Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Spowiedź przez Internet jest niemożliwa. Tam "nie ma sakramentów"

› Społeczeństwo› Religia miesiąc temu    29.03.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotolia

Zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja w kraju związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa m.in. wprowadzenie przez rząd stanu epidemii wymusiła również zmiany w religijnym życiu Polaków. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w piśmie z 21. marca 2020 roku przekazało w tym względzie biskupom diecezjalnym wytyczne, dotyczące okresu Wielkiego Postu oraz zbliżających się świąt wielkanocnych. Jedna z nich dotyczycząca drugiego przykazania kościelnego nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”.

W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu. W obecnej sytuacji najwyżsi hierarchowie kościelni zachęcają księży, „by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej”.

- „Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza konfesjonałem. W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub „w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa” - czytamy w komunikacie KEP.

Natomiast zabronione jest używanie telefonów czy Internetu do spowiadania „na odległość”, gdyż „w przestrzeni elektronicznej nie ma sakramentów”.

- Nie ma obowiązku spowiedzi wielkanocnych, tylko jest komunia wielkanocna. Dlatego osoby, które trwają w łasce uświęcającej, czyli nie mają grzechu ciężkiego mogą tę komunię przyjmować. Natomiast co do osób, które pragną skorzystać ze spowiedzi świętej, to czekamy na wytyczne [Konferencji Episkopatu Polski - przyp. red]. Na tę chwilę umawiam się z wiernymi na spowiedź, konfesjonał jest za każdym razem dezynfekowany, od strony penitenta jest położona folia - mówi ksiądz Jarosław Gabler, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich.

Komunię świętą można przyjmować zarówno do ust lub do ręki.

W dokumencie nie zaleca się także organizowania w Wielką Sobotę tradycyjnego święcenia pokarmów - zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. KEP wskazał także na też możliwość opuszczenia obrzędu umywania nóg oraz rezygnacji z w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego używania pokropień.

Czytaj także: jak wzrosła liczba zakażonych koronawirusem

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nie agnostyk
miesiąc temu ocena: 33%  3
Może korona wirus będzie początkiem końca tradycyjnej spowiedzi o której wypowiada się Papież.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Uuu
miesiąc temu ocena: 100%  2
Smutno bez Religi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paula
miesiąc temu ocena: 100%  1
Myśl roku dziennikarza: w polskiej tradycji dokonuje się to raz w roku....rany ci za znawstwo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji