Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych. Kierowca usłyszał wyrok

› Wypadki 2 miesiące temu    22.08.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. 23 grudnia 2019 r. - na drodze krajowej nr 12 doszło do potrącenia pieszego, który znajdował się na przejściu dla pieszych. Mężczyzna zmarłGostyń. 23 grudnia 2019 r. - na drodze krajowej nr 12 doszło do potrącenia pieszego, który znajdował się na przejściu dla pieszych. Mężczyzna zmarł fot. archiwum portalu gostynska.pl/A. Fajczyk

Finał sądowy znalazło postępowanie przygotowawcze, w którym prawnej ocenie sądu podlegał wypadek ze skutkiem śmiertelnym przy ul. Leszczyńskiej w Gostyniu. Wtedy doszło do potrącenia pieszego na „pasach”. Poszkodowany zginął na miejscu. Sprawca usłyszał wyrok, który się uprawomocnił.

R E K L A M ABolsius


Wypadek zdarzył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia - 23 grudnia 2019 r. Wtedy, w pobliżu parkingu marketu Tesco samochód osobowy marki Mercedes uderzył w pieszego. Kierował nim 31-letni mężczyzna, który jechał od strony Leszna. Kiedy zbliżał się do parkingu marketu TESCO w Gostyniu potrącił mężczyznę, który już znajdował się na przejściu dla pieszych. Mocno zmasakrowany samochód zatrzymał się w znacznej odległości od samego miejsca zdarzenia. Siła uderzenia samochodu osobowego w 82-letniego mieszkańca Gostynia była bardzo duża, mężczyzna zginął na miejscu. Kierowcę mercedesa funkcjonariusze KPP w Gostyniu przebadali alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyniki pokazały, że był trzeźwy - WIĘCEJ TUTAJ

Zebrano dowody

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kierującemu mercedesem zarzutu z art. 177 par. 1 i 2. - chodzi o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego.

- To przestępstwo, tak jak wszystkie wypadki komunikacyjne ma charakter nieumyślny, ale naruszenie zasad w przypadku zdarzenia drogowego na ul. Leszczyńskiej miało charakter umyślny - doszło do rażącego przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierującego, a efektem była śmierć pokrzywdzonego pieszego - wyjaśnia Jacek Masztalerz, szef gostyńskiej prokuratury rejonowej.

Dlatego też w toku śledztwa, oprócz opinii co do stanu technicznego pojazdu, pozyskano opinię z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Była bardzo istotnym dowodem w tym przypadku.

Wyrok - 1 rok pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata

Wyrok zapadł 15 lipca i jest prawomocny. Sąd orzekł wobec sprawcy zdarzenia karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. Skazany mężczyzna ma obowiązek informowania kuratora o przebiegu okresu próby. Poza tym orzeczono karę grzywny akcesoryjnej 100 stawek po 10 zł, a jednocześnie nawiązkę na rzecz rodziny zmarłego pokrzywdzonego w wysokości 15 tys. zł.

Zakaz prowadzenia pojazdów na 6 lat

Dla młodego mężczyzny poza tym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na lat 6.

- W tym przypadku doszło do istotnego i umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi o to, że kierowca podczas jazdy istotnie przekroczył prędkość dozwoloną - ponad dwukrotnie. Biegły wskazał, że jechał z prędkością 126 km na godzinę, stąd odpowiedzialność surowsza - wyjaśnia prokurator Masztalerz.

Podkreśla jednocześnie, że zakaz prowadzenia pojazdów kat. B nie oznacza, że ten mężczyzna (jeśli ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat, C, E albo pojazdów ciężarowych lub chciałby takie uzyskać) będzie mógł prowadzić inne pojazdy.

- Nie będzie mógł korzystać z uprawnień do kierowania innymi, gdyż przepisy ustawy o kierujących pojazdami - w przypadku istnienia zakazu prowadzenia w zakresie kat. B - wykluczają możliwość pozyskania lub zwrotu uprawnień na inne kategorie - w tym przypadku C, E lub T. Jeśli mielibyśmy do czynienia z zawodowym kierowcą - to w przypadku zakazu prowadzenia kat. B, nie ma uprawnień dotyczących samochodów ciężarowych, dostawczych. Co najwyżej może posługiwać się motorowerem, gdyż w tym wypadku zakaz by nie obowiązywał - mówi Jacek Masztalerz.

W tej sprawie został skierowany do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, który podlegał modyfikacji podczas posiedzenia sądu. Okolicznością łagodzącą była niekaralność kierowcy.


Art. 177 KK, par. 1 i 2

„§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Biegły świadek
2 miesiące temu ocena: 67%  8
Czy ktoś widział w którym miejscu zatrzymał się Mercedes? Na początku wysepki, czyli jakim cudem kierowca że 126 km/h,w deszczu zatrzymał się w 100-110m ?( Bo tyle z tego co mi wiadomo jest oddalona ta wysepka od przejścia dla pieszych ) skoro droga hamowania z takiej prędkości w tych warunkach jest ponad 200m... ktoś tu chyba przesadził z obliczeniami. Tego co się stało nikt już nie odwróci, ale ukamieniowanie sprawcy nic wam nie da, nikt nie chciałby pewnie być w jego skórze A nie jeden z was przekroczył w życiu prędkość.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pozdrawiam z Tworek
2 miesiące temu ocena: 33%  7
Dopóki będą zapadać takie wyroki, dopóty na na drogach będzie taki chlew, jaki jest. Rok w zawiasach i prawko na 6 lat + kilka średnich pensji za zap..alanie w terenie zabudowanym? To jest śmiech z polskiego prawodawstwa, polskiego sądownictwa i prokuratury. Nie twierdzę, że facet powinien dostać dożywocie, ale bezwzględne więzienie i BARDZO dotkliwa kara finansowa byłaby dobrą przestrogą dla kolejnych idiotów-naśladowców.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nn
2 miesiące temu ocena: 100%  6
Wszyscy trąbią o wypadku koło Tesco a gdzie artykuł o wypadku ktory był dwa tygodnie wcześniej na poznańskiej ? Jaki tam był wyrok?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Killer debili ze wsi
2 miesiące temu ocena: 25%  5
Porażka prokuratury. Widać w tym wydaniu RP nawet prokurator jest ze wsi. Miernota....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dipsi
2 miesiące temu ocena: 73%  4
Jeszcze jedno zero powinno być dopisane do kwoty odszkodowania dla rodziny zabitego. Zamiast 15000 -to 150 000 zł bo szarżowanie na drogach za taką karę będzie nagminne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olaf
2 miesiące temu ocena: 33%  3
Chyba trochę spóźniony ten artykuł ....No cóż ratować każdy się może nawet gazeta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ driver
2 miesiące temu ocena: 25%  2
Jak można skazywać niewinnego chłopca chciało by się napisać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Joo
2 miesiące temu ocena: 33%  1
Nie wierzę w to co widzę.. Niewinnego?