Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Spalarnia odpadów niebezpiecznych. Czy powstanie w pobliżu miasta?

› Społeczeństwo 4 miesiące temu    25.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 32 ocen 16 / 63%
A A A
Gostyń - Otówko. Umiejscowienie spalarniGostyń - Otówko. Umiejscowienie spalarni fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Powiatowy oddział sanepidu ostrzega - inwestor z Katowic planuje postawić w okolicach Gostynia spalarnię odpadów innych, w tym niebezpiecznych.

- Nie mówimy tutaj o spalarni odpadów komunalnych. To jest trudny temat dla nas wszystkich, trudna sprawa. A w okolicy nie ma takiego rodzaju instalacji - przyznaje Magdalena Sadowska, p.o. dyrektora powiatowego oddziału sanepidu w Gostyniu.

Z raportu przedstawionego przez firmę Eco Investment Group Sp. z o.o. w Urzędzie Miejskim w Gostyniu wynika, że do pieca w spalarni miałaby trafiać „cała tablica Mendelejewa”.


Katowicka firma Eco Investment Group Sp. z o.o. planuje zbudować instalację do termicznego przekształcania odpadów na działce w Otówku. Postawienie spalarni zaplanowano w odległości ok. 800 metrów od Gostynia, na działce o powierzchni 2,0933 ha, która obecnie jest zabudowana kilkoma budynkami gospodarczymi. Dla nieruchomości gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka od strony południowej sąsiaduje z innymi zabudowaniami rolnymi, w tym zabudową mieszkaniową. Dopiero za nimi przebiega droga krajowa nr 12.

Spółka Eco Investment z Katowic, zwracając się do gminy Gostyń z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia, dołączyła również raport oddziaływania spalarni na środowisko. Można z niego wyczytać, że w instalacji do termicznego przekształcania odpadów zostanie zamontowany piec obrotowy, system oczyszczania spalin na sucho i na mokro oraz instalacja zmiękczania wody kotłowej. Wewnątrz hali zostanie wydzielona powierzchnia (ok. 50 m2), gdzie zlokalizowane zostanie zaplecze techniczne i socjalne. Z dokumentacji wynika, że ma też powstać dobudówka (o pow. 120 m2), która docelowo będzie przeznaczona na magazyn popiołów i żużli. Jak zaznacza inwestor - odpady te będą magazynowane w specjalnie do tego przeznaczonych stalowych kontenerach. Instalacja miałaby pracować 24 godziny na dobę, bez przerwy, 7 dni w tygodniu.

Jakie odpady inwestor planuje przetwarzać w ramach przedsięwzięcia związanego z „termicznym przekształcaniem”?

Z listy przedstawionej w raporcie wynika, że w spalarni na Otówku miałyby być przetwarzane m.in.: odpady tytoniowe, odpady z kory i korka, z drewna, trociny, wszelkie środki chemiczne (np. do konserwacji i przeróbki drewna), ale także ropa naftowa zawierająca kwasy, wycieki z ropy naftowej, kwaśne smoły, osady z zakładowych oczyszczalni ścieków (także zawierające substancje niebezpieczne), pozostałości podestylacyjne, odpady z tworzyw sztucznych, odpady zawierające silikony, rozpuszczalniki (w tym organiczne, zużyte sorbenty, odpady farb i lakierów, szlamy wodne zawierające farby i lakiery, odpady farb drukarskich, odpady ciekłe klejów, oleje (opałowe, napędowe), szlamy z korektorów, opakowania: z tworzyw sztucznych, drewna, metali, tekstylia, papier i tektura, odzież, błony i papier fotograficzny. Poza tym do spalarni będą mogły trafić oleje i tłuszcze jadalne, alkalia, filtry olejowe, leki i detergenty oraz szlamy i osady pofiltracyjne zawierające substancje niebezpieczne. To tylko namiastka odpadów, wymienionych w 217 pozycjach listy, które inwestor zamierza wrzucać do pieca.

Będą one przywożone do spalarni samochodami i rozładowywane na rampie.

W połowie stycznia spółka z Katowic zwróciła się do gostyńskiego magistratu z wnioskiem, którego przedmiotem jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji inwestycji. Burmistrz Gostynia do tematu podchodzi dość sceptycznie i - jak przyznaje - osobiście ma obawy przed spalarnią akurat w tym miejscu, na wlocie do Gostynia od strony Leszna.

- To jest zachodnia część miasta, przy obecnych wiatrach, boję się, że część mieszkańców, zwłaszcza gostyńskich "gór", może mieć z tego powodu dyskomfort. Będziemy bacznie się tym planom przyglądać, no i decydować, czy na terenie typowo rolniczym warto budować obiekt przemysłowy. Przekonują mnie głosy, aby zachować rolniczy charakter tego miejsca i do takich decyzji będę namawiał radnych - mówi Jerzy Kulak. - Na razie jesteśmy na etapie postępowania administracyjnego, które niejako odbywa się poza urzędem – pytamy o opinie inne instytucje. Przyglądamy się tematowi - przyznaje Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Obecnie trwa procedura administracyjna. Gmina Gostyń zwróciła się w tej sprawie do organów opiniujących (sanepidu w Gostyniu) i organów uzgadniających (RDOŚ w Poznaniu i Wód Polskich – Zarządu Zlewni w Poznaniu) o wydanie stosownych opinii i uzgodnień dotyczących realizacji przedsięwzięcia. Instytucje analizują przekazane dokumenty, aby wydać stosowną opinię.

Co katowicka spółka ma wspólnego z gostyńskimi przedsiębiorcami? Komu naprawdę zależy na uruchomieniu spalarni? Czytaj w bieżącym numerze "Życie Gostynia"

 

+ 10 głosów: 16 (63%) 6 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (32)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gostyń
4 miesiące temu 32
Ten Pan już pokazał jak dba o środowisko w Kunowie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert
4 miesiące temu ocena: 100%  31
[...]bankrut ,nie powinien siedziec ,tak pistolecikiem wymachiwał ,komediant,zdaje się ze smieci do zwirowni trafiały to teraz ma jeszcze jakieś pomysły ten dureń? W Katowicach niech sobie buduja ,tam w tym syfie nie zauważą wiekszego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie!!!!
4 miesiące temu ocena: 100%  30
w miejscowości pod Gostyniem prawdopodobnie ktoś zafundował niezły jubel ze śmieciami to ze spalarnią myślicie że będzie miał skrupuły? potrujemy się ze wszystkich stron. zbieżność nazwisk przypadkowa rozumiem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosc
4 miesiące temu ocena: 100%  29
Spalarnia, która w dzień z zasadami będzie palić A w nocy już nie. Bo filtry drogie. Taka jesy realność w Polsce. Nawet jak się pojawi komisja aby sprawdzić czy filtry są zakładane w nocy to jak wiadomo dostanie odpowiednio w łapę aby żadnej nieprawidłowości nie widzieć. Należy protestować przeciwko. Inaczej będzie zwozony caly syf z zachodu i palony
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wściekły!
4 miesiące temu ocena: 100%  28
Nie ma mowy na żadną spalarnie. Juz dość złego powietrza w Gostyniu, wieczorami nie można normalnie oddychać...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zgłosić?
4 miesiące temu ocena: 100%  27
może cbś powinno przeanalizować tą infografikę to pewnie "problem" z kunowa by się rozwiązał
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyniani
4 miesiące temu ocena: 89%  26
Nie pojęte Burmistrz nie reaguje w dzisiejszych czasach takie coś Gostyń leży w dolinie widzę ze Kulak ma chyba zamiar sprzedać mieszkanie na Słonecznej i wyprowadzić się do WA-WA. Czekamy na potwierdzenie czy to w ogóle jest brane pod uwagę bo inaczej ludzie was przepędzą. na 4 strony i jeszcze od zachodu gdzie prawie non-stop wieje wiatr podejrzewam ze to chyba jakiś feiknows albo durnota włodarzy czekamy na sprostowanie na wszystkich portalach i gazetach Ito biegiem .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
4 miesiące temu ocena: 20%  25
Żebyś w sądzie nie przepraszał
~ Mieszkaniec
4 miesiące temu ocena: 100%  24
Jak zrobią spalarnie to będzie trzeba się wyprowadzać z tego miasta ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie straszę
4 miesiące temu ocena: 93%  23
ale najpierw wyprowadzą się Ci którzy na to się zgodzą.będę trzymał rękę na pulsie.
~ Xd
4 miesiące temu ocena: 100%  22
Nie udało się zakopywać śmieci w Kunowie to teraz wielce spalarnie pan G. Chce budować... żal.pl
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyniak 54
4 miesiące temu ocena: 88%  21
Parówkowym skrytorzercom mówimy nie i basta WON z Gostynia ćwoki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stokrotka
4 miesiące temu ocena: 100%  20
Tu będzie utylizowany odpad z zagranicy....w papierach będzie rozpisane cacy a w rzeczywistości będzie to odpad nie nadający się do spalania....mafia....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magdalena
4 miesiące temu ocena: 100%  19
GDZIE TA CAŁA EKOLOGIA TEGO ŚWIATA PYTAM SIĘ ❓ Śmieci się nie pali przecież.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zlosnica
4 miesiące temu ocena: 100%  18
Masakra. Jako rodowy Gostynin nie chce żyć obok spalarni. Dlaczego nie wybudują w Katowicach ? Co za duży smog już mają i chcą zaśmiecać i zatruwać inne miasta?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynianka
4 miesiące temu ocena: 100%  17
Taka spalarnie budować daleko od miasta a nie tak blisko. Bez przesady trochę ludzie opanujcie się. Wierzę że pan wice nie zmienił się pod wpływem władzy i nie ulegnie swojemu sponsorowi tylko zachowa zimna krew i będzie dalej patrzył na dobro mieszkańców i nie pozwoli żeby ta spalarnia powstała.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosc
4 miesiące temu 16
Akurat ...z mieszkańcami to raczej nikt się nie liczy
~ Tik tak
4 miesiące temu ocena: 100%  15
A co po nocach na Kunowie się dzieje że tak rozświetlone ? Moze fundamenty pod spalarnie leją?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do pytanie
4 miesiące temu ocena: 100%  14
Bo zrobią z niego konfidenta taki zacofany kraj mamy.
~ Pytanie
4 miesiące temu ocena: 53%  13
Dlaczego nie zgłaszasz tego na policję ?
~ Cichociemny
4 miesiące temu ocena: 100%  12
Nieoficjalnie .nadal wywoza smieci tylko w inne miejsce.
~ Jaqlin
4 miesiące temu ocena: 100%  11
Lepiej zeby osoba decyzyjna podjela wlasciwa decyzje .zdrowko najwazniejsze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rob
4 miesiące temu ocena: 92%  10
Wice burmistrz wydał kilka książek. Zobaczcie na ostatniej stronie kto jest sponsorem. Jeszcze wierzycie że ta spalarnia nie powstanie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
4 miesiące temu ocena: 33%  9
A ja mysle ze ty jednym z ludzi pana G. jestes , pan K. zdaje sie i takie pierdoly opowiadasz. Wicek nie ma tu nic do gadania i ... TAK WIERZE ze ta spalarnia NIE POWSTANIE
~ 5678
4 miesiące temu ocena: 100%  8
Pan G. nawiózł do Kunowa świnstwa i teraz ma kłopot co z tym zrobić.Wpadl więc na genialny pomysl,znalazł firmę w Katowicach,która zacznie tu działalność i pan G. wybrnie z klopotu.A może lepsza byłaby ta spalarnia wybudowana w Kunowie,przy tym nielegalnym wysypisku?Nie byłoby potrzeby tego zakopanego świństwa transportować z Kunowa do Otówka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rafał
4 miesiące temu ocena: 92%  7
A kto wydaje zgodę na taką inwestycję ja się pytam?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa
4 miesiące temu ocena: 100%  6
Żadnej spalarni!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Referendum
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Mmmmaaaaaassssaaakkkrrrraaaa nie dla spalarni niech sobie budują na Śląsku !!!!!!!! kto za łapka zielona
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
4 miesiące temu ocena: 100%  4
W sumie masz rację. Problem jest taki, że demokracja w Polsce skończyła się w 1939 roku i nie da się tu zorganizować referendum...
~ Gorna
4 miesiące temu ocena: 83%  3
To wybuduj.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tadziu pifko
4 miesiące temu ocena: 53%  2
A moze by tak wybudowac spalarnie za zapleczu osiedla slonecznego tez jest miejsce
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michas
4 miesiące temu ocena: 77%  1
Niech spierdalaj na Śląsk a nie tutaj jełopy...ale dostaną w łapę i ok..wszystko ekologia hehe