Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

STOP przemocy mówią przedszkolaki. Balony poszybowały do nieba

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    21.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. Happening przedszkolaków na gostyńskim rynkuGostyń. Happening przedszkolaków na gostyńskim rynku fot. A. Fajczyk

Happening z biało-niebieskimi balonami, w zakresie przeciwdziałania przemocy, przygotowały dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Kubusia Puchatka w Gostyniu. Do realizacji przedsięwzięcia zaprosiły koleżanki i kolegów z przedszkola nr 7.

Dzieci o godz. 10. wyruszyły z przedszkola przy ul. Mostowej i - spacerując ulicami miasta - dotarły na rynek. Tam wyszedł do nich burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. W jego obecności maluchy zaśpiewały piosenkę - hymn o najważniejszych marzeniach dzieci, które chcą być szczęśliwe i żyć bezpiecznie. Placówki przedszkolne w ten sposób wzięły udział w Tygodniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, Osób Niepełnosprawnych i Starszych, który trwa w gminie Gostyń. Gostyńskie przedszkole im. Kubusia Puchatka, w ramach realizacji projektu „Parasolka Zaufania edycja II” w ciągu całego tygodnia podejmowało różne działania, aby uświadomić dzieciom, czym jest przemoc.

- Analizowaliśmy i poznawaliśmy prawa dziecka i zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacji zagrożenia przemocą. Robiliśmy różnego rodzaju scenki - pokazywaliśmy dzieciom, co stanie się z jabłkiem, kiedy zostanie zranione. Przedszkolaki widziały, że owoc zrobi się brązowy, co miało oznaczać, że podobnie dzieje się z człowiekiem, z dzieckiem - kiedy robi się komuś krzywdę to ta osoba będzie to pamiętała na całe życie - wyjaśniła Angelika Szczepaniak z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Gostyniu.

Przedszkolaki w wieku 5 i 6 lat były również uświadamiane, że istnieje coś takiego, jak dobry czy zły dotyk. Dowiedziały się, że w razie niebezpieczeństwa, zagrożenia, mają prawo powiedzieć „nie”, odejść i poszukać zaufanej osoby. - Uczyliśmy tych 3 zasad: mówię „nie”, odchodzę i szukam zaufanej osoby. I dalej- mówię, że coś złego się dzieje, szukam wsparcia i pomocy - zapewniała Angelika Szczepaniak.

Dzieci same odrysowywały swoje dłonie, a po wycięciu przyklejały je na białych lub niebieskich balonach. Na rynku część z nich została wypuszczona do nieba - jako symbol odtrącenia, sprzeciwu przemocy. Wracając przedszkolaki wręczały balony z łapkami przechodniom, wchodziły również do sklepów. Miały przy sobie małe magnesiki z serduszkiem, które rozdawały spacerowiczom, aby uświadomić społeczność, że istnieje takie zjawisko, jak przemoc w rodzinie.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ balo
  8 miesięcy temu 3
  Ekologiczne balony - poczytaj , dowiesz się co to takiego. Brawa dla dzieci
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nika
  8 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Uczenie mówienia "nie" ważna akcja. Szkoda tylko, że połączona z zaśmiecaniem środowiska.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ olka
  8 miesięcy temu 1
  Czytając artykuł i oglądając filmik to samo sobie pomyślałam.