Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Sprzedają sklepy, centra dystrybucji i główną siedzibę. Jeszcze jeden market Netto w mieście?

› Gospodarka 7 miesięcy temu    19.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. arch. portalu/A. Fajczyk

Mniej więcej rok temu - w sierpniu 2019 r. pisaliśmy o tym, że Tesco „odchudza” sklepy w Polsce. Brytyjska sieć Tesco była wtedy w trakcie zmniejszania powierzchni swoich hipermarketów, likwidowała niektóre działy - CZYTAJ TUTAJ. Dziś słychać o tym, że Tesco sprzedaje biznes w Polsce: sklepy, centra dystrybucji i główną siedzibę. To informacje z oficjalnego komunikatu firmy.

Nabywcą polskiego biznesu Tesco jest firma Salling Group, do której należy sieć sklepów Netto. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez urzędy antymonopolowe, w tym UOKiK, obejmuje przejęcie 301 sklepów sieci wraz z centrami dystrybucji i centralą spółki za 819 mln zł.

Brytyjskie Tesco zdecydowało o sprzedaży biznesu w Polsce po latach problemów z działalnością w naszym kraju, co skutkowało zamykaniem i sprzedawaniem sklepów. W wydanym 18 czerwca oświadczeniu brytyjska sieć handlowa poinformowała, że zamierza skoncentrować się na innych rynkach w regionie Europy Środkowej - w Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. Wskazało, że w tych trzech krajach Europy Środkowej ma silniejszą pozycję rynkową i lepsze perspektywy wzrostu.

- Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce. Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla grupy - mówi cytowany w wydanym komunikacie Dave Lewis - prezes Grupy Tesco. - Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce - dodaje.

W oświadczeniu podano, że całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln złotych (równowartość 181 mln funtów), a łączne wpływy Netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów), w gotówce. Finalizacja umowy z firmą Salling Group powinna nastąpić w czwartym kwartale 2020 roku. Wpływy ze sprzedaży Tesco zamierza przeznaczyć na ogólne cele korporacyjne. Dzięki transakcji liczba sklepów sieci Netto w Polsce wzrośnie niemal dwa razy.

- Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie - komentuje cytowany w komunikacie prasowym Netto Polska, prezes Janusz Stroka.

W ramach umowy około 7 tys. pracowników Tesco zostanie przeniesionych do Salling Group. Firma planuje przekształcić ponad 300 nabytych obiektów Tesco (supermarkety i hipermarkety kompaktowe) w sklepy w formacie Netto 3.0. Ma to nastąpić nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu będą one działały pod szyldem Tesco. Szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach.

Salling Group A/S jest w 100 proc. własnością Salling Foundations z Danii i obsługuje 11 milionów klientów tygodniowo w Niemczech, Polsce i Danii; ma 50 000 pracowników i roczne obroty w wysokości około 7 mld funtów. Pierwszy sklep Netto w Polsce powstał w 1995 r. w Szczecinie. Firma ma obecnie ponad 383 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia u nas ponad 5 tys. osób.

W komunikacie podano również, że w ciągu 18 miesięcy brytyjska sieć sprzedała 22 sklepy za 200 mln funtów. Część z nich kupiła sieć Kaufland. Jak podała firma, grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nieobjętych tą transakcją sprzedaży.

Tesco Polska osiągnęło w roku finansowym 2019/20 przychody (bez VAT i paliw) w wysokości 1,368 mln funtów i stratę operacyjną przed uwzględnieniem kosztów nadzwyczajnych w wysokości 24 mln funtów. W tym samym roku finansowym 301 sprzedawanych sklepów miało przychody (bez VAT i paliw) w wysokości 947 mln funtów i stratę przed opodatkowaniem w wysokości 107 mln funtów po uwzględnieniu kosztów nadzwyczajnych (głównie koszty restrukturyzacji i odpisy).


źródło Buisnes Insider onet.pl, rmf24.pl

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ władysław
7 miesięcy temu ocena: 43%  1
I bardzo k...a dobrze! Pora wyp...lić z Polski obce firmy które nie chcą tutaj płacić podatków. Od lat '90 ub. wieku gnidy pokroju Kaczyńskiego, Tuska czy innych Wałęsów stworzyły chore prawo, które sprawia, że konkurencja na rynku jest zachwiana i polskie firmy nie rozwijają się na równi z firmami z główną siedzibą w innych krajach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji