Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Rusza „Tarcza dla samorządów”. Do powiatu ma trafić 11,9 milionów

› Gospodarka 16 dni temu    26.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. WUW Poznań

Rząd wkrótce (po zakończeniu prac legislacyjnych w Senacie) uruchomi środki z tzw. „Tarczy dla samorządów”. Do powiatu gostyńskiego ma trafić w sumie 11,9 mln zł. Najwięcej pieniędzy może otrzymać samorząd powiatowy - 4 510 303 zł.

Wczoraj w tej sprawie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody, włodarzy Leszna, powiatu międzychodzkiego, gminy Ostrowite, gminy Zakrzewo i Marty Kubiak - Poseł na Sejm RP. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował, że powstał Fundusz Inicjatyw Samorządowych - kolejny program rządu dla wsparcia inwestycji. To dotacje z „Tarczy dla samorządów” warte 6 mld zł w skali dla całego kraju. Do Wielkopolski ma trafić spora część tej kwoty, bo 526 277 484 zł.

- Samorząd odpowiada za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Podczas wielu rozmów z wójtami, burmistrzami, prezydentami, samorządowcy podkreślali to, że cowid-19 wpłynie na budżety gmin czy powiatów. Mniejsze środki z PIT-ów czy CIT-u to niekiedy kilkumilionowe straty dla budżetów- mówił wojewoda podczas konferencji prasowej.

Zauważył, że w dobie kryzysu, w rezultacie mniejszych wpływów do budżetu, samorządy zaczęły się zastanawiać, które inwestycje z budżetu wykreślić, z czego zrezygnować, jak poukładać tę rzeczywistość w gminie czy powiecie na nowo?

- Dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego postanowił - w trosce o lokalne społeczności, o prowadzone inwestycje i dynamikę gospodarczą - pomóc samorządom, umożliwiając bezzwrotne pozyskanie środków na bieżące sprawy - dodał wojewoda.

 

Wysokość przekazanych do samorządów środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji.
 

Dotacje dla gmin i powiatów sięgają od 500 tys. zł do 93 mln zł w skali kraju. To dotacje bezzwrotne, nie muszą być wykorzystane w bieżącym roku.
Dla samorządu powiatu gostyńskiego z dotacji zarezerwowano  4 510 303 zł.

Gmina Gostyń miałaby dostać 1 719 022 zł,

a gminy: Borek Wlkp., Pogorzela, Poniec - po 500 tys. zł,

Pępowo - 1 039 167 zł,

Piaski - 702 328 zł 

Krobia - 2 524 773 zł.

Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

 

- Wszystkie gminy i powiaty otrzymają środki. Dla nas, dla samorządów liczy się człowiek, a te środki właśnie zostaną przeznaczone na inwestycję, które są niezwykle ważne dla mieszkańców gmin. Pieniądze nie muszą być wykorzystane w bieżącym roku, nie będzie trzeba ich zwracać. Środki przeznaczone są typowo na inwestycje - mówił podczas konferencji wojewoda Łukasz Mikołajczyk.
 

Fundusz Inicjatyw Samorządowych ma wesprzeć inwestycje bliskie ludziom: budowę dróg i infrastruktury drogowej, remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizacje. - Bardzo często w tych rozmowach z samorządowcami pojawiają się kwestie chociażby związane z budową kanalizacji. Samorządowcy w rozmowach często podkreślają też rolę dróg i infrastruktury drogowej w swoich gminach. Fundusz Dróg Samorządowych może być wsparty tymi środkami z „Tarczy dla samorządów” - mówił wojewoda.

Procedura pozyskania pieniędzy jest bardzo uproszczona - TUTAJ. Każdy samorząd będzie składał wniosek do wojewody o przyznanie środków, wnioski będą kierowane do prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Po rozpatrzeniu wniosków, środki mają trafić do samorządów w ciągu kilku tygodni. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji.

Rozpoczęcie naboru wniosków zaplanowano na początek sierpnia, zakończenie naboru - na połowę sierpnia. Natomiast wypłata do samorządów za pośrednictwem wojewody ma nastąpić najpóźniej do połowy września. - Być może ten proces będzie szybszy, to zależy od wielu czynników, m.in od prac w Senacie, bo tam toczą się prace w tej kwestii - poinformował wojewoda.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.