Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Rozbudowa szkoły nie ma sensu

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    7.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 21 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń. Włodarze gminy są zdecydowanie przeciwni rozbudowie szkoły podstawowej nr 5Gostyń. Włodarze gminy są zdecydowanie przeciwni rozbudowie szkoły podstawowej nr 5 fot. M.Mostowy fotomontaż/fot. A. Fajczyk

Grupa rodziców, których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu dąży do rozbudowy placówki. Zaznaczając, że gmina "ładuje pieniądze w inne szkoły", podkreślają, że w obecnym budynku "piątki" jest ciasno. - Niedługo, już w przyszłym roku będą uczniowie do godz. 18.00 na zajęciach - wypominał gminnym władzom Marcin Frąckowiak, jeden z rodziców na zebraniu Rady Osiedla Pożegowo. Było to pod koniec września. - Nie będzie rozbudowy szkoły. Ucinam temat - mówi dzisiaj burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

Na wrześniowym posiedzeniu radnych osiedlowych jeden z mieszkańców, którego dzieci uczęszczają do „piątki” wypomniał burmistrzowi Jerzemu Kulakowi, że gmina niepotrzebnie wybudowała nowoczesne boisko wielofunkcyjne obok szkoły. - Dzieci w „piątce” nie mają się gdzie uczyć, a wy robicie boisko? Uczniowie w świetlicy mają lekcje, w bibliotece. Po co to boisko jest robione tak blisko od Orlika? - pytał Marcin Frąckowiak.

- To 500 tysięcy włożone w boisko jest marnotrawstwem, lepiej było rozbudować szkołę, dołożyć 2, 3 sale - dodał. Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak był zaskoczony postawą rodzica, który uważa, iż 500 tys. wystarczy na powiększenie szkoły. Przypomniał też, skąd wziął się pomysł budowy boiska wielofunkcyjnego.

- Przecież to rodzice uczniów, mieszkańcy osiedla, walczyli o budowę boiska - mówił gostyński włodarz. Po czym "sprowadził rodzica na ziemię". - Rzucasz populistycznym pomysłem. Dajesz ludziom nadzieję na rozbudowę szkoły, do której nie dojdzie z prostego powodu. Szkoła mieści się w starym budynku, nie można jej nadbudować na starych fundamentach. Otoczona jest prywatnymi działkami i nie ma miejsca na rozbudowę w inną stronę - powiedział Jerzy Kulak.

Uświadomił zdenerwowanego rodzica, że za 500 tys. (tyle mniej więcej kosztowała budowa boiska) możliwe jest wykonanie projektu, dokumentacji ewentualnej inwestycji i dobudowanie jednej ściany. Burmistrz uświadomił rodzica, że obecnie na budowę nowej placówki potrzebnych jest kilka o ile nie kilkanaście milionów złotych i teren. Gostyńscy włodarze wrócili do tematu na wspólnym posiedzeniu dwóch komisji: edukacji oraz rozwoju gminy, które odbyło się 22 października. Chcieli udowodnić radnym (do których również monitują rodzice), że powiększanie obiektu placówki nie ma sensu. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu w ciągu najbliższych 5 lat liczba uczniów spadnie z 585 w roku szk. 2018/2019, do mniej więcej 485. 

Burmistrz Jerzy Kulak w rozmowie z dziennikarką portalu gostynska.pl zdecydowanie powiedział, że nie zgodzi się na żadną nadbudówkę czy rozbudowę szkoły, gdyż gmina nie ma terenu, działki na taką inwestycję.

- Dane demograficzne mówią, że nie ma takiej potrzeby - wyjaśnił Jerzy Kulak. Stwierdził, że sprawa może zostać rozwiązana „remontowo”. A dlaczego w „piątce” wprowadzono system zmianowy, a niektóre dzieci mają zajęcia w bibliotece czy świetlicy, zamiast w salach lekcyjnych, co również wypominają władzom gminy rodzice? Okazało się, że dyrekcja przyjęła do szkoły mnóstwo dzieci spoza obwodu. - Nie rozumiem, jak można było przyjąć setkę uczniów spoza obwodu? - zastanawiał się Jerzy Kulak.

Jak wynika z danych na rok szkolny 2018/2019:

585 uczniów było w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu, w tym 164 dzieci spoza obwodu, które powinny być w innych szkołach

51 dzieci z obwodu gostyńskiej „piątki” przyjętych zostało do innych placówek, najwięcej, bo 30 uczy się w „jedynce” 

Obecnie gmina Gostyń dokłada do oświaty 8.776 930 zł z własnego budżetu
 

O FUZJI WIEJSKICH SZKÓŁ W GMINIE GOSTYŃ - CZYTAJ TUTAJ

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (21)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bob
6 miesięcy temu 21
Zmniejszyć lekcje religii z 2 do 1 godziny .Jak to robią inne przepełnione szkoły w Polsce
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Budowlaniec
6 miesięcy temu ocena: 0%  20
Do mama...tak jestem zalosnym budowlancem, nieco ponad 2 lata temu jak rozbudowywalem szkole kolo fary to dzieciaki wyslalismy na syberie a co bystrzejszy dostal kielnie do reki...no i pol gostynia trzeba bylo wykupic...odp na twoim cynicznym poziomie...ja o faktach dla ludzi dojrzalych ty kpisz...coz wspolczuje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do Budowlaniec
6 miesięcy temu ocena: 80%  19
Zrobiłeś to wszystko za 500 tys … reszta wpisu mało rozsądna .
~ Xxxxx
6 miesięcy temu ocena: 83%  18
Trzeba było zrobić jak kiedys, dziecko z wioski to na wioskę do szkoły a nie bo po drodze do pracy kiedyś ludzie też pracowali i jakoś wszyscy do szkoły chodziliśmy na czas. siemowo (nową szkołę) i gole chcą zamykać a tu przepełnienie, głupota ludzka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gorszy sort?
6 miesięcy temu ocena: 56%  17
Tak tylko kiedyś na wsi mieszkały rodziny wielopokoleniowe a teraz niestety nie ma kto tym dzieckiem się zająć. ! Nie ma kto to dopilnować aby na czas wyszło na autobus i jedzie do szkoły przez pięć wiosek prawie 10 km. Czy dzieci z wioski są gorsze? Mają mniej praw do niż dzieci z miasta ? Pytam? To nie jest ciemnogród Mamy prawo wyboru lekarza A szkoły to już nie!!! Proszę zapraszam dzieci z miasta do szkoły na wieś.
~ Bob
6 miesięcy temu ocena: 75%  16
Ile cioć, wujków, dziadków dało zameldować u siebie dzieci, żeby mogły chodzić do 5. Po części ludzie sami jesteście sobie winni, że macie tak obładowaną szkołę. Czy na poziomie edukacji podstawowej tak ważne jest to, aby dziecko chodziło do tej właśnie szkoły. A jeśli poziom w niej jest tak dobry, to warto sprawdzić dlaczego w innych placówkach jest tak źle i wyciągnąć z tego wnioski, konsekwencje. Co roku wszędzie nagrody....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Proste
6 miesięcy temu ocena: 75%  15
Klasy z innych obwodów przeniescie do szkół mniej obłożonych. Dzieci z 700 lecia i Wojska Polskiego do 3 przeniescie i po problemie. Praktycznie w każdym roczniku jest klasa z poza obwodu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GS
6 miesięcy temu ocena: 67%  14
To nie jest wina dyrekcji tylko likwidacji gimnazjum. Doszły dwa roczniki 7 i 8 klasy. A że tyle dzieci chodzi z poza rejonu to chyba stawia szkołę w dobrym świetle. Potrzebna jest kontrola ale w innych szkołach A nie w 5 . Aby sprawdzić dlaczego rodzice posyłają dzieci do 5 a nie do szkoły do której powinno uczęszczać. Moje dziecko tam uczęszcza i kończy najpóźniej lekcje o 15.20 więc nie rozumiem w czym ten problem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ as
6 miesięcy temu ocena: 77%  13
Problem to nowa rada rodziców, ze swoimi twórczymi pomysłami lekcji od 7.15-18.00 !!!????
~ odpowiedz
6 miesięcy temu ocena: 100%  12
Problem w tym,że tatusia denerwuje lekcja w bibliotece i chce rozbudowywać szkołę,bo boisko jego zdaniem to wyrzucone pieniądze.
~ Budowlaniec
6 miesięcy temu ocena: 42%  11
Jak sie buduje szklana wille na stadionie to sie mowi ze niecale 1.3 mln zeby nie draznic ludzi....jak trzeba splawic mieszkanca to nagle 1 sciana kosztuje 0.5mln....na stadionie fundamenty sa inne niz na granicznej ze daje sie rozbudować? Argumenty o tym ze idzie niz demograficzny i sie nie oplaca rozumiem,ale ze w 21 wieku nie da się czegos rozbudowac? Mozna wzmocnic jak kamienice na rynku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mama
6 miesięcy temu ocena: 100%  10
Oj marny z ciebie budowlaniec jak za 500 tyś wzmocnisz fundamenty i rozbudujesz bez dodatkowego gruntu szkołę. Na czas wzmacniania fundamentów i rozbudowy zrobisz dzieciom pewnie dodatkowe wakacje albo dzieci pomogą na budowie...
~ Pożegowo , rodzic 5 klasisty
6 miesięcy temu ocena: 40%  9
Tak na zdrowy rozsądek , kiedy 5 lat temu dyrekcja przyjmowała dzieci do klas pierwszych , były gimnazja Rok póżniej PIS je rozwiązał i zostawił 7 i 8 klasy w budynku.Panie burmistrzu , pan o tym powinien pamietac. Tak ze zwykłej ludzkiej uczciwości , słabe to zrzucic całą odpowiedzialność na dyrekcję szkoły.Rodzice zapisują dzieci do 5 bo w pobliżu pracują , łatwiej im dopilnowac dzieci jak mieszkają w Goli , Kunowie czy Dusinie.Ludzie wasz wzrok sięga tylko czubka własnego nosa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rodzic z Goli
6 miesięcy temu ocena: 79%  8
Czyli pana zdaniem likwidować szkoły w Goli,Kunowie, bo panu wygodniej w miejscu pracy w Gostyniu opiekować się dzieckiem ? No faktycznie ktoś widzi tylko czubek własnego nosa
~ hun
6 miesięcy temu ocena: 72%  7
Dokładnie tak, kto kazał przyjmować tylu uczniów - obecnych 5. klas ????. Przyjęte zostały dzieci z innych okręgów, a nawet z pobliskich wiosek. Pani dyrektor jaki to miało sens??? To Pani zgotowała dzieciakom taki los, to Pani dostaje dyrektorskie wynagrodzenie i to Pani za to odpowiada !!! A po drugie kto nadzoruje i kontroluje decyzje dyrektorki??? T
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ piotr2
6 miesięcy temu ocena: 91%  6
Cinek , narzekałeś ze nie możesz trenować z cieckiem na "Orliku" bo ciągle zajęte , teraz Miasto wybudowało boisko to ci źle zę po co?? Zastanów się czego ty chcesz???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hm
6 miesięcy temu ocena: 92%  5
Rozbudowa szkoły nie ma sensu.trzeba te kilka lat przetrwać.Plan lekcyjny jest spoko, lepiej miec lekcje w bibliotece czy swietlicy niz chodzić do szkoły na 12.Boisko szkolne było bardzo potrzebne , długo wyczekiwane.Pan tatuś niech się zdecyduje czy chce z synem kopac piłkę czy nie.
~
6 miesięcy temu ocena: 37%  4
kiedy kończy się kadencja?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
6 miesięcy temu ocena: 80%  3
pytasz o dyrektorkę ???
~ żałosne
6 miesięcy temu ocena: 77%  2
Za 500.000 rozbudowa starej szkoły? Boisko szkolne , wielofunkcyjne niepotrzebne? Przyjmowanie dzieci hurtem spoza obwodu? Fajnie w tej szkole nr.5 . A może wkurzony tatuś przeniesie dzieci do innej szkoły na terenie Gostynia ,to małe miasto i wszędzie blisko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
6 miesięcy temu ocena: 83%  1
W tej szkole nie jest fajnie!!! Dlaczego nasze dzieci mają uczyć się w systemie zmianowym, to jest problem dyrekcji dlaczego swoimi decyzjami doprowadziła do tak fatalnej sytuacji w szkole, czas skontrolować działalność tej placówki i podejmowane decyzje !!!!