Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Rośliny które odstraszają komary i kleszcze

› Dom› Porady ponad rok temu    27.06.2019
Artykuł partnera
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A

Czy w świecie roślin są takie gatunki, które mają magiczną moc odstraszania kleszczy? Kiedy sezon na te pajęczaki w pełni - zagrożeni ukąszeniem są wszyscy. Nawet omijając wysokie trawy i zarośla możemy i tak złapać kleszcze. O pladze komarów nie wspominając.

Gdzie bytują kleszcze

Patrząc racjonalnie kleszcz będzie się trzymał tych miejsc gdzie jest duża szansa załapania się na jedzenie. Także kleszcze bytują w takich miejscach jak:

  • ścieżki wydeptane przez ludzi czy przez zwierzęta;
  • legowiska zwierząt;
  • wodopoje.

Kleszcze siedzą zarówno na trawach jak i na krzewach wzdłuż traktów wydeptanych przez zwierzęta. Dlatego też jest mniejsza szansa na złapanie kleszcza jeśli będziemy przedzierać się bezdrożami i nie korzystać ze ścieżek w lasach czy wśród pól.

Kleszcze a choroby

Niektóre kleszcze około 20% może mniej całej populacji jest nosicielem krętka borrelia. Bakteria ta wywołuje chorobę zwaną boreliozą. Nie jest to jedyna choroba jaką możemy dostać od tych pajęczaków, ale ze względu na skutki jedną z bardziej niebezpiecznych.

Jak widzi kleszcz

Kolor ubrania nie robi na kleszczu żadnego wrażenia. Dla niego sygnałem alarmującym jest ciepłota ciała ofiary, wydalany dwutlenek węgla oraz zapach potu. Dlatego też zanim wyjedziemy na spacer do lasu całą rodziną należy się po prostu… wykąpać. Również dieta ma znaczenie, im mniej jest przetworzona tym mniej wydzielamy z potem substancji mogących mieć wpływ na jego zapach.

Gdzie kleszcz się wpija

Nasze krajowe pajęczaki są wybredne i byle gdzie się nie będą żywić. Szukają na ciele ofiary miejsca o cienkiej skórze, najlepiej cieplejszego i wilgotnego. Dlatego częściej znajdziemy je na brzuchu w pachwinach pod pachami czy pod kolanami.

Kiedy się pocisz jesteś dwa razy bardziej narażony

Kondycja, albo bardziej jej brak jest także dla nas zagrożeniem. Już pomijając aspekty wyglądu i samopoczucia, to przy wysiłku o wiele szybciej się pocimy i emitujemy ciepło oraz zapachy i dużą ilość CO2 co na kleszcze działa jak magnez. Dlatego dbajmy o kondycję nie tylko dla wyglądu.

Co z tymi roślinami?

Powiedzmy sobie wyraźnie. Nie ma rośliny, które odstraszają komary i kleszcze jak rosną w ogrodzie. Są jednak takie, których substancje składowe mogą zniechęcić amatorów naszej krwi, w tym także i pajęczaki.

Wrotycz znany ze swoich właściwości

We florze polskiej jest taka wdzięczna roślina o nazwie wrotycz, jej zapach jest dość charakterystyczny i trudno pomylić ją z inną. Spożywanie tej rośliny niekoniecznie wyjdzie nam na zdrowie, ale już sporządzanie z niej repelentów ma względną wartość. Jest duża szansa, że jeśli popryskamy się wyciągiem z nasion tej rośliny to odstraszymy kleszcze, które nawet po wejściu na naszą skórę nie będą chętne się wbić. Tym środkiem możemy popryskać zarówno ubrania jak i ciało w najbardziej wrażliwych miejscach o ile nie wywoła u nas uczulenia.

Wrotycz można uprawiać w ogrodzie

Wrotycz pospolity to też całkiem atrakcyjna roślina ozdobna i z powodzeniem można go umieścić między różami czy wśród innych kwiatów na rabacie. Jego działanie będzie polegało też wtedy na odstraszaniu owadów żerujących na roślinach w ogrodzie. Jego żółte koszyczki zebrane w baldachy będą ładnie wyglądały w zestawieniu z takimi kwiatami jak jeżówki czy róże pnące.

Na https://www.podkarpackiesady.pl/28-roze-pnace znajdziesz sadzonki róż pnących.

Złocień dalmatyński

Rośliny wykształciły mnóstwo sposobów do obrony przed amatorami ich tkanek. Jedną z najbardziej efektownych substancji ma złocień dalmatyński. Zawarta w nasionach pyretryna jest silną trucizną dla owadów. Poraża ich układ nerwowy dzięki czemu są one niezdolne do atakowania rośliny. Na podstawie tego alkaloidu wytwarzane są skuteczne środki przeciw komarom czy kleszczom. Jednakże oprysk nimi należy wykonywać wieczorem, aby nie ucierpiały owady zapylające.

Złocienie w ogrodzie

Złocień dalmatyński to wdzięczna roślina do ogrodu. Jej koszyczki przypominają nasz złocień polny, który często w porze letniej zdobi nie tylko łąki, ale też nasze rabaty. Świetnie komponuje się z roślinami ozdobnymi w ogrodach naturalnych oraz wiejskich. W jego towarzystwie będzie się dobrze prezentować lawenda, kocimiętka czy przetacznik kłosowaty.

Złocień maruna

Jak to już pewnie zauważyliście złocienie mają duże możliwości w odstraszaniu owadów. Osiągający do 60 cm wysokości złocień będzie bardzo dobrym uzupełnieniem rabat bylinowych. Dobrze wygląda w towarzystwie lawendy oraz innych bylin. Dla nas wartościowe są zwłaszcza jego nasiona więc warto pozostawić przekwitłe kwiaty na roślinie.

Warto zaznaczyć, że wszystkie te rośliny zarówno złocień jak i wrotycz są ze sobą spokrewnione. Dlatego też obie z nich można wykorzystywać do odstraszania komarów i kleszczy w ogrodzie, a także pozyskiwać z nich nasiona do produkcji substancji odstraszających owady.

Źródła:

  1. http://www.ogrodowydom.pl/krzewy-iglaste-zimozielone-do-ogrodu - "Krzewy iglaste zimozielone do ogrodu" - stan z 2019-06-10.
  2. http://www.pieknydom.eu/jakie-krzewy-wybrac-na-zywoplot-lisciasty - "Jakie krzewy wybrać na żywopłot liściasty?" - stan z 2019-06-14.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Grażyna
9 miesięcy temu 1
Nie znałam ich właściwości. A czy róże-[...] na coś wpływają?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji