Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Sanktuarium bez kopuły? Jak długo?

› Społeczeństwo› Religia ponad rok temu    5.11.2017
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 7 / 100%
A A A
Ściągnięcie zniszczonej kopuły z dachu sanktuarium na Zdzieżu w Borku i zabezpieczenie wieży deskami będzie kosztowało 106 000 złŚciągnięcie zniszczonej kopuły z dachu sanktuarium na Zdzieżu w Borku i zabezpieczenie wieży deskami będzie kosztowało 106 000 zł fot. A. Fajczyk

Wkrótce będą realizowane prace interwencyjne, związane z demontażem kopuły na świątyni pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny na Zdzieżu w Borku Wlkp. Zdjęcie zdewastowanej kopuły jest konieczne, ze względu na zabezpieczenie i ochronę obiektu zabytkowego kościoła. Pomoc finansową dla boreckiej parafii na wykonanie zadania skierowały już niektóre samorządy.

Przypomnijmy - podczas nawałnicy, jaka przeszła nad gminą Borek Wlkp. w sierpniu, kopuła wieńcząca wieżę sanktuarium, została poważnie uszkodzona. Porywisty wiatr, wręcz trąba powietrzna spowodowały, że kopuła uniosła się i opadła. Spadł z niej krzyż, który leżał na gzymsie i nie można było go ściągnąć własnymi siłami. Pomogli strażacy z poznańskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, którzy użyli specjalnego podnośnika.

Już pod koniec sierpnia proboszcz boreckiej parafii ks. Daniel Litkowski poinformował wiernych, że - zgodnie z kosztorysem - ściągnięcie bardzo zniszczonej kopuły z dachu sanktuarium i zabezpieczenie wieży deskami wyniesie 106 000 zł. Zadanie musi być wykonane do końca grudnia 2017 roku. W boreckiej gminie radni w 2007 r. ustanowili zasady i tryb postępowania przy udzielaniu i rozliczaniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, dla obiektów wpisanych do rejestru zabytków, które nie stanowią własności gminy. Zgodnie z tymi ustaleniami, burmistrz Borku zwrócił się do rady miejskiej z wnioskiem o udzielenie dofinansowania parafii pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny w Borku Wlkp. Rada Miejska w Borku, na sesji 25 października podjęła stosowną uchwałę i przekazała parafii pomoc finansową w wysokości 10 000 zł. Samorząd powiatu gostyńskiego przeznaczył na ten cel 30 000 zł.

Co dalej ze zniszczoną kopułą sanktuarium na Zdzieżu? Czy będzie naprawiana? Jakim kosztem? Czytaj w bieżącym numerze „Życia Gostynia”

ZOBACZ, co pachołki robia na środku drogi?

+ 7 głosów: 7 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ borkowiak
ponad rok temu 1
Jak to jest Poznańska Kuria jest tylko po wyciąganie jałmużny od poddanych a tak dołożyć się i to znacząco to remontu to już nie.Przecież to nie tylko Sanktuarium ale miejsce stałych dochodów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji