Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Śmieci na pewno podrożeją. Ale od przyszłego roku

› Społeczeństwo ponad rok temu    19.02.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia. Prezes KZGRL Eugeniusz Karpiński w czasie swojego sprawozdania poruszył m.in. kwestię wzrostu cen za odbieranie odpadów komunalnychKrobia. Prezes KZGRL Eugeniusz Karpiński w czasie swojego sprawozdania poruszył m.in. kwestię wzrostu cen za odbieranie odpadów komunalnych fot. Bogdan Bujak

Niechybnie czekają nasz wszystkich podwyżki cen śmieci. Z tego zdaje sobie sprawę każdy z nas. Pytaniem pozostaje tylko, jak wysokie one będą i kiedy nastąpią? Z ostatnich deklaracji władz Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, do któego należy pięć samorządów z terenu powiatu gostyńskiego: Gostyń, Krobia, Poniec, Pępowo i Pogorzela wynika, że przynajmniej do końca roku nic się w tej kwestii się nie zmieni. Pomimo strat, jakie KZGRL poniesie w tym roku przez wzrost cen zagospodarowania odpadów związek nie planuje podnieść cen mieszkańcom.

Przypomnijmy od 1 stycznia 2017 roku na terenie gmin skupionych w leszczyńskim związku funkcjonują stawki 11,50 zł przy segregacji odpadów i 22 zł przy jej braku. Umowę na odbiór opadów zawarto na 3 lata - od początki 2017 roku do 31 grudnia 2019. Natomiast umowa na zagospodarowanie była zawarta tylko na rok.

Takie stawki dawały władzom związku pewien komfort finansowy. W pierwszych dwócch latach udało się w ten sposób zgromadzić nadwyżkę wysokości 8 000 000 złotych. Co do roku 2019 z góry zakładano stratę. Obecnie wzrosły koszty zagospodarowania podstawowej frakcji odpadów, czyli zmieszanych, których produkujemy najwięcej - rocznie KZGRL zbiera około 70 tysięcy ton.

Ceny wzrosły z 300 złotych do kwoty 400 złotych. Tyle będziemy płacić miejskiemu zakładowi oczyszczania - operatorowi regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych za tonę odpadów zmieszanych. Tym sposobem będziemy mieli wydatki o ponad 8 milionów większe, czyli na poziomie 53 milionów przy dochodach od właścicieli nieruchomości 45 milionów złotych – tłumaczył podczas spotkania w Krobi Eugeniusz Karpiński, prezes leszczyńskiego związku.

Pokrywając większe wydatki z oszczędności KZGRL wyjdzie na „zero”.

Tym sposobem nie musimy podnosić stawek od 1 stycznia 2019, tylko prawdopodobnie od 1 stycznia 2020. Ale nie potrafię odpowiedzieć państwu, jakiej wysokości będzie to stawka – dodał E. Karpiński.

To, o ile wzrosną opłaty za śmieci dla mieszkańców będzie zależało od kilku czynników m.in. dalszego wzrostu kosztów zagospodarowania, ale też ewentualnej zmiany częstotliwości odbiór odpadów, którą ustali związek.

13-latek podpalił wózek dziecięcy. Wcześniej wzniecił pożar w kościele

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  6
Radny U H czyli dogadaliscie, że podwyżki nie będzie, ani w tym roku, ani w następnym i mieszkańcy spokojnie mogą spać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do radnego
ponad rok temu ocena: 100%  5
Po co podnosić jak i tak gigantyczne zyski mają z samych opłat a nie mówiąc ze sprzedazy surowców wtórnych o tym nikt nie wie wiec mam nadzieję że odpady niepodrozeja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  4
Co na to nasi radni? Nie ma tu ani jednej wypowiedzi, czyli zgadzają się na to by nas mieszkańców znowu obciążać kolejnymi opłatami. Pewnie pokiwali głowami jak tak trzeba to muszą być podwyżki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RADNY
ponad rok temu ocena: 90%  3
Zadałem pytanie Panu Prezesowi jaka kwota pieniędzy, wraca do spółki za sprzedane: nakrętki, butelki plastikowe, szkło, bio- odpady, nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi.Zadałem drugie pytanie dlaczego nie odbierają od rolników: sznurka, foli i siatki z balotów, widocznie jest to nie opłacalne dla spółki. U H.
~
ponad rok temu ocena: 100%  2
nie sztuką jest podnosić ceny odbioru odpadów - czy rząd Polski nałożył na producentów obowiązek produkowania towarów w pojemnikach które można ponownie przetworzyć?mam tutaj na mysli opakowania szklane - mieliśmy mleko w butelkach nie produkowaliśmy tyle kartoników i folii ale trzeba było to zmienić bo zachód miał plastiki,dlaczego w marketach nie ma tekturowych opakowań na zakupy tylko reklamówki za 5gr co? 5 gr zmniejszy hałdy śmieci?? Dlaczego jako odbiorca końcowy musimy ponosić koszty za nieudaczników z rządu????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ król julian
ponad rok temu ocena: 100%  1
Pytanie nie brzmi ile i od kiedy tylko co firmy odbierające śmieci wymyśliły przez te wszystkie lata aby przetwarzać odpady,bo samo podnoszenie cen nie zmniejszy gór śmieci - słucham jakie technologie zarządzania odpadami ostatnio wprowadzono?????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji