budowie ronda fot. A. Fajczyk

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ma konkretną koncepcję budowy ronda na ul. Poznańskiej w Gostyniu. Wzięto w niej pod uwagę postulaty właścicieli nieruchomości, na której miałoby powstać rondo. Wstępny zarys techniczny przedstawiono burmistrzowi Jerzemu Kulakowi kilka dni temu. Z wyrysowanej modernizacji skrzyżowania ulic: Europejskiej, Alei Kasyna Gostyńskiego i Poznańskiej wynika, że nie będzie konieczności wykupu prywatnych działek, obejdzie się bez wyburzania stojących tam budynków.

- Formalnie gmina Gostyń nie będzie inwestorem budowy ronda, ale dobrą praktyką jest to, że władze wojewódzkie te pomysły z nami konsultują. W ten sposób udało się rozwiązać konflikt z właścicielami działki przy ulicy Poznańskiej - żaden budynek nie zostanie zburzony. W przypadku tej rodziny będzie to na pewno z radością odebrane - powiedział Jerzy Kulak.
 

Zarządca drogi wojewódzkiej 434 (w jej ciągu biegnie ul. Poznańska) problemy komunikacyjne na  skrzyżowaniu w Gostyniu chciałby rozwiązać przez wybudowanie ronda - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Pierwotna koncepcja przebudowy skrzyżowania  wiązała się z wykupem jednej zabudowanej nieruchomości. Na prośbę inwestora (WZDW w Poznaniu) rodzinę, zamieszkującą działkę przy ul. Poznańskiej odwiedził burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

- Wyraźnie usłyszałem wtedy, że zamieszkujący posesję są przeciwni, aby rondo wybudować na ich nieruchomości. Wskazywali, aby tak zaplanować inwestycję, żeby nie trzeba było burzyć domu i innych budynków gospodarczych. Gospodarze dawali do zrozumienia, że droga może zbliżyć się do domu, ale jednak nie zgadzali się na sprzedaż posesji. Przedstawiałem to dyrektorowi WZDW, rozmawiałem z nim kilka razy. Wiedział, że jestem po konsultacjach z rodziną, która mieszka zamieszkuje posesję - mówi Jerzy Kulak.

W ostatnich dniach do gostyńskiego urzędu miejskiego dyrektor Paweł Katarzyński z WZDW w Poznaniu przesłał wstępny zarys budowy ronda. W nowej koncepcji rondo zostało wkomponowane w istniejące skrzyżowanie ul. Europejskiej, Poznańskiej i Alei Kasyna Gostyńskiego, bez wykupu jakichkolwiek działek i usuwania budynków. - To dla rodziny bardzo dobra informacja. Co prawda rondo, które powstanie, nie będzie takiej wielkości, jak to w centrum miasta, przy ul. Sądowej. Ale nie będzie to też mały obiekt - informuje burmistrz Kulak. Średnica ronda ma wynosić 40 m, szerokość pasa jezdni na rondzie to 6 m, do tego 2,5 m ma mieć pas awaryjny wewnętrzny.

Burmistrz zastrzega, że jest to na razie propozycja, wstępna koncepcja przebudowy skrzyżowania: wyrysowano rondo, inwestor musi postarać się o pozwolenia i załatwić inne sprawy proceduralne.

- O tym trzeba pamiętać. Mieszkańcy myśleli, że budowa ronda zacznie się za miesiąc, a rondo powstanie dopiero w momencie, kiedy będzie gotowa główna nitka obwodnicy, czyli mniej więcej za 2-3 lata. Do tej pory administrator drogi - władze wojewódzkie mają czas, aby załatwić wszelkie kwestie proceduralne - przypomina Jerzy Kulak.

Czy można było znaleźć inne rozwiązanie? - Jeśli administratorowi udało się, zgodnie z parametrami technicznymi, zmieścić rondo w warunkach komunikacyjnych, jakie są na skrzyżowaniu, to wszyscy - również radni - jesteśmy zadowoleni - stwierdził gostyński włodarz.

O nowych władzach Osiedla Pożegowo w Gostyniu - KLIK

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sebastian Kopiec
ponad rok temu ocena: 100%  9
Budowa obwodnicy już się rozpoczęła. Dokończenie ścieżki do Kunowa tez w tym roku. Wiec jaki masz cel w pisaniu tych powyborczych mądrości? Żal że ciebie nie wybrali? Czy ogólny gul bo ktoś coś robi dla tego miasta i jak widać ma niemałe sukcesy? O tą obwodnice ludzie zabiegali 30 lat. Powstaje za Kulaka. Ścieżką rowerową na poznańskiej nikt nie chciał się zająć wiele lat. Powstała za Kulaka. Jakim prawem wylewasz swoje żale i pomyje ? Pokaż co tobie się udało zrobić. Ocenimy jaki jesteś świetny. Choć po komentarzach czuje raczej ogólną zawiść i frustracje. Co kilka lat masz wybory. Wystartuj zdobądź 90proc głosów. I udowodnij ze jesteś lepszy. To proste.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JURAS
ponad rok temu ocena: 0%  8
Ja pitolę jak to się zmienia w zależności od potrzeby kampanii wyborczej i politycznej. Kulak przed wyborami mówił,że ścieżka rowerowa do Kunowa powstanie na wiosnę 2019 roku . Jest po wyborach więc spoko CISZA w tym temacie przynajmniej na 4 lata bo kolejne wybory za 5 lat. Co do budowy odcinka drogi 6,7 km , drogi która tak szumnie jest nazywana obwodnicą, też mówił, że w 2019 roku będzie wybudowana .Teraz też nie wiadomo kiedy rozpoczną budowę, a już chłopy po polach geodetów z widłami gonili, bo bez informacji i zgody zaczęli chodzić i coś tam mierzyć. Natomiast jeśli zmienia się w planach i wprowadza budowę ronda, to znów odwlecze się realizacja w czasie. Czy ludzie są aż tak głupi , tylko obiecanki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxxx
ponad rok temu ocena: 0%  7
JUREK Z TA DROG TO POWINNO SIĘ WYJSC PRZYNAJMNIEJ KOLO JEGGERA A NIE W SRODKU POZNANSKIEJ . PORONIONE POMYSŁY MACIE
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hmmm
ponad rok temu ocena: 50%  6
Jak można robić obwodnicę i wjeżdzać nią spowrotem do miasta? Obwodnica powinna wyjść przed kunowem.. Np. koło Kuwejt-u...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Co z tirami
ponad rok temu ocena: 33%  5
Na tym małym rondzie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Doczytaj
ponad rok temu ocena: 100%  4
Wieksze od tego w kierunku Leszna czyli spoko
~ Mariusz
ponad rok temu ocena: 67%  3
Nie wiem czy na temat, ale może ktoś orientuje się czy są już jakieś aktualne informacje na temat dalszej budowy ścieżki rowerowej do Kunowa ? Czas mija a niestety nic nowego w tej sprawie nie słychać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do Mariusz
ponad rok temu ocena: 86%  2
Zapytaj na sesji w marcu i wszystko w temacie. Redakcja nie jest adresatem w tej sprawie.
~ On
ponad rok temu ocena: 100%  1
Budowa zajmuje się teraz WZDW. Na budowę ścieżki zostało przyznane dofinansowanie.