Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Soboty wolne, ale (prawdopodobnie) młodzież zostanie podzielona

› Społeczeństwo› Edukacja ponad rok temu    15.03.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. 1 września powstanie 16 oddziałów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ZSZ będzie się uczyć ponad 1000 uczniów, co w sumie da 38 oddziałów Gostyń. 1 września powstanie 16 oddziałów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ZSZ będzie się uczyć ponad 1000 uczniów, co w sumie da 38 oddziałów  fot. fotolia.com

Podwójny rocznik uczniów, jaki ma trafić do szkół ponadgimnazjalnych powiatu gostyńskiego od 1 września, nie spowoduje większych perturbacji w organizacji nauki. Nie będzie konieczności organizowania nauki w soboty, aby młodzież nie kończyła zajęć zbyt późno.

- Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że do szkół prowadzonych przez powiat trafi podwójna liczba uczniów w stosunku do poprzedniego roku - ona będzie się wahać między 1000 a 1100. Będziemy się cieszyć, jeśli przyjdzie ich więcej. To będzie więcej pracy dla nauczycieli, więcej oddziałów - mówi Marek Smektała, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Reforma strukturalna i organizacyjna w Polsce doprowadziła do sytuacji, że do szkół trafiają absolwenci 2 typów szkół - pierwszy rocznik ośmioklasowej szkoły podstawowej i ostatnie klasy gimnazjum. Nawet przy podwójnych oddziałach, stworzonych z tych uczniów, samorząd powiatowy przewiduje, że oddziałów w szkołach ma być w granicach 108, a obiekty dysponują w sumie 158 izbami lekcyjnymi i pracowniami. W te liczbę wchodzą również sale gimnastyczne, hale sportowe.

Największą szkołą, jeśli chodzi o liczebność jest Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Na dziś liczy 800 uczniów. W momencie przewidywanych naborów - na podstawie statystyki i obserwacji - 1 września powstanie 16 oddziałów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ZSZ będzie się uczyć ponad 1000 uczniów, co w sumie da 38 oddziałów (niektóre mają możliwość podziału na grupy ze względu na specyfikę zajęć, dodatkowo jeszcze realizacja turnusów kształcenia zawodowego młodocianych). Szkoła dysponuje 42 izbami.

- To powoduje sytuację, że tych uczniów będzie trochę ponad 1000. Wskaźnik zmianowości będzie wynosił w granicach 1:50, a to oznacza, że nauka może potrwać do godzin popołudniowych - wyjaśnił Marek Smektała. Aby zapobiec większym perturbacjom w organizacji pracy czy planach zajęć, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, jako organ prowadzący postanowił wykorzystać pewien zapis legislacyjny, na który zezwala nowelizacja ustawy o systemie oświaty i prawa oświatowego z listopada 2018 r. Istnieje możliwość stworzenia dodatkowej lokalizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, np. w innym budynku, w innej szkole.

- To oznacza, że organ prowadzący, stosując przepisy prawa oświatowego, w zakresie przekształcenia szkół może w innym miejscu - po spełnieniu odpowiednich warunków utworzyć odpowiednią lokalizację dla zajęć poza siedzibą szkoły. Dodatkowa lokalizacja to działanie mające na celu optymalne wykorzystanie bazy naszych szkół - wyjaśnia naczelnik wydziału oświaty M. Smektała.

Zaznacza, że powiat ma pozytywną opinię kuratora. Po szeregu spotkań i naradach z dyrektorami szkół, na ostatniej sesji radni powiatowi przyjęli projekt uchwały o zamiarze przekształcenia szkół. W szkole ZSZ występują 2 typy: branżowa szkoła zawodowa stopnia oraz technikum. Podejmując uchwałę, te 2 szkoły przekształcono, gdyż prawo nie dopuszcza możliwości przekształcania całego zespołu szkół zawodowych, który jest jednostką organizacyjną a nie typem szkoły. Część młodzieży ZSZ w Gostyniu prawdopodobnie, jeśli zajdzie taka potrzeba będzie się uczyć w ZSO, przy ul. Wrocławskiej.

- Tam od 1 września będzie ponad 300 uczniów, co daje 11 oddziałów, a sal mają 26. One mogą być odpowiednio wykorzystane - mówi Marek Smektała. Po przeprowadzonej tegorocznej rekrutacji dyrektorzy wraz z urzędnikami ustalą, czy zajdzie konieczność wykorzystania budynku ZSO.

RELACJA Z TEGOROCZNEGO WRĘCZANIA ŚWIADECTW CZELADNICZYCH - klik

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ GRA
ponad rok temu 4
oj boli panów ze starostwa, że gmina lepiej poradziła sobie z dużo większym problemem. :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ uczen
ponad rok temu ocena: 0%  3
To uczniowie szkół średnich nie mogą późno kończyć zajęć bo co? W Gostyniu w szkołach podstawowych dzieci kończą o 17 jak nie później.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzic
ponad rok temu 2
nie mogą kończyć późno, bo część osób jest dojeżdżająca z wiosek, a autobusów brak, większość ostatnich odjeżdża około godz. 16.00,
~ Redakcja
ponad rok temu 1
Z tego co wiemy, najpóźniej zajęcia w szkołach podstawowych kończą sie o godz. 15.15