Słoneczna rewolucja w systemie ogrzewania świetlic wiejskich?

Opublikowano:
Autor:

Słoneczna rewolucja w systemie ogrzewania świetlic wiejskich? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W grę wchodzą oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a co się z tym wiąże - niższe rachunki za prąd oraz dbałość o środowisko. To główne korzyści z montażu paneli słonecznych na kilku świetlicach wiejskich w gminie Gostyń. Samorząd otrzymał na ten cel blisko 85 tys. zł.

Środki dotacji pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zostały pozyskane w ramach konkursu ogłaszanego przez Lokalną Grupę Działania „Gościnna Wielkopolska”. Panele fotowoltaiczne pojawią się na 4 świetlicach wiejskich – w Osowie, Dalabuszkach, Ostrowie i Ziółkowie.

- Zastanawialiśmy się już od dłuższego czasu, na których budynkach ewentualnie można byłoby zamontować panele. Dla naszej gminy będzie to pewnego rodzaju próba i doświadczenie - przyznaje Krzysztof Fekecz, pracujący na stanowisku ds. pozyskiwania środków zewnętrznych. Panele będą montowane na dwóch kontenerowych świetlicach: w Dalabuszkach i Ostrowie.

- One ogrzewane są elektrycznie i aż się prosi, żeby coś z tym zrobić. Panele, produkując prąd idealnie pasują tutaj, jako alternatywa - wyjaśnia Krzysztof Fekecz.

Podobna sytuacja jest w Osowie.

- Tam znajduje się stosunkowo niedawno wybudowana świetlica wiejska, ale system ogrzewania póki co nie był najlepszy. Też chcemy zrobić ogrzewanie elektryczne, ale właśnie z wykorzystaniem paneli, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za prąd - dodaje Krzysztof Fekecz.

W Ostrowie i Dalabuszkach zamontowanych zostanie po 10 paneli o mocy 3 kW, w Osowie 33 panele o mocy 9,9 kW, a w Ziółkowie 18 paneli o mocy 5,4 kW. Inwestycja przełoży się na niższe rachunki za prąd.

- Mamy nadzieję, że tak będzie. Wszystko wskazuje, że tak powinno być - mówi Krzysztof Fekecz.

W gminie Gostyń to pierwsze 4 świetlice, które już wkrótce będą korzystały z energii słonecznej. Ale przodownikiem w pozyskiwaniu energii słonecznej jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Na tym budynku w tym roku pojawiła się instalacja, składająca się z 61 paneli fotowoltaicznych o mocy 19,7 kWh. Głównym celem montażu paneli było zmniejszenie użycia energii elektrycznej, co przełoży się na oszczędności w gminnej Spółce.

- Pomijając oszczędności w zużyciu energii, co jest bardzo istotne w wydawaniu publicznych pieniędzy, powinniśmy też dbać o środowisko - zauważa Krzysztof Fekecz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE